Життя та Стиль
Суспільство
Правила змінилися. Хто може підтвердити стаж для пенсії без трудової книжки
В Україні змінився порядок підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Нововведення стосуються осіб, які:
- утримувалися під вартою;
- відбували покарання в місцях позбавлення волі;
- перебували на примусовому лікуванні.
Таке рішення прийняв Кабінет міністрів України.
Законодавство вже передбачає, що такі категорії українців для підтвердження стажу повинні надавати:
- довідки від правоохоронних органів;
- документи про реабілітацію (довідки суду, органів прокуратури чи досудового розслідування про закриття кримінального провадження або довідки суду про прийняття виправдувального вироку).
Тепер Кабмін уточнив, що робити, якщо таких довідок немає. У разі відсутності необхідних документів час тримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі та перебування на примусовому лікуванні встановлюється в судовому порядку.
Вимоги до стажу
З 1 квітня 2021 року в Україні змінилися вимоги до мінімального стажу, який дає право на пенсію.
Пенсійний вік жінок, які виходять на пенсію за віком на загальних підставах, зрівнявся з пенсійним віком чоловіків. Пенсію за віком нараховуватимуть жінкам тільки після досягнення 60 років (і більше). При цьому стаж має становити не менше 28 років. Тим, хто виходить на пенсію в наступному році, потрібно буде мати вже 29 років стажу – з’ясували в новинах «Сьогодні» на каналі «Україна».
При цьому пенсійний вік жінок, які претендують на пенсію за віком на пільгових умовах, поки нижчий, ніж у чоловіків, які мають право на таку ж пенсію. Проте з 1 квітня для них також підвищився і пенсійний вік, і вимоги щодо стажу:
- для жінок, які працювали на підземних роботах та роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, пенсійний вік у цьому році становить 48 років, якщо вони народилися до 31 березня 1972 року, і 48 років 6 місяців – для тих, хто народився в період з 1 квітня по 30 вересня 1973 року;
- мінімальний стаж у таких пенсіонерок, які вийдуть на пенсію після 1 квітня 2021 року, повинен становити 18 років 6 місяців. Для чоловіків, що працювали на шкідливих виробництвах, мінімальний пенсійний вік повинен становити 50 років, а мінімальний стаж з 1 квітня цього року збільшився до 23 років 6 місяців;
- для жінок, які працювали на шкідливих роботах за Списком №2, пенсійний вік тепер становить 53 роки, якщо вони народилися до 31 березня 1968 року, і 53 роки 6 місяців – якщо народилися з 1 квітня по 30 вересня 1968 року. Мінімальний стаж у цих жінок повинен тепер становити не менше 23 років 6 місяців (у чоловіків – 28 років 6 місяців).
Оценка материала:
Правила змінилися. Хто може підтвердити стаж для пенсії без трудової книжки13.08.2021