Бізнес
Нерухомість
Нерухомість: де продають найдорожчі та найдешевші квартири
Війна внесла свої особливості в ринок нерухомості. Що у зв’язку з цим потрібно врахувати тим, хто вирішив у цей час придбати житло.
Недорого, але недалеко від фронту. За даними сайту з продажу та оренди нерухомості DIM.RIA, найдешевше житло можна купити в Запорізькій, Миколаївській та Херсонській областях, де ціни на нерухомість приблизно однакові. Пише ua.korrespondent.net. Про це повідомляють Контракти.UA.
Зокрема, в Херсоні вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку становить 15-20 тис. доларів, але можна знайти навіть дешевшу пропозицію: на сайті є оголошення про продаж "готельки", розташованої на 9-му поверсі, усього за 9,5 тис. доларів. У прифронтових містах, наприклад, на Харківщині, квартиру можна придбати в середньому за 25-28 тис. доларів, на Сумщині - за 23-25 тис. доларів. Утім, конкретні ціни там залежать від того, що відбувається на фронті.
Найдорожчі квартири - в Києві, де ціна однокімнатної становить в середньому 60-70 тис. доларів. Щоправда, можна знайти й "ексклюзив": невеличке помешкання на Караваєвих Дачах - 1 поверх старого будинку, площа 21 кв. м - продають за 18,5 тис. доларів. А ось вартість квартир з ремонтом у новобудовах сягає в середньому не менше 100 тис. доларів - все залежить від того, в якому районі розташоване житло, яка біля нього інфраструктура і транспортна розв’язка.
Трохи дешевше ніж у столиці коштують квартири на заході країни: на Львівщині однокімнатну квартиру можна купити в середньому за 50-60 тис. доларів, на Закарпатті - за 45-55 тис. доларів.
Чому дешевшають квадратні метри
Фахівці з нерухомості зазначають, що найбільшим попитом користуються квартири, які, за потреби, можна буде легко продати.
"Саме тому вже зараз люди обирають просторе житло з підвищеним рівнем комфорту. Також важливо не забувати, що в Україні зросла популярність спільного проживання поколінь, а через це житло з великою площею теж набирає попиту", - повідомляє сайт Новини Pro.
Разом з тим, спостерігається тенденція до зменшення площі квартир, однак це вважається тимчасовим явищем, і з часом попит на простору нерухомість відновиться. То ж найкраще обирати однокімнатні квартири, що мають площу не менше ніж 55 кв. м.
А серед нерухомості, на яку майже немає попиту, особливо під час війни, такі квартири, які розташовані:
- поруч з енергетичними та критичними об’єктами;
- вище сьомого поверху, якщо це вторинний житловий фонд;
- у застарілому будинку, що має поганий стан та потребує реновації;
- в містах, де небо добре захищене ППО.
Тим, хто нині наважився придбати житло, варто оцінити цінові коливання на ринку нерухомості і вибрати момент, коли ціни будуть найвигіднішими. Зараз, вважають ріелтори, саме такий час: за останній місяць знизилася середня вартість квадратного метра, зокрема, в столиці. В середньому, за даними порталу M2bomber, за останній місяць середня вартість квадратного метра в новобудовах на 14,31%. Якщо в травні квадратний метр в таких будинках коштував в середньому 58 700 грн, то в червні вже 50 300 грн.
"Ця тенденція стала помітною на ринку, і є кілька факторів, які могли вплинути на таку зміну. Ситуацію на ринку нового житла в Києві можна охарактеризувати як динамічну та залежну від багатьох зовнішніх і внутрішніх чинників",- пояснив експерт з нерухомості Олександр Бойко у коментарі УНІАН.
За його словами, зменшення цін на житло в новобудовах столиці може бути пов'язане насамперед зі зменшенням попиту: багато людей через економічну невизначеність відкладають придбання житла до кращих часів.
Невеликий попит створює конкуренцію між забудовниками, що знижує ціни на квадратні метри для того, аби привабити покупців. Окрім того, може впливати і фактор сезонності, адже літо зазвичай час найменшої активності на ринку нерухомості, що, в свою чергу, теж зменшує ціни.
"Падіння цін є показником певної корекції ринку після періоду стабільного зростання. Важливо зазначити, що попит на новобудови без ремонту або будинки, ще не введені в експлуатацію, майже відсутній. Покупці у пріоритеті обирають нерухомість з ремонтом або у житловому стані, тому забудовники змушені знижувати ціни, щоб залучати покупців", - пояснив експерт.
Оренда замість власного житла
А ось ціни на оренду житла, особливо в столиці, - зростають, квартири винаймають дуже швидко. Можливо, згодом в Україні люди, як і в Європі, не купуватимуть житло, а житимуть в орендованому. Принаймні, ознаки такої тенденції намічаються.
За словами голови Асоціації фахівців з нерухомості України Олени Гайдамахи, попит на орендовані квартири в Києві в травні-червні різко збільшився, що у свою чергу призвело до зростання цін на 15-20%. Про це вона розповіла у коментарі Delo.ua.
Особливим попитом користується житло в найдешевшій і середній ціновій категорії.
"На ситуацію в Києві впливає міграція по країні. Попит зріс за рахунок людей з прифронтових регіонів, які виїжджають із Запоріжжя, Харкова, Сум. За останні тижні переважна більшість орендарів була з Харківщини. Зараз квартири здаються дуже швидко. Оскільки попит зріс суттєво, вони вимушені знімати за ціною, яка є", - пояснила рієлтор.
За словами Гайдамахи, найдешевший сегмент зріс у ціні на 20% - це найбільш популярні квартири в категорії від 10 тисяч гривень, на 10-15% подорожчало житло в ціновій категорії від 20 тисяч гривень.
"У нас в управлінні є квартира, яка коштувала 11 тисяч гривень, а в червні стала 13 тисяч - це плюс 20%, і ніхто не відмовляється. Є також квартири на 21 і 24 поверхах - і їх беруть навіть попри блекаут",- наголосила голова асоціації.
Відключення електроенергії теж диктує свої умови при оренді житла: клієнти намагаються винайняти житло, в якому не вимикають світло, віддають перевагу квартирам із газом, проте головною вимогою є стан квартири - там має бути все добре пристосоване для життя.
Згідно з даними каталогу нерухомості ЛУН, в столиці середня вартість оренди однокімнатних квартир з початку травня зросла з 14 тис. до 15 тис. грн. Двокімнатні подорожчали з 21 тис. до 23 тис. грн, трикімнатні - з 37 тис. до 40 тис. грн за місяць.
Найдешевше однокімнатні квартири в Києві в червні здають в оренду в Деснянському, Святошинському та Дніпровському районах, де ціни стартують від 7,5 тис. до 10-12 тис. грн. Двокімнатні помешкання, відповідно, можна орендувати в середньому за 10-12, а то й 13 тис. грн.
Найдорожче житло - у Печерському та Шевченківському районах, де, відповідно, однокімнатну квартиру можна винайняти за 29 тис. та 20 тис. грн, двокімнатну - за 30-40 тисяч гривень відповідно.