Бізнес
Економіка
У січні ціни на продукти зростуть, а споживання скоротиться
Глава НБУ Андрій Пишний заявив, що вже на початку січня ціни на продукти почнуть різко зростати. У свою чергу, міністр фінансів Сергій Марченко попереджає про те, що, можливо, українцям доведеться скоротити споживання в кілька разів. Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький говорить про ризик виникнення дефіциту на низку категорій товарів.
Заяви чиновників у одному матеріалі зібрав korrespondent.net.
"В Україні з перших чисел січня піднімуться ціни на продукти і прискориться інфляція", - заявив голова НБУ Андрій Пишний на офіційній сторінці регулятора.
У середньому, ціни на основні продукти харчування в січні піднімуться на 5%. Насамперед подорожчають продукти, які везуть в Україну з Європи: молочні продукти, цитрусові, макаронні вироби, газовані напої, тепличні овочі.
Головними причинами зростання цін глава НБУ називає подорожчання логістики внаслідок блокування кордону України. Серед інших чинник, що призведуть до швидкого зростання цін, – скорочення запасів овочів, зібраних в Україні. Більшість врожаю розпродали ще восени, але на зимове зберігання закладено дуже обмежений запас овочевої продукції.
У свою чергу, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький сказав, що на деякі товари може виникнути дефіцит через блокаду кордону з боку польських перевізників.
“Можуть виникати дефіцити, починаючи із солі, бо, на жаль, українське виробництво у тимчасовій окупації. А також інших продуктів, які у нас не вирощуються. Наприклад, цитрусових, бананів. Також морепродуктів, бо у нас зараз немає доступу до моря, щоби повноцінно їх виловлювати. Це не обов'язково щось “лакшері”, – йдеться про звичайний хек та іншу заморожену рибу”,- сказав він.
У свою чергу, міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що українцям, ймовірно, доведеться знизити рівень споживання товарів і послуг у кілька разів.
“На жаль, ми поки що живемо у такій досить специфічній реальності, коли у нас все добре, у нас є стабільність макроекономічна, курсова. Але ця реальність вимагатиме корекції, якщо ми справді хочемо перейти на військові рейки”, – каже міністр.
“Чи готове до цього суспільство? Я думаю, що на цьому етапі поки що не готово. Але це реальність, яка потенційно може бути. Це може бути інші податкові режими, може бути інші видаткові режими. Ми до цього маємо готуватися. І думаючи про 25 рік, повинні закладати відповідні сценарії”, – попередив глава Мінфіну.