НОВОСТИ ДНЯ: МАГАТЕ закликає Росію негайно повернути Запорізьку АЕС під повний контроль України  Країна НАТО незабаром може отримати проросійського лідера, який проти допомоги Україні – CNN  Новий "золотий вересень": Путін вирішив відсвяткувати окупацію українських територій  Баклажани, запечені з м'ясом сиром та помідорами: страва, яка підійде і для святкового столу  Україна поступово бере Крим під вогневий контроль — Подоляк  "Будуть або тікати, або гинути": генерал спрогнозував, як ЗСУ звільнятимуть Токмак  Баклажани, запечені з помідорами та сиромвсе новости дня
Політика
Світ
01.06.2023 563

Росія хоче отримати контроль над Арктикою, – NY Times

Зміна клімату прискорює та посилює конкуренцію в Арктиці, як ніколи раніше, відкриваючи регіон для більшої комерційної та стратегічної боротьби саме в той момент, коли Росія, Китай і Захід прагнуть розширити там свою військову присутність.

Про це пише Стівен Ерлангер, головний дипломатичний кореспондент The New York Times у Європі.

Зростаюча важливість регіону підкреслюється поїздками державного секретаря США Ентоні Блінкена, який візьме участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в Норвегії 1 червня.

Цього тижня Блінкен планує також відвідати Швецію та Фінляндію, зустрітися з лідерами всіх трьох країн, які тиснуть на Туреччину, щоб ратифікувати швидкий вступ Швеції до НАТО. У п’ятницю в Гельсінкі, столиці найновішого члена НАТО, він виступить з великою промовою про Україну, НАТО і РФ.

Тривалий час країни неохоче обговорювали Арктику як можливу військову зону. Але це швидко змінюється.

Російська агресія плюс зміна клімату створюють "ідеальний шторм", сказав Матті Песу, аналітик Фінського інституту міжнародних відносин. Існує нова атмосфера холодної війни, змішана з танучою кригою, яка впливає на військове планування та відкриває нові економічні можливості та доступ до природних ресурсів.

Хоча НАТО вигідні труднощі Росії в Україні, насправді Альянс має значну вразливість на півночі.

Зі зміною клімату судноплавні шляхи стають менш скованим льодом і легшими для навігації, що робить Арктику більш доступною та привабливою для конкурентної комерційної експлуатації, а також військового авантюризму.

Росія заявила, що хоче зробити Арктику своєю – п'ятим військовим округом нарівні з іншими чотирма, – сказав Роберт Дальшо (Robert Dalsjo), директор з досліджень Шведського агентства оборонних досліджень.

Китай також був зайнятий спробами утвердитися в регіоні та використовувати нові незаморожені маршрути. І це одна з причин, чому НАТО вважає Китай серйозною проблемою для безпеки.

Оценка материала:

5.00 / 1
Росія хоче отримати контроль над Арктикою, – NY Times 5.00 5 1
Політика / Світ
01.06.2023 563
Еще материалы раздела «Світ»