Життя та Стиль
Суспільство
Українська судова система гірша за сталінські часи
Українська судова система залишається надзвичайно репресивною. Судді виносять виправдальні вироки вкрай рідко. За сталінських часів суди виправдовували вдесятеро більше підсудних, аніж зараз, стверджують правозахисники.
Правозахисники покладають великі надії на новий Кримінально-процесуальний кодекс (КПК), який почав діяти у листопаді минулого року та має хоч якось змінити чинну судову систему. Адже наразі українські судді виправдовують лише 0,2% підсудних, що проходять за кримінальними справами.
За даними Державної судової адміністрації, минулого року було звільнено з-під варти лише 707 обвинувачених, при цьому 185 тис. людей було засуджено. На запит Deutsche Welle з проханням надати оновлену інформацію про те, чи змінилося ставлення судів до виправдальних вироків після набрання чинності нового КПК, надісланий наприкінці квітня, відомство поки не дало відповіді.
Натомість правозахисники зауважують, що українська судова система є надто неповороткою і заскорузлою, тож очікувати якихось різких змін стосовно підсудних не варто. «У судовій системі існує традиція, за якою виправдальний вирок –це надзвичайна подія, на яку звертають увагу всі, і суддя за це може отримати неприємності. Судді самі зізнаються, що їм легше винести обвинувальний вирок, аніж виправдальний, оскільки вважатиметься, що вони виконали свої обов’язки», - розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.
Правозахисник каже, що майже усі країни колишнього соцтабору мають таку само жорстку судову систему. «Водночас у 1937-му році, коли розгул репресій був у Радянському Союзі, то виправдальні вироки становили 10%, а нині в Україні – менше відсотка», - зауважив Бущенко.
Зазначимо, у країнах Євросоюзу судді виправдовують від 5 до 10% , а у США, зокрема у штаті Техас, до 50% підсудних, наголошує правозахисник. Він вважає, якщо українська система нікого не виправдовує, то постає питання про доцільність утримання такої досить дорогої системи, оскільки її коефіціент корисної дії є дуже малим.