НОВОСТИ ДНЯ: "Коли ЗСУ зупиняться на кордонах росії, ми продовжимо": чеченці розповіли, як воюють в Україні  Якою буде погода в червні: прогноз Укргідрометцентру на перший місяць літа  Виїзд чоловіків за кордон під час війни. Які документи потрібні: пояснення юриста  Комплексний підхід. У ЗСУ розповіли, як захищатимуть F-16 від атак росіян  Експерт оцінив ракети, які Україна запросила у Німеччини: "Дістануть до Москви"  Частину України накриють дощі з грозами: прогноз погоди на тиждень  Перетин кордону з дітьми сьогодні: як змінилися правила 2023 рокувсе новости дня
Політика
Світ
30.03.2023 646

Наймасовіші протести в історії Ізраїлю: чому євреї пішли проти влади і чого очікувати далі

Незважаючи на досягнутий компроміс, частина протестувальників не має наміру розходитись.

1553a4225587d1380573b9b0db737b87_30.03.23

В Ізраїлі судова реформа уряду Беньяміна Нетаньягу призвела до наймасовіших акцій протесту в історії країни, а також до загального страйку та сутичок з поліцією. Внаслідок цього Нетаньягу був змушений оголосити про готовність до переговорів з опозицією. Розгляд скандальної реформи у другому та третьому читаннях в ізраїльському Кнесеті було відкладено до літньої сесії.

Після виступу Нетаньягу загальний страйк було скасовано, але масові акції продовжились.

ТСН.ua зібрав подробиці політичної кризи в Ізраїлі.

Протести тривають уже три місяці, у них взяли участь сотні тисяч противників Нетаньягу. Прихильники уряду також проводили акції на підтримку прем'єр-міністра. У Тель-Авіві протестувальників розганяли за допомогою водометів та кінної поліції.

Через протести було припинено всі рейси з головного міжнародного аеропорту країни "Бен-Гуріон". Також припиняли роботу і два головні морські порти країни – Хайфа та Ашдод. Демонстранти перекривали головну транспортну магістраль Ізраїлю – шосе Аялон.

Лідер опозиції Яїр Лапід заявляв, що Ізраїль зіштовхнувся з "найбільшою кризою у своїй історії".

Президент Ізраїлю Іцхак Герцог закликав уряд відкликати скандальну реформу. В результаті глава уряду був змушений дослухатися вимог протестувальників.

Протести продовжаться, незважаючи на компроміс

Ізраїльська опозиція сьогодні готова до переговорів з урядом, профспілки скасували страйк, проте противники чинного прем'єра, як і його прихильники, продовжуватимуть акції протесту, хоч і не в таких великих масштабах.

Про це розповів ізраїльський журналіст Цві Зільбер в ефірі каналу "Freeдом".

"Ми не можемо говорити про протестувальників як про якусь партію, як про одну організацію. Опозиція від самого початку не очолювала протести. Опозиція хотіла застрибнути на цю хвилю, як на серфінгу. Так само ціла низка громадських організацій, рухів, форумів приєдналися до протестів. Але протести народилися спонтанно. 100 тисяч людей, що спонтанно вийшли на вулицю, яким хотілося кричати від почуття образи і несправедливості, від очевидності тієї прірви, в яку новий уряд впевнено тягне за собою Ізраїль — з цього почалися протести", — пояснив він.

Сьогодні опозиція готова розпочати переговори. Конфедерація профспілок Ізраїлю завершила загальний страйк, який відіграв дуже велику роль у тому, що Нетаньягу здав позиції.

Проте, зазначає Зільбер, окремі групи протестувальників та особи, які виступають від їхнього імені, кажуть, що протести продовжаться аж до повного падіння уряду Нетаньяг. Це консолідує прихильників Нетаньягу, які заявляють, що протести — "це було не про судову реформу, це хочуть скасувати результати виборів та волю більшості".

"Треба розуміти, що є велика підтримка нинішньої урядової коаліції. Ці люди не стільки виступають за судову реформу, багато хто з них не має гадки про зміст цієї реформи. Вони виступають через ущемлене почуття справедливості — вони перемогли на виборах, тепер уряд хоче зробити якісь дії, а протилежна сторона виводить народ на протести і всіляко цю справу торпедує", — розповів ізраїльський журналіст.

Він прогнозує, що "у якихось масштабах протести продовжаться", але вже не так масово.

Реформа, від якої "погано пахне"

Цві Зільбер також розповів, чому судова реформа уряду викликала таке масове невдоволення в Ізраїлі:

"Сама судова реформа спрямована на те, щоб верховний суд не мав права втручатися у справи уряду. Уряд математичною більшістю лише в кілька голосів в ізраїльському парламенті хоче сам призначати суддів, голів верховного суду, хоче позбавити можливості контролювати прийняття законів. Вони хочуть приймати будь-які закони, навіть якщо вони непрозорі та неконституційні. Вони хочуть простою більшістю приймати закони, які матимуть статус конституції".

За словами Зільбера, Нетаньягу також вирішив скасувати всю систему стримувань та противаг в уряді:

"У кожному міністерстві працюють професіонали. Міністр охорони здоров'я в Ізраїлі не медик, міністр оборони може не бути військовим — він політик, задає якусь стратегічну лінію. Але міністерство має професійний ешелон, який не призначається політиками, вони стежать, щоб робота міністерства була професійною. Вони вирішили перетворити всі ці посади на політичні призначення — синекури для своїх наближених".

Як зазначив журналіст, у цій реформі "багато пунктів, які дуже погано пахнуть".

"Але протести вийшли на вулицю не стільки через зміст цієї реформи, скільки через те, яким чином цю реформу намагаються просувати, не давши можливості її обговорити... Люди, які презентували цю реформу суспільству, є людьми з антидемократичною, антиліберальною репутацією", — додав він.

Нетаньягу бере приклад з Путіна?

Беньямін Нетаньягу намагається встановити авторитарний режим на зразок путінської Росії, і дуже хоче повернутися до розгляду скандальної реформи. Про це розповів ізраїльський політолог, підполковник запасу ЦАХАЛ Аріє Зайден в ефірі всеукраїнського телемарафону.

"Проблема одна, все дуже просто - ми намагаємося жити в демократії, а наш сьогоднішній уряд, який очолює Беньямін Нетаньягу, намагається зробити з цього диктатуру, повністю захопити владу для себе і для коаліції, щоб вони могли більше не перейматися, що верховний суд скасує якісь рішення. Вони можуть зробити ситуацію, як зараз в Росії. Якщо ви хочете збільшити каденцію прем'єр-міністра, ви це можете зробити, і верховний суд нічого не може сказати. Ви хочете анексувати якісь частини Йорданського берега - ви це можете зробити. Хочете зрівняти релігійних ортодоксів, які не служать в армії, з людьми, які служать в армії оборони Ізраїлю, сказати, що їх молитви - те саме, що ризик для життя, коли ми йдемо на війну - вони це зможуть зробити", - зазначив ізраїльський політолог.

За його словами, велика частина населення не згодна з цим.

"Ми розуміємо, що вони дуже хочуть повернутися. Відкладення було тільки через те, що більшість тих, хто має владу на місцях, 70 голів міст прийшли до його резиденції і були готові розпочати голодування", - заявив Зайден.

Оценка материала:

5.00 / 1
Наймасовіші протести в історії Ізраїлю: чому євреї пішли проти влади і чого очікувати далі 5.00 5 1
Політика / Світ
30.03.2023 646
Еще материалы раздела «Світ»