НОВИНИ ДНЯ: Деякі рішення Байдена щодо України можуть допомогти Трампу, - Bloomberg  У РФ стурбовані економічними витратами на продовження війни в Україні, - ISW  Як зберегти очищену картоплю, щоб вона не потемніла  На Марсі вода могла бути ще раніше, ніж вважалося: вчені дослідили найстаріший марсіанський метеорит  В Україну йдуть дощі та мокрий сніг: де і коли буде мокро  Погода в Україні різко зміниться: готуйтеся до снігу та морозів  Сніг на сході і заході: синоптик розповіла, яку погоду в Україні очікувати 26 листопадавсі новини дня
Бізнес
Економіка
11.03.2021 597

НБУ назвав причини стрибка цін в Україні

У лютому 2021 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 7,5%. Це насамперед пов’язано з суттєвішим, ніж очікувалося, подорожчанням окремих продуктів харчування та палива.

Про це йдеться коментарі Національного банку України (НБУ) щодо інфляції.

Як зазначається в огляді, у лютому збільшилися темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари (до 7,2% р/р). Вагомим чинником прискорення цін у відповідній групі товарів стало подальше перенесення ефектів від нижчих минулорічних врожаїв в Україні та у світі. Зокрема, продовжила стрімко дорожчати соняшникова олія, а також продукти її переробки.

Темпи подорожчання непродовольчих товарів залишилися на рівні попереднього місяця (2,6% р/р). З одного боку, сповільнилося підвищення цін на фармацевтичну продукцію, автомобілі, а також поглибилося падіння цін на товари для особистого догляду, засоби для чищення та іграшки. З іншого - прискорилося зростання вартості побутової техніки, меблів, ювелірних виробів та зменшилося падіння цін та на домашній текстиль електроніку. Зниження цін на одяг та взуття сповільнилося, йдеться в огляді.

Крім того, темпи зростання вартості послуг незначно прискорилися (до 6,9% р/р). Посилення споживчого попиту та збільшення виробничих витрат, у тому числі на оплату праці, пришвидшили подорожчання послуг закладів громадського харчування, туристичних, фінансових та медичних послуг, а також оренди житла та водійських курсів. Водночас сповільнилося подорожчання кабельного телебачення та інтернету.

Зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося (до 9,7% р/р). Унаслідок скорочення виробництва та збільшення вартості кормів значно подорожчало м’ясо, насамперед курятина та яловичина, а також молоко та яйця. Через високі світові ціни й гірші врожаї цукрового буряку та пшениці відчутніше подорожчали цукор і борошно. Через скорочення запасів швидше дорожчали яблука, а ціни на банани відновили зростання вслід за зростанням імпортних цін через неврожай у основних країнах-виробниках. Крім того, сповільнилося здешевлення овочів борщового набору через зменшення їх запасів, йдеться в огляді.

Зростання адміністративно регульованих цін прискорилося (до 12,1% р/р). Ціни на алкоголь продовжили зростати, зокрема через підвищення мінімальних цін на ігристі вина в січні. Попри подальше зниження тарифів газопостачальними компаніями, темпи зростання вартості природного газу збільшилися за рахунок ефекту низької бази порівняння. Подорожчання газу в попередні періоди вплинуло на вартість гарячої води та опалення.

Зростання цін на паливо відновилося (на 4,4% р/р порівняно з падінням на 4,7% р/р у січні) через підвищення світових цін на нафту та збереження високого попиту з боку населення, зазначили в НБУ.

Оценка материала:

5.00 / 1
НБУ назвав причини стрибка цін в Україні 5.00 5 1
Бізнес / Економіка
11.03.2021 597
Еще материалы раздела «Економіка»