Бізнес
Фінанси та банки
Кожен четвертий роздрібний кредит в Україні - проблемний, - НБУ
Станом на кінець 2023-го року частка проблемних кредитів, виданих українськими банками фізичним особам, становила близько 25%. А їхній обсяг сягнув 61 млрд грн. Більше половини проблемних кредитів стали такими вже під час повномасштабної війни.
Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Хто в Україні не сплачує кредити? Або що відбувається з проблемними позичальниками банків".
Що відбувається з проблемними кредитами в банках
За даними Національного банку України, переважна частина проблемних кредитів виникли внаслідок різкого скорочення доходів населення. Значними були і втрати позик боржникам, які на початок повномасштабного вторгнення були зареєстровані на нині окупованих територіях та територіях, що знаходяться в зоні бойових дій. Ці кредити переважно резервуються і списуються з балансів банків.
Структура роздрібного портфеля проблемних позик за групами банків наразі виглядає так: у державних – 53%, у інших банках – 47% від загального об’єму кредитів, виданих фізичним особам.
В Національному банку констатують: попри все ще підвищений рівень дефолтів, частка непрацюючих кредитів скорочується починаючи з літа 2023 року.
"Передусім це результат зростання обсягу працюючого портфеля та списання кредитів, що не працюють вже понад рік. Зі зростанням портфеля частка непрацюючих кредитів знижуватиметься й надалі", - прогнозують в НБУ.
Нагадаємо, в січні 2024 року НБУ затвердив нові правила подання звітності про активні операції банками, фінансовими компаніями та кредитними спілками. Інформація збиратиметься для оцінки ефективності управління кредитним ризиком. Інформацію має подаватися частково з 1 липня та в повному обсязі з 1 жовтня 2024 року.
У 2023 році Національний банк провів оцінку стійкості банків і банківської системи в умовах воєнного часу після майже дворічної перерви, спричиненої повномасштабною війною. В межах цього процесу проведено оцінку якості активів (AQR) та показників діяльності і капіталу на трирічному горизонті для 20 найбільших банків з часткою понад 90% у чистих активах сектору.
Під час презентації звіту у грудні 2023-го директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова сказала, що проведена Національним банком України у 2023 році оцінка стійкості банків виявила проблеми у п’яти банків, три з яких мають ризики повністю втратити капітал.