Бізнес
Фінанси та банки
Коли в Україні буде нова основна валюта замість гривні: в НБУ назвали терміни
Коли в Україні буде нова основна валюта замість гривні: в НБУ назвали терміни

Процес відмови від гривні може тривати понад 15 років, Україна буде змушена визначати необхідність такого кроку в рамках вступу до ЄС, зазначили в НБУ. Пише Главред. Про це повідомляють Контракти.UA.
Україна, вступаючи до Європейського Союзу, може зобов’язатися у майбутньому перейти на євро, однак цей процес тривалий і може розтягнутися більш ніж на 15 років. Про це повідомив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук в інтерв’ю Forbes Ukraine.
Про перехід з гривні на євро
Він також зазначив, що питання повної відмови від гривні на користь євро буде предметом оцінки приблизно через 10–15 років. Тоді визначатимуть, наскільки країна готова до такого кроку і чи є в ньому реальна необхідність.
"Я думаю, що це дуже і дуже далекий шлях для нас. Я думаю, що 10-15 років - це точно не той термін, за який ми встигнемо підготувати себе для того, щоб відповідати всім критеріям, які потрібно для переходу на євро", - сказав він.
За словами посадовця, чимало країн ЄС досі вважають за краще зберігати власні національні валюти та займають доволі принципову позицію в цьому питанні.
Втім, при вступі до Євросоюзу вони також погоджувалися з перспективою переходу на євро. Єдиною державою, яка не взяла на себе такого зобов’язання, є Данія, адже їй вдалося домогтися винятку.
Про зміну основної курсоутворюючої валюти з долара на євро
Як зазначив заступник голови НБУ, в Україні традиційно домінуючу роль у валютній структурі відігравав долар США. Проте з огляду на перспективу вступу до Європейського Союзу, країна в довгостроковій перспективі матиме зобов’язання перейти на євро як основну курсоутворюючу валюту. Такий перехід буде логічним кроком на шляху до повноцінної інтеграції з ЄС.
Національний банк України наразі вивчає це питання, зокрема аналізуючи досвід інших країн, таких як Молдова, яка торік здійснила подібний перехід. Водночас у найближчій перспективі цей крок не розглядається як пріоритетний.
"Це матиме певні наслідки до того, як ми проводитимемо свою валютно курсову політику. Але не має суттєво відобразитися на житті простих громадян, чи навіть для бізнесу наслідки будуть навряд матеріальними", - підкреслив Ніколайчук.
За його словами, частка євро в міжнародних резервах НБУ суттєво коливається протягом останніх місяців. Це здебільшого пов’язано з обсягами фінансової допомоги від міжнародних партнерів, зокрема ЄС, адже ці надходження зараховуються до резервів.
Оценка материала:
Коли в Україні буде нова основна валюта замість гривні: в НБУ назвали терміни01.06.2025