Політика
Світ
Сирійська опозиція увійшла до Алеппо, а Асада вже побачили в Москві: що відбулося за добу
Сирійська опозиція увійшла до столиці провінції Алеппо (Халеб). Про цю подію пишуть провідні ЗМІ світу.
Повстанці знімають відео, на яких вони пересуваються історичним центром міста, зривають прапори режиму Асада й Путіна, а також демонструють захоплену зброю. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
"Наші війська почали входити до міста Алеппо", – заявило новостворене командування військових операцій повстанської коаліції, повідомляє CNN.
Вхід до Алеппо – це продовження блискавичного кількаденного наступу під назвою “Стримування агресії”, причиною якого в опозиції називають зростання кількості обстрілів російською і сирійською арміями районів, що підконтрольні повстанцям.
Ми писали раніше про захоплення десятків населених пунктів поблизу Алеппо, але вже станом на ранок їхня кількість зросла і змінюється постійно.
Далі ми розкажемо, що відбулося за останню добу. Сирійське питання важливе для українців, тому що це змушує Росію змінювати свій фокус з українського фронту на Близький Схід, де розташована російська військово-повітряна база у провінції Латакія. Раніше Москва пишалася тим, що зберегла при владі клан Асадів.
“Ми маємо можливістю поговорити щодо всього комплексу наших відносин, ми не бачилися давно вже. Звісно, мені дуже цікава ваша думка про те, як ситуація в регіоні розвивається загалом. На жаль, вона має тенденцію до загострення, ми це бачимо. Це стосується і Сирії безпосередньо", – сказав Путін у липні 2024 року на зустрічі з Асадом, який визнав анексію українських регіонів.
Доба на сирійському фронті
Отже, за добу повстанці захопили понад десяток населених пунктів, підійшли своїми силами впритул до Алеппо і невеликими групами просочуються вглиб столиці провінції.
Про кінцеву мету опозиційних формувань інформації немає. Тому важко судити, як довго зберігатиметься така висока наступальна інтенсивність.
За інформацією турецького інформагентства “Анадолу", опозиційні формування, в яких лідерство належить угрупованню Гаят Тахрір аш-Шам, встановили контроль над 70 населеними пунктами.
Своєю чергою Al-Jazeera пише з посиланням на опозиційні джерела про контроль понад 47 сіл. "Вони взяли під контроль сільську місцевість на заході Алеппо. Але, звісно, вони перебувають близько до центру міста Алеппо... Також опозиційні угруповання взяли під контроль трасу М5, яка є дуже потужним логістичним і військовим маршрутом перекидання", – йдеться у публікації. "Враховуючи ситуацію на півдні Лівану, опозиція побачила можливість відвоювати ці місця у сирійського уряду", – додали в опозиції.
Крім того, в сусідній провінції Ідліб, куди після перемир’я відступили опозиційні сили, захоплено Саракіб – стратегічно важливе місто.
За даними іранського напівофіційного інформаційного агентства Tesnim, яке відоме своєю близькістю до Корпусу вартових ісламської революції, бригадний генерал Пурхашімі, якого репрезентують як "військового радника", загинув внаслідок атаки сирійської опозиції під Алеппо.
По позиціях опозиції завдають авіаційних, артилерійських ударів.
Офіційні сирійські військові заявили, що вони протистоять "великому нападу", і стверджують, що вони "зміцнюють усі позиції на різних фронтах", але багато жителів міста кажуть, що сили режиму відступили з кількох районів у західній частині Алеппо, пише CNN.
Як повідомляється на сайті Сирійської обсерваторії з прав людини, яка базується в Лондоні, від ранку середи, 27 листопада, винищувачі Росії та сирійського режиму завдали 57 авіаударів по різних позиціях в Ідлібі та Алеппо.
Крім того, повстанці розмістили в інтернеті відео, на яких видно, що вони використовували безпілотники, нову для них зброю.
Турецьке агентство "Анадолу", яке веде репортажі з Ідлібу, також повідомило, що рано-вранці в п'ятницю повстанці атакували військову авіабазу на південний схід від Алеппо за допомогою безпілотників, знищивши один гелікоптер. За повідомленням, опозиційні групи під час свого просування захопили важке озброєння, склади і військову техніку, що належали урядовим військам.
В Сирійській обсерваторії з прав людини стверджують, що загалом за ці кілька діб боїв загинуло 144 повстанців, з яких 121 належали до угруповання Гаят Тахрір аш-Шам, і 23 членів “Національної армії”.
З боку урядової армії в Обсерваторії нарахували 87 убитих військових, включно з чотирма офіцерами, а також 25 військових, які належать до тих, кого підтримує Іран.
Жертви серед цивільного населення
Кількість мирних жителів, які загинули внаслідок авіаударів 29 листопада в містах Аль-Атареб і Дарат Ізза в сільській місцевості Алеппо, зросла до 19 осіб, серед яких, зокрема, четверо дітей і три жінки.
Серед загальної кількості загиблих було 15 мирних жителів, зокрема четверо мирних жителів і дві жінки, які були вбиті під час масового вбивства, вчиненого російськими винищувачами в місті Аль-Аттарб на заході Алеппо.
Загалом убитими вважаються 24 особи. Головна причина – авіабомбардування російською авіаією населених пунктів.
Москва заговорила
29 листопада нарешті заговорив Кремль. Москва вважає атаку бойовиків на сирійське місто Алеппо зазіханням на суверенітет Сирії, заявив речник президента РФ Дмитро Пєсков. “І ми виступаємо за те, щоб влада Сирії швидше навела лад у цьому районі і відновила конституційний порядок”, – додав він.
Також розповсюджується інформація про те, що Башар Асад нібито втік із країни і перебуває в Москві. Пєсков утримався від відповіді, що, звісно, породжує ще більше чуток стосовно того, наскільки сильно режим конролює ситуацію в країні без втручання РФ.
До чого тут “Хезболла”
Багато міжнародних оглядачів вказують на той факт, що наступ почався саме в момент, коли Ізраїль завдавав нищівних ударів по позиціях терористичної організації "Хезболла" в Лівані, максимально послабивши її бойові спроможності.
За словами Рамі Абдуррахмана, голови Сирійської обсерваторії з прав людини, саме "Хезболла" була "головною силою", яка контролювала Алеппо.
Агентство AP передає, що в телефонній розмові зі своїм сирійським колегою міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі назвав напади повстанців у Сирії "змовою, організованою США та сіоністським режимом після поразки режиму в Лівані й Палестині".
Оценка материала:
Сирійська опозиція увійшла до Алеппо, а Асада вже побачили в Москві: що відбулося за добу30.11.2024