НОВИНИ ДНЯ: Чому Зеленський бачить у Трампі шанс на завершення війни: The Telegraph дізнався деталі  "Довгі Нептуни" та 30 тисяч дальнобійних дронів: Зеленський розповів про українську зброю  Похолодання в Україні: синоптик розказав, де температура впаде до "мінусів"  У четвер Україні прогнозують погіршення погоди: дощ, сніг та ожеледицю  В Україні 20 листопада буде вітряно, на заході - похолодання та дощ із мокрим снігом  Потепління до +14, але ненадовго: синоптикиня озвучила прогноз погоди в Україні на 19 листопада  Зима близько: де в Україні чекати на сніг в понеділоквсі новини дня
Політика
Україна
15.06.2023 580

Після підриву Каховської ГЕС на півдні активізувалися копачі-грабіжники: Мінкульт б'є на сполох

Не встигла зійти вода, як чорні археологи почали розкрадати археологічну спадщину, яка була під водою і опинилася на поверхні.

7d2c3a9f9461024615c4617e3964d154_15.06.23

Після підриву Каховської ГЕС і обміління значних територій виникла загроза розкрадання та втрати цінних археологічних пам'яток регіону. Пише ТСН. 

Про які пам'ятки йдеться

Після створення Каховського водосховища під його водами опинилися археологічні об‘єкти різних періодів.

Зокрема, колиска козацтва – Великий Луг. На дні водосховища, де вода вже зійшла, місцеві мешканці знаходять старі поховання і археологічні знахідки.

Мінкульт б'є на сполох: різке падіння рівня води після підриву Каховської ГЕС та розмивання берегів і затоплення територій нижче за течією Дніпра спричинило критичну ситуацію з охороною археологічної спадщини в регіоні.

Чорні археологи і мародери

За інформацією міністерства, на території Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, а також Одеської області активізувалися копачі-грабіжники, що визбирують цінні предмети з допомогою металодетекторів.

"МКІП звернулося до керівників ОВА постраждалих областей, а також до МВС та правоохоронних органів задля ефективної протидії пограбуванню археологічних об‘єктів. Задля моніторингу, фіксації пошкоджень та інших невідкладних робіт об‘єднають зусилля науковці-археологи, музейники, пам‘ятко- та правоохоронці", – йдеться в повідомлені.

Мінкульт запевняє, що роботи з моніторингу та фіксації стану об‘єктів тривають від перших днів зміни рівня води у Каховському водосховищі, зокрема, у Запоріжжі.

Нагадаємо, що після зведення Каховської ГЕС, під водою опинилися:

  • Томаківська Січ (існувала в 1564–1593 роках)
  • Базавлуцька Січ (1593–1630)
  • Микитинська Січ (1628–1652)
  • Чортомлинська Січ (1652–1709)
  • Кам’янська Січ (1709–1711) – затоплена частково
  • Нова (Підпільнецька) Січ (1734–1775)

Зараз значна частина цих територій знову опинилася на поверхні.

РанішеТСН.ua з’ясовував, якою після підриву Каховської ГЕС буде подальша доля Великого Лугу – місця, де колись розташовувалося за підрахунком вчених 7 козацьких січей.

Оценка материала:

5.00 / 2
Після підриву Каховської ГЕС на півдні активізувалися копачі-грабіжники: Мінкульт б'є на сполох 5.00 5 2
Політика / Україна
15.06.2023 580
Еще материалы раздела «Україна»