НОВОСТИ ДНЯ: Большинство украинцев – против виз и разрыва отношений с Россией  С 2017 года производителям разрешили ежемесячно поднимать цены на электрику  Комитет Европарламента проголосовал за безвиз для Украины  Минсоцполитики предлагает осовременить пенсии  Аваков: Патрульные будут чаще применять электрошокеры  Гройсман хочет планировать госбюджет сразу на три года  Порошенко подписал демобилизацию шестой волнывсе новости дня
21.02.2016 6744

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Відомий правозахисник Євген Захаров впевнений, що постійно діюча коаліція депутатських фракцій – це звичайний політичний блеф, і Рада повинна працювати у штатному режимі.

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Політичні пристрасті навколо можливої відставки уряду продовжують кипіти. Президента та Прем’єр-міністра обвинуватили у змові один з одним та олігархами, щоб зберегти існуючий олігархічний, як вважають їхні опоненти, характер держави. Фракції «Батьківщини» та «Самопомочі» вийшли з коаліції, проте фракції  БПП, «Народного фронту» та Радикальної партії Олега Ляшка утворюють нову коаліцію.

І ніхто навіть не помічає, що усі ці політичні баталії зовсім не відповідають Конституції.

Частина шоста статті 83 Конституції України стверджує, що «у Верховній Раді за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України». Згідно з частиною сьомою статті 83 Конституції «коаліція депутатських фракцій формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України».

Коаліція депутатських фракцій створюється Верховною Радою лише як засіб формування національного уряду – Кабінету Міністрів України. Про інші функції чи можливі застосування коаліції Конституція нічого не говорить. А за частиною другою статті 80 «народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування», тобто голосування депутатів є принципово індивідуальним, обумовлюється їх власним вибором, інтуїцією, а не тільки партійною чи фракційною дисципліною. Отже, говорити про «постійно діючу коаліцію депутатських фракцій» немає підстав.

Коаліція депутатських фракцій підлягає переформуванню внаслідок примусової (частина перша статті 87 Конституції), або добровільної (частина друга статті 115 Конституції) відставки Кабінету Міністрів України. Проте відставка не відбулася: добровільно Кабінет Міністрів йти не хоче, а резолюція недовіри уряду не набрала потрібної кількості голосів. Таким чином, усі теперішні переформатування коаліції, які мають на меті все ж таки домогтися відставки уряду за рахунок розвалу коаліції, чи, навпаки, збереження уряду шляхом укріплення коаліції,  не мають жодних конституційних підстав.

portnikov

Євген
Захаров
директор Харківської правозахисної групи

При цьому на основі частини четвертої статті 114 Конституції («інші члени Кабінету Міністрів України призначаються Верховною Радою України за поданням Прем’єр-міністра України») парламент може замінити окремих міністрів в уряді.

У підсумку, всі політичні ігрища навколо коаліції, яка, за Конституцією, потрібна тільки для обрання уряду, не тягнуть ніяких правових наслідків.

І як було б добре, якби народні обранці, замість ганятися за власним хвостом, зайнялися своїм прямим обов’язком – законотворчістю!

Автор: Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи

Оценка материала:

4.20 / 5
Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом 4.20 5 5
21.02.2016 6744
comments powered by Disqus
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • Чем дальше от Иловайской трагедии, тем больше лжи в эфирах Чем дальше от Иловайской трагедии, тем больше лжи в эфирах

  По-прежнему единственными обнародованными документами, касающимися Иловайских событий, остаются Отчет временной следственной комиссии Верховной Рады и мои показания под присягой в Шевченковском суде Киева. Все остальное – разговоры и мемуары.

  Колонки / Блоги 29.08.2016 1027
 • Почему украинские судьи не хотят рассматривать заявления против РФ Почему украинские судьи не хотят рассматривать заявления против РФ

  Несколько лет назад, проезжая в Киеве мимо главного, «красного» корпуса Национального университета им. Т.Г. Шевченко, обратил внимание на остановившийся перед центральным входом спортивный Мерседес-кабриолет стоимостью, как принято говорить, от 150 тысяч евро с креативными государственными номерами UR FUCK. Интересно, как сейчас - по прошествии лет - принято называть владельца этих номеров: «Ваша честь», «мэтр» или скромно – «государственный обвинитель»?

 • Эмигрантское «счастье», или Легко ли быть немцем Эмигрантское «счастье», или Легко ли быть немцем

  «Я не могу сказать, что я счастлива в Германии, - почему-то не удивила меня своими словами женщина, подсевшая ко мне в автобусе, следующем в Гамбург. – Я как меж двух огней – и вернуться не могу, и жить в Германии сложно».

  Колонки / Блоги 22.08.2016 1809
 • Тортури без кордонів: Чому важливо дослухатися до висновків західних правозахисників Тортури без кордонів: Чому важливо дослухатися до висновків західних правозахисників

  21 липня була оприлюднена нова доповідь Amnesty International та Human Rights Watch «Тебе не існує. Свавільні затримання, насильницькі зникнення та тортури на сході України», що базується на даних 40 інтерв’ю з жертвами насильства, членами їхніх сімей, свідками, адвокатами жертв, зустрічами з офіційними та неофіційними групами й даних з інших джерел. Поважні міжнародні організації описують дев’ять випадків катування та незаконного тривалого тримання українською владою цивільних осіб під вартою, включно з насильницькими зникненнями, в неофіційних місцях тримання, та дев’ять випадків катування та незаконного тривалого тримання цивільних осіб під вартою бойовиками самопроголошених ДНР та ЛНР. Більшість описаних випадків були в 2015 та першій половині 2016 років.

  Колонки / Блоги 28.07.2016 1111
 • По примеру Эрдогана: зачем Порошенко введение военного положения По примеру Эрдогана: зачем Порошенко введение военного положения

  На фоне углубляющегося политического кризиса, вызванного тотальным падением уровня доверия народа ко всем ветвям власти, началось ненавязчивое тестирование общественного мнения на тему возможного введения военного положения.

  Колонки / Блоги 26.07.2016 14190