21.02.2016 6765

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Відомий правозахисник Євген Захаров впевнений, що постійно діюча коаліція депутатських фракцій – це звичайний політичний блеф, і Рада повинна працювати у штатному режимі.

Політичні пристрасті навколо можливої відставки уряду продовжують кипіти. Президента та Прем’єр-міністра обвинуватили у змові один з одним та олігархами, щоб зберегти існуючий олігархічний, як вважають їхні опоненти, характер держави. Фракції «Батьківщини» та «Самопомочі» вийшли з коаліції, проте фракції  БПП, «Народного фронту» та Радикальної партії Олега Ляшка утворюють нову коаліцію.

І ніхто навіть не помічає, що усі ці політичні баталії зовсім не відповідають Конституції.

Частина шоста статті 83 Конституції України стверджує, що «у Верховній Раді за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України». Згідно з частиною сьомою статті 83 Конституції «коаліція депутатських фракцій формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України».

Коаліція депутатських фракцій створюється Верховною Радою лише як засіб формування національного уряду – Кабінету Міністрів України. Про інші функції чи можливі застосування коаліції Конституція нічого не говорить. А за частиною другою статті 80 «народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування», тобто голосування депутатів є принципово індивідуальним, обумовлюється їх власним вибором, інтуїцією, а не тільки партійною чи фракційною дисципліною. Отже, говорити про «постійно діючу коаліцію депутатських фракцій» немає підстав.

Коаліція депутатських фракцій підлягає переформуванню внаслідок примусової (частина перша статті 87 Конституції), або добровільної (частина друга статті 115 Конституції) відставки Кабінету Міністрів України. Проте відставка не відбулася: добровільно Кабінет Міністрів йти не хоче, а резолюція недовіри уряду не набрала потрібної кількості голосів. Таким чином, усі теперішні переформатування коаліції, які мають на меті все ж таки домогтися відставки уряду за рахунок розвалу коаліції, чи, навпаки, збереження уряду шляхом укріплення коаліції,  не мають жодних конституційних підстав.

portnikov

Євген
Захаров
директор Харківської правозахисної групи

При цьому на основі частини четвертої статті 114 Конституції («інші члени Кабінету Міністрів України призначаються Верховною Радою України за поданням Прем’єр-міністра України») парламент може замінити окремих міністрів в уряді.

У підсумку, всі політичні ігрища навколо коаліції, яка, за Конституцією, потрібна тільки для обрання уряду, не тягнуть ніяких правових наслідків.

І як було б добре, якби народні обранці, замість ганятися за власним хвостом, зайнялися своїм прямим обов’язком – законотворчістю!

Автор: Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи

Оценка материала:

4.20 / 5
Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом 4.20 5 5
21.02.2016 6765
comments powered by Disqus
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • Мирослав Гай: Мы выиграем только после развала РФ Мирослав Гай: Мы выиграем только после развала РФ

  Еще в формулярах СССР, да и до него, были четкие указания по методам разрушения стран. Ленин и Троцкий одни из апологетов этих методов. Гебня их отлично знает. Террор, подкуп, поощрение любых деструктивных тенденций - все это описано еще в указах Ленина.

 • Войны ультрас: режим "Романтизм" можно окончательно выключать? Войны ультрас: режим "Романтизм" можно окончательно выключать?

  Вообще-то, отношения между турками и «Динамо» начались не сегодня, а намного раньше, еще до Майдана. Парней из Киева в Стамбуле не просто били, а резали. Турки вообще любят с ножами побегать, не только «Бешикташ», и не только за Киевом. Наши фанаты пока сохраняют между собой перемирие, уже почти три года ультрас, например,  «Динамо» не закидывает бутылками ультрасов «Шахтера», или наоборот. Но ведь рано или поздно все вернется на круги своя, ультрас – они на то и ультрас, чтобы драться за свой клуб. Не стоит думать, что фанатские движения – ребячество, это только о футболе, это несерьезно. История последних лет показала, какой это мощный человеческий ресурс, цельный, решительный. Спецслужбы всего мира уже давно при необходимости используют энергию ультрас в своих целях, что уже давно ни для кого не является секретом. Даже для самих ультрас.

  Колонки / Блоги 07.12.2016 1631
 • Вечерний Шустер: 90 процентов идиотов, на которых паразитируют популисты Вечерний Шустер: 90 процентов идиотов, на которых паразитируют популисты

  Пятничный Шустер - это не просто передача. С одной стороны, это коллективный сеанс мазохизма для части страны. Плюются, но смотрят. Это хороший манипулятивный продукт. Но это ведь не проблема Шустера, что он хорошо умеет это делать и продать.

  Колонки / Блоги 06.12.2016 3018
 • «Вокзальные пения» и «мовосрач» в соцсетях - звенья одной цепи? «Вокзальные пения» и «мовосрач» в соцсетях - звенья одной цепи?

  Алена Балаба: Значит так, объясняю для непонятливых один раз. Умные - задают вопросы по делу, остальные - идут мимо. "Вокзальные пения" и "мовосрач" в соцсетях - звенья одной цепи. Как до этого было "георгиевская ленточка" в противовес нашей помаранчевой.  

 • Про полицейскую перестрелку и затягивание гаек Про полицейскую перестрелку и затягивание гаек

  Волонтер Юрий Касьянов: про гибель полицейских я знаю только из СМИ. Не стану строить версии, и делать догадки. Но, судя по фотографиям расстрелянного автомобиля, били точно. На поражение.

  Колонки / Блоги 05.12.2016 8833