Фото и Видео
Фоторепортажи
15.09.2017   Україна   dialectstat.wikispaces.com

Картопля, бульба, крумпля і мандебурка: статистика українських діалектів

Україна - велика й різноманітна країна, відповідно, українська мова багата на різні діалекти. Проект Dialectstat провів цікаве дослідження сучасного поширення діалектів та рідковживаних слів української мови за допомогою математичних методів:
"Джерелом первинної інформації є дані опитування щодо вживаності більше 400 вибраних слів. Запропоновано таку градацію рівнів вживання кожного слова:
5 - активно вживаю тільки такий варіант слова;
4 - вживаю час від часу, або на рівні з іншим аналогом;
3 - вкрай рідко вживаю;
2 - знаю, але ніколи не вживаю;
1 - ніколи не чув цього слова.
Кожен респондент також вказував рік свого народження та населений пункт в якому проживав до закінчення школи. Вважаємо, що саме до закінчення школи формується основна лексика. В період з грудня 2011 до лютого 2016 в опитуванні взяли участь 2399 особи. Найстарший респондент 1922 року народження, а наймолодший 2002, середній рік народження 1983, медіанний 1986. Існує сильна залежність між роком народження респондента та його лексикою. Отримані дані від респондентів різного віку, тому необхідним є зведення даних до певного єдиного року народження. Для цього ми розглянули компактний регіон на півдні Тернопільської області де широко предствлені респонденти різного віку. Для простоти вважаємо, що лексика в цьому прямокутнику всюди однакова і залежить лише від року народження особи. Знайдено, що в середньому рівень вживання слів зменшується на одиницю в середньому через кожних 58 роки. Враховуючи це ми звели рівні вживання слів, всіх респондентів, до 1980 року народження.
Географічний розподіл респондентів є дуже нерівномірним. Для великих міст притаманні активні міграційні впливи, тому такі міста не можуть відображати коректно лексику навколо себе. Тому для багатьох міст, як правило обласних центрів, ми обчислювали рівні вживання окремо. А саме як середньоарифметичну величину по респондентах з даного міста. 
Існує низка понять та речей, які по різному називають в різних місцевостях. Для виокремлення таких регіонів де панує певна назва ми використали попередні згладженні карти рівнів вживання. Для кожної точки на карті ми вибрали те слово яке має там максимальний рівень вживання. Звичайно, це не виключає, що в даному місці паралельно вживають інші варіанти для позначення даного поняття чи речі. Нижче приведені карти поширення різних варіантів діалектних
відповідників слів ВЕЛОСИПЕД, ЛЕЛЕКА, КАРТОПЛЯ, ДЕРУНИ, СКОВОРОДА, ДЕКО, ГАНЧІРКА ТА ГОРИЩЕ".

Деруни

Фоторепортажи

все фоторепортажи
Популярные теги
марш, авиация, спорт, Шахтер, Донецк, политика, бизнес, архитектура, туризм, транспорт, суд, природа, стихийные бедствия, фотопроект, #Євромайдан, дети, ВМС, Львів, путешествия, Майдан, велосипеды, религия, тест-драйв, Донбасс, концерты, Александр Зубко, учения, пожар, акции, праздники, Львов, люди, Динамо, животные, война, выборы, юмор, оппозиция, фотоподборки, Порошенко, живопись, история, протесты, Путин, Одесса, Тимошенко, Китай, военная техника, гонки, искусство, кино, полиция, терроризм, Киев, музыка, столкновения, корабли, женщины, катастрофы, досуг, беспорядки, футбол, автомобили, самолеты, джаз, Лига Чемпионов УЕФА, милиция, митинги, традиции, кошки, фотография, ЕВРО-2012, ВСУ, технологии, выставки, мотоциклы, дизайн, мода, аннексия Крыма, культура, Олимпиада, АТО, Сергей Смоленцев, фестивали, общество, оккупация, США, город, Россия, Саакашвили, цирк, соревнования, депутаты, мир, Верховная Рада, солдат, конкурс, парады, Рождество, реконструкция