НОВИНИ ДНЯ: "Лисячі нори" замість фортець. Сирський розкрив, що диктує зміни в тактиці оборони  Сирський обіцяє вихід із "глухої оборони": що задумав головком  Чого очікувати Україні від саміту НАТО: Портников відзначив важливі моменти  Трамп намагається побудувати у США диктатуру — професор Мангеттенського університету  Новий підхід до санкцій: як Зеленський пропонує "роззброїти" Росію  Трамп пригрозив деяким політикам через війну в Україні: що відомо  Що криється за ідеями Путіна про "один народ": Портников застерігаєвсі новини дня
03.06.2025 344

Українці "тонуть" у мікрокредитах: що змінилося вперше за два роки

Українці продовжують брати все більше мікропозик – кількість угод, укладених за перший квартал 2025 року, сягнула 2,17 млн і перевищила аналогічний показник минулого року на 8%.

pay-goods-by-credit-card-through-smartphone-coffee-shop_03.06.25_1

Але середня сума "кредитів до зарплати" вперше за два роки впала. Пише OBOZ.UA. Про це повідомляють Контракти.UA.

Про це повідомляє Opendatabot, посилаючись на дані Національного банку України. Зазначається, що загальна сума виданих в країні мікрокредитів сягнула 12,72 млрд грн.

Та попри зростання кількості позик, середня сума кредиту зменшилася на 2% порівняно з відповідним періодом торік – до 5858 грн. Цього не було вже давно – протягом останніх двох років середній чек лише зростав.

У середньому щомісяця українці оформлювали 724 тисячі договорів. Водночас у першому кварталі попереднього року цей показник становив 693 тис. на місяць.

За час повномасштабної війни (від квітня-2022) загальний борг українців перед мікрофінансовими організаціями (МФО) зріс вдвічі – станом на 1 квітня 2025 року він дорівнював 24,28 млрд грн. Тобто лише за перші три місяці цього року борг збільшився на 4,3 млрд грн (на 22%).

При цьому, за оновленими даними НБУ, наприкінці 2024 року борги українців не зменшилися на 2,7 млрд грн, як було у минулих звітах, а навпаки – збільшилися на 1,4 млрд грн. Загалом у попередньому році борг зріс удвічі – на 10,7 млрд грн.

Найчастіше (63% угод) мікрокредити беруться на термін від 93 днів до 1 року – їхня частка майже не змінились. Але помітно побільшало довгострокових (від 1 до 2 років) та коротких (до 31 дня) мікропозик. Кількість перших зросла у 15 разів – до 3,6%, а других – з 14,5% до 24%. Водночас позики строком від 32 до 92 днів почали брати більш ніж у 5 разів, з 16,5% до 3%.

Як вже повідомляв OBOZ.UA, українцям радять ретельно перевіряти інформацію з інтернету з пропозиціями легкого заробітку чи вигідної покупки – адже це можуть бути шахрайські хитрощі. А крім того, докладно вивчати умови фінансових угод, особливо кредитних договорів – щоб не потрапити до боргової ями, оформляючи, наприклад, кредит, коли сума боргу може зрости у рази.

Оценка материала:

5.00 / 4
Українці "тонуть" у мікрокредитах: що змінилося вперше за два роки 5.00 5 4
Бізнес / Фінанси та банки
03.06.2025 344
Еще материалы раздела «Фінанси та банки»