НОВОСТИ ДНЯ: Губернатор "БНР" проігнорував заклик добровольців забрати полонених: що буде з окупантами  Росію очікують внутрішні конфлікти або військове протистояння: прогноз ГУР Міноборони України  Салат з шинки, сиру, капусти та помідорів: смачний і корисний рецепт  Фінансовий гороскоп на червень 2023 року  Укргідрометцентр розказав, яка погода чекає на українців у червні  Кількість українців із дітьми у Польщі зросла у 5 разів: дослідження  Чехія хоче відсудити у Росії сотні тисяч доларів за використання дипломатичного майнавсе новости дня
Бізнес
Економіка
11.05.2022 603

Інфляція у квітні прискорилася до 16,4%

У квітні 2022 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 16,4% (із 13,7% у березні) через наслідки війни.

Про це повідомляє пресслужба Національного банку.

«У квітні 2022 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 16,4% (із 13,7% у березні). У місячному вимірі ціни зросли на 3,1%. Основними чинниками прискорення інфляції залишалися порушення ланцюгів постачання, збільшення витрат бізнесу та фізичне знищення активів підприємств через повномасштабний напад РФ, нерівномірний попит і пропозиція товарів за регіонами», - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари прискорилися до 19,3% у річному вимірі (з 16,6% у березні). Швидше дорожчали молочні, м’ясні, рибні та борошняні вироби. Збільшилися темпи зростання цін на товари зі значною складовою імпорту в собівартості через звуження можливостей для їх постачання та втрату запасів на складах. Серед них: кава, чай, соки, шоколад, спеції та сухофрукти. Зростання цін на соняшникову олію надалі сповільнювалося, враховуючи обмежені можливості експорту.

Швидшими темпами зростали в квітні ціни на непродовольчі товари (на 6,6% рік до року, тоді як у березні – на 3,6%). Прискорилося подорожчання ліків та низки товарів особистого догляду. Реалізація відкладеного попиту та обмежена пропозиція, зокрема на тлі фізичного знищення запасів продукції, призвели до подорожчання електроніки та товарів для дому (посуд, меблі та побутова техніка).

Зростання вартості послуг прискорилося до 12,8% у річному вимірі (з 11,3% у березні). Збільшилася вартість оренди житла, з огляду на високий попит у відносно безпечних західних регіонах. Подорожчали послуги, пов'язані з ремонтом житла, на тлі визволення низки областей від російських загарбників та відновлення житлового будівництва.

Також зросла вартість послуг таксі - через дефіцит пального та обмежений рух у багатьох регіонах, послуг салонів краси та закладів громадського харчування - через збільшення попиту. Натомість темпи зростання цін на послуги хімічного чищення та медичні послуги залишилися на рівні березня, а на послуги кінотеатрів – знизилися.

Відчутно пришвидшилося зростання цін на сирі продукти харчування - до 25,6% у річному вимірі. Прискорилося подорожчання овочів, зокрема моркви, цибулі, огірків, помідорів, кабачків та баклажанів, через порушення ланцюгів постачання, зростання вартості енергоносіїв та тимчасове захоплення РФ територій на півдні. Вищими темпами дорожчали крупи та продукція тваринництва: свинина, молоко та риба. Водночас стрімко знизилися ціни на яйця, через значну пропозицію на внутрішньому ринку.

Збільшилися темпи зростання адміністративно регульованих цін (до 14,2% у річному вимірі). Швидше дорожчали алкогольні напої, тютюнові вироби, транспортні послуги на тлі зростання цін на пальне, а також фармацевтичні товари та поштові послуги. Зростання адміністративних цін стримувалося фіксованими тарифами на більшість видів комунальних послуг.

Темпи зростання цін на пальне у квітні дещо знизилися (до 29,6% рік до року). Стримували подорожчання палива скасування акцизу на нього та зниження ПДВ у другій половині березня. Натомість зростання світових цін на нафту, порушення логістики, руйнування нафтопереробних заводів та інші чинники тиснули на ціну пального у бік підвищення.

 

"Зростання споживчої інфляції у квітні свідчить про подальше посилення інфляційного тиску через наслідки війни. Ризики посилення інфляційних процесів залишаються значними в умовах продовження повномасштабної військової агресії Росії та цілеспрямованого знищення продовольчих складів, закладів торгівлі, блокування портів і пошкодження транспортної інфраструктури", - підсумували в НБУ.

Оценка материала:

5.00 / 1
Інфляція у квітні прискорилася до 16,4% 5.00 5 1
Бізнес / Економіка
11.05.2022 603
Еще материалы раздела «Економіка»