НОВОСТИ ДНЯ: До конца года Украина получит безвизовый режим с ЕС – вице-премьер  Порошенко подписал демобилизацию 5-й волны  Список профессий, имеющих право рано выходить на пенсию, сокращен  Brexit не повлияет на безвизовый режим между Украиной и ЕС - Климкин  Европейские биржи обрушились после британского референдума  В НБУ рассказали, как повлияет Brexit на гривню  Бжезинский назвал ошибки США в отношении Украинывсе новости дня
21.02.2016 6693

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Відомий правозахисник Євген Захаров впевнений, що постійно діюча коаліція депутатських фракцій – це звичайний політичний блеф, і Рада повинна працювати у штатному режимі.

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Політичні пристрасті навколо можливої відставки уряду продовжують кипіти. Президента та Прем’єр-міністра обвинуватили у змові один з одним та олігархами, щоб зберегти існуючий олігархічний, як вважають їхні опоненти, характер держави. Фракції «Батьківщини» та «Самопомочі» вийшли з коаліції, проте фракції  БПП, «Народного фронту» та Радикальної партії Олега Ляшка утворюють нову коаліцію.

І ніхто навіть не помічає, що усі ці політичні баталії зовсім не відповідають Конституції.

Частина шоста статті 83 Конституції України стверджує, що «у Верховній Раді за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України». Згідно з частиною сьомою статті 83 Конституції «коаліція депутатських фракцій формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України».

Коаліція депутатських фракцій створюється Верховною Радою лише як засіб формування національного уряду – Кабінету Міністрів України. Про інші функції чи можливі застосування коаліції Конституція нічого не говорить. А за частиною другою статті 80 «народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування», тобто голосування депутатів є принципово індивідуальним, обумовлюється їх власним вибором, інтуїцією, а не тільки партійною чи фракційною дисципліною. Отже, говорити про «постійно діючу коаліцію депутатських фракцій» немає підстав.

Коаліція депутатських фракцій підлягає переформуванню внаслідок примусової (частина перша статті 87 Конституції), або добровільної (частина друга статті 115 Конституції) відставки Кабінету Міністрів України. Проте відставка не відбулася: добровільно Кабінет Міністрів йти не хоче, а резолюція недовіри уряду не набрала потрібної кількості голосів. Таким чином, усі теперішні переформатування коаліції, які мають на меті все ж таки домогтися відставки уряду за рахунок розвалу коаліції, чи, навпаки, збереження уряду шляхом укріплення коаліції,  не мають жодних конституційних підстав.

portnikov

Євген
Захаров
директор Харківської правозахисної групи

При цьому на основі частини четвертої статті 114 Конституції («інші члени Кабінету Міністрів України призначаються Верховною Радою України за поданням Прем’єр-міністра України») парламент може замінити окремих міністрів в уряді.

У підсумку, всі політичні ігрища навколо коаліції, яка, за Конституцією, потрібна тільки для обрання уряду, не тягнуть ніяких правових наслідків.

І як було б добре, якби народні обранці, замість ганятися за власним хвостом, зайнялися своїм прямим обов’язком – законотворчістю!

Автор: Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи

Оценка материала:

4.20 / 5
Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом 4.20 5 5
21.02.2016 6693
comments powered by Disqus
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • Взрыв угольной пыли Взрыв угольной пыли

  Ночные бизнес-поезда, груженые кровавым углем, продолжают идти через линию фронта, помогая финансировать убийство наших солдат

  Колонки / Блоги 11.06.2016 1409
 • Справа от министра Справа от министра

  Новый министр финансов Александр Данилюк встретился с блогерами.

  Колонки / Блоги 30.05.2016 1346
 • От кого зависит успех в бизнесе с Китаем От кого зависит успех в бизнесе с Китаем

  Успех в бизнесе с Китаем напрямую зависит от качества работы переводчика. При этом невероятно сложно найти специалиста, который одинаково хорошо владеет китайским, русским и способен разобраться в технологиях, с которыми вы работаете. Где и как отыскать такого человека?

  Колонки / Блоги 25.04.2016 1161
 • Делай раз! Делай два! Делай раз! Делай два!

  За два года «срочной службы» на вершине украинской власти «команда» Яценюка до автоматизма освоила методы перемещения наших денег в свои карманы.

  Колонки / Блоги 13.04.2016 3770
 • Этот Гройсман надолго? Этот Гройсман надолго?

  Отставка Яценюка только запутала ситуацию в стране , в условиях углубляющегося социально экономического и политического кризиса, особенно, на фоне острой антикоррупционной критики фигуры президента Порошенко и падения его внутриполитической и внешнеполитической легитимности. Так что все только начинается, а не заканчивается с долгожданной отставкой Яценюка.

  Колонки / Блоги 11.04.2016 3197