НОВИНИ ДНЯ: Морози відступають, але є нюанс: прогноз погоди в Києві на 27 лютого  Залишаться в Європі чи поїдуть додому: аналітики вразили цифрами про виїзд українських юнаків  США знайшли важіль тиску на РФ у переговорах про мир в Україні, - Reuters  Місячний гороскоп: що можна і чого не можна робити 27 лютого  Без опадів, але з сюрпризами: яку погоду принесе 27 лютого в Україну антициклон Heiko  Ці знаки Зодіаку стоять на порозі яскравих змін: що на них чекає  Пєсков зробив заяву про "сенс" зустрічі Зеленського і Путінавсі новини дня
29.01.2026 337

Санкції б'ють по Кремлю: доходи РФ від експорту нафти суттєво скоротились

Доходи Росії від експорту нафти у 2025 році впали приблизно на 20% порівняно з результатами 2024 року на тлі зниження світових цін на енергоносії.

gettyimages_652566412_ac5ea20af1dcd10f78ef356632bdb8d1_650x410_29.01.26

Про це пише РБК-Україна з посиланням на Financial Times. Про це повідомляють Контракти.UA.

У листопаді розрив між нафтою Brent, який зараз торгується на найнижчому рівні з 2021 року, та основною російською нафтою Urals подвоївся.

Знижка збільшилася до понад 24 доларів за барель, порівняно з приблизно 15 доларами за попередні два роки, показують розрахунки FT на основі даних Argus. У поєднанні з низькими цінами це скоротило доходи Росії від енергетики у 2025 році приблизно на п'яту частину річного доходу.

Цей зсув підкреслює, як санкції, запроваджені адміністрацією президента США Дональда Трампа, підривають доходи Росії від нафти.

"Дефіцит бюджету, безумовно, є важливою темою для Росії зараз", - сказав Яніс Клюге, експерт з питань Росії Німецького інституту міжнародних та безпекових справ.

За його словами, нафта вже давно становить більшу частку енергетичних доходів Росії, ніж газ, і цей розрив збільшився через втрату європейського газового ринку у 2022 році, що зробило доходи більш залежними від коливань цін на нафту.

Для деяких нещодавніх поставок до Індії ціна впала навіть до 22-25 доларів за барель, що ледве покриває беззбиткову ціну для Росії.

Економічні наслідки

За даними аналітиків, відхилення середньої ціни на нафту Urals на 10 доларів від бюджетного припущення знищить доходи на 1,5-1,8 трлн рублів.

Якщо низькі ціни на нафту та сильний рубль збережуться, дефіцит може сягнути близько 3 трлн рублів до кінця року, що становить приблизно 7,5% від доходів, які Москва очікує у 2026 році.

Окрім того, санкції зменшили частку доходів від енергетики в загальному бюджеті з 50 відсотків на піку їхнього зростання до приблизно 24 відсотків – найнижчого рівня щонайменше за десятиліття. Щоб компенсувати дефіцит, Кремлю довелося збільшити ПДВ та податки для малого бізнесу.

Раніше повідомлялось, що через санкції щотижневі доходи Росії від експорту нафти скоротилися на 500 млн доларів. Порівняно з жовтнем 2025 року, нафтовий виторг РФ скоротився на 35%.

Оценка материала:

5.00 / 2
Санкції б'ють по Кремлю: доходи РФ від експорту нафти суттєво скоротились 5.00 5 2
Колонки / Колонки / Блоги
29.01.2026 337
Еще колонки: Колонки / Блоги