Бізнес
Нерухомість
Обсяги житлового будівництва цьогоріч зросли на 18%
За січень-вересень обсяги будівництва в Україні зросли на 3%, зокрема в секторі житлової нерухомості — на 18%.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, такі дані навів президент Будівельної палати України Петро Шилюк на засіданні Антикризової ради громадських організацій України і правління УСПП на тему “Спільні дії влади та бізнесу: упередження ризиків для відновлення економіки у 2022 році”.
За нормальних умов таким показникам, зауважив Шилюк, можна було б тільки радіти. Утім, йдеться про приріст порівняно з кризовим 2020 роком.
“Якщо у 2019 році в країні здали понад 10 млн кв. м житла, то у минулому році — лише трохи більше 5,5 млн кв. м. Так що питання можна розглядати у різних ракурсах”, - пояснив президент Будівельної палати.
Поліпшенню ситуації й поверненню до колишніх темпів спорудження житла, на його думку, поміж іншого, сприяло б дешеве кредитування не лише покупців нерухомості, а й безпосередньо будівельного бізнесу. За даними Шилюка, із освоєних за 9 місяців на будівництві 26,6 млрд грн лише 0,7% припадає на кредитний ресурс (за реальними ставками 5-14%.
“А, приміром, у Польщі частка позикових коштів в структурі витрат на будівництво — 20% (при вартості позик у 3% річних), в Угорщині – 8% за такої ж низької кредитної ставки. В Німеччині ж іпотечна ставка взагалі дорівнює нулю”, - навів дані президент Будівельної палати.
Також, за словами Шилюка, потребує негайного вирішення так зване “газове питання”. Адже зараз природний газ обходиться будівельникам майже у 40 тис. грн за тисячу кубометрів. Що в підсумку призведе до суттєвого підвищення собівартості будівництва.
“Зростання цін на метал, тарифів на перевезення, вартості енергоресурсів підніме всі ціни в галузі. Й тоді говорити про відновлення колишніх темпів введення в експлуатацію житла вже не доведеться”, - прогнозує Петро Шилюк.
Він запропонував розглянути ці питання на найближчій зустрічі представників галузі з урядовцями.
Як повідомлялося, станом на 11 листопада підписано 1059 кредитних договорів за програмою “Доступна іпотека 7%” на загальну суму 916,73 млн грн; 75,58% коштів надано на придбання житла на вторинному ринку, 24,42% - на первинному. До програми долучилися жителі 23 регіонів. Порівняно з даними на 25 жовтня найактивніше подають заявки у Києві (33,28% від усього обсягу), Київській області (31,56%), на Львівщині (6,42%), Харківщині (6,16%) та Рівненщині (3,79%). На решту 18 регіонів припадає 18,79% заявок.