Бізнес
Нерухомість
Ціни — вниз. Скільки коштує оренда житла в Києві і чи є попит — з’ясовуємо
На одного потенційного орендаря — десятки пропозицій. Власники житла готові знижувати ціни на 20−30%
Однокімнатну квартиру в новобудові, яка до війни здавалася в оренду за 14 тис. грн, зараз здають за 10 тис. на місяць, а часом й дешевше, розповідає рієлтор Світлана Рощіна. Як правило, багато орендодавців, які втратили клієнтів після початку війни, готові пропонувати житло за зниженими цінами до кінця року. Але навіть за 6 тис. грн квартиру здати непросто — пропозиція в рази перевищує попит. Пише НВ.
Орендарі виїхали
Після вторгнення Росії в Україну багато власників житла скасували орендну плату в березні та квітні. Дехто не бере її й у травні або знизили до мінімуму. Директор агентства нерухомості Брок-Рієлті Дмитро Корчев каже, що весь цей час орендатори намагалися збагнути, чи й надалі вони будуть знімати квартиру в столиці. «Багато хто виїхав і поки не планує повертатися. Доходить до того, що власники житла відправляють речі орендаторів поштою і так само отримують ключі», — розповідає експерт. Пропозицій зросло у кілька разів, додає Корчев.
Орендаторів на всіх бракує, визнають усі співрозмовники НВ «Бізнес». Рієлтор Анастасія Перепеляк каже, що зараз попит на оренду квартир у Києві в середньому на 60% менший у порівнянні з довоєнним періодом. І заяви київської адміністрації про те, що до столиці приїздить по кілька десятків тисяч людей на день, не спонукає до зростання попиту на оренду житла. «Люди, як правило, повертаються до своїх квартир», — упевнена Перепеляк.
Переселенці, переважно жителі Маріуполя чи Харкова, теж орендують квартири у Києві, додає Рощіна. Але їх небагато та більшість знімають дво-трикімнатні апартаменти за найнижчими цінами. IT-фахівці, маркетологи, менеджери середньої ланки в міжнародних компаніях, які раніше орендували квартири в новобудовах, зараз працюють на заході країни і поки що не поспішають повертатися до столиці. Тим більше, як раніше писав НВ «Бізнес», ціни на оренду житла у Львові, Ужгороді, Івано-Франківську вже знизилися на 20−25%, а пропозиція постійно збільшується. Ще одна проблема полягає в тому, що літо — традиційний період затишшя для ринку нерухомості. Тому кількість орендаторів найближчим часом не зросте.
Цінові поступки
Оренда житла у столиці подешевшала в середньому на 20−30%. Але деякі орендодавці готові до великих знижок, аби знайти клієнтів. Наприклад, розповідає Рощіна, на вул. Чорновола (Шевченківський р-н) вдалося здати 1-кімн. квартиру в старому будинку за 8 тис. грн, хоча у довоєнний час вона здавалася за 12 тис. грн на місяць.
Корчев стверджує, що бачив пропозицію про здачу в оренду кімнати у квартирі на Троєщині за 1,5 тис. грн на місяць. «Це майже задарма. Навіть якщо розмір комунальних послуг становитиме 1 тис. грн на місяць, за проживання потрібно платити лише 2,5 тис. грн на місяць», — каже він. У Києві багато пропозицій оренди однокімнатних квартир із непоганим ремонтом за 5−6 тис. грн на місяць, за такі гроші ще півроку тому можна було зняти лише кімнату. Деякі власники навіть готові здавати житло у новобудовах за 7−8 тис. грн на місяць. Як правило, договір на таку суму фіксується на 3−6 місяців. Потім плату можна переглянути", — каже Корчев.
До кінця року оренда навряд чи подорожчає, додає Перепеляк. Якщо військові дії завершаться, то Україні потрібно буде ще рік-півтора для стабілізації ситуації.
Оценка материала:
Ціни — вниз. Скільки коштує оренда житла в Києві і чи є попит — з’ясовуємо27.05.2022