НОВОСТИ ДНЯ: Ефремов не сможет выйти под залог - Луценко  ЕС в следующем году может снять санкции с одного сектора экономики РФ – Reuters  В аэропорту Киева задержан Александр Ефремов  НАБУ получило оригиналы документов по черной бухгалтерии ПР  Песков сообщил, кто может стать новым послом РФ в Украине  У Гройсмана говорят, что не подозревают Минобороны относительно тендеров  ОБСЕ: в зоне АТО стало вдвое больше артиллерийских обстреловвсе новости дня
21.02.2016 6719

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Відомий правозахисник Євген Захаров впевнений, що постійно діюча коаліція депутатських фракцій – це звичайний політичний блеф, і Рада повинна працювати у штатному режимі.

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Політичні пристрасті навколо можливої відставки уряду продовжують кипіти. Президента та Прем’єр-міністра обвинуватили у змові один з одним та олігархами, щоб зберегти існуючий олігархічний, як вважають їхні опоненти, характер держави. Фракції «Батьківщини» та «Самопомочі» вийшли з коаліції, проте фракції  БПП, «Народного фронту» та Радикальної партії Олега Ляшка утворюють нову коаліцію.

І ніхто навіть не помічає, що усі ці політичні баталії зовсім не відповідають Конституції.

Частина шоста статті 83 Конституції України стверджує, що «у Верховній Раді за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України». Згідно з частиною сьомою статті 83 Конституції «коаліція депутатських фракцій формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України».

Коаліція депутатських фракцій створюється Верховною Радою лише як засіб формування національного уряду – Кабінету Міністрів України. Про інші функції чи можливі застосування коаліції Конституція нічого не говорить. А за частиною другою статті 80 «народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування», тобто голосування депутатів є принципово індивідуальним, обумовлюється їх власним вибором, інтуїцією, а не тільки партійною чи фракційною дисципліною. Отже, говорити про «постійно діючу коаліцію депутатських фракцій» немає підстав.

Коаліція депутатських фракцій підлягає переформуванню внаслідок примусової (частина перша статті 87 Конституції), або добровільної (частина друга статті 115 Конституції) відставки Кабінету Міністрів України. Проте відставка не відбулася: добровільно Кабінет Міністрів йти не хоче, а резолюція недовіри уряду не набрала потрібної кількості голосів. Таким чином, усі теперішні переформатування коаліції, які мають на меті все ж таки домогтися відставки уряду за рахунок розвалу коаліції, чи, навпаки, збереження уряду шляхом укріплення коаліції,  не мають жодних конституційних підстав.

portnikov

Євген
Захаров
директор Харківської правозахисної групи

При цьому на основі частини четвертої статті 114 Конституції («інші члени Кабінету Міністрів України призначаються Верховною Радою України за поданням Прем’єр-міністра України») парламент може замінити окремих міністрів в уряді.

У підсумку, всі політичні ігрища навколо коаліції, яка, за Конституцією, потрібна тільки для обрання уряду, не тягнуть ніяких правових наслідків.

І як було б добре, якби народні обранці, замість ганятися за власним хвостом, зайнялися своїм прямим обов’язком – законотворчістю!

Автор: Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи

Оценка материала:

4.20 / 5
Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом 4.20 5 5
21.02.2016 6719
comments powered by Disqus
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • Тортури без кордонів: Чому важливо дослухатися до висновків західних правозахисників Тортури без кордонів: Чому важливо дослухатися до висновків західних правозахисників

  21 липня була оприлюднена нова доповідь Amnesty International та Human Rights Watch «Тебе не існує. Свавільні затримання, насильницькі зникнення та тортури на сході України», що базується на даних 40 інтерв’ю з жертвами насильства, членами їхніх сімей, свідками, адвокатами жертв, зустрічами з офіційними та неофіційними групами й даних з інших джерел. Поважні міжнародні організації описують дев’ять випадків катування та незаконного тривалого тримання українською владою цивільних осіб під вартою, включно з насильницькими зникненнями, в неофіційних місцях тримання, та дев’ять випадків катування та незаконного тривалого тримання цивільних осіб під вартою бойовиками самопроголошених ДНР та ЛНР. Більшість описаних випадків були в 2015 та першій половині 2016 років.

 • По примеру Эрдогана: зачем Порошенко введение военного положения По примеру Эрдогана: зачем Порошенко введение военного положения

  На фоне углубляющегося политического кризиса, вызванного тотальным падением уровня доверия народа ко всем ветвям власти, началось ненавязчивое тестирование общественного мнения на тему возможного введения военного положения.

  Колонки / Блоги 26.07.2016 13758
 • Взрыв угольной пыли Взрыв угольной пыли

  Ночные бизнес-поезда, груженые кровавым углем, продолжают идти через линию фронта, помогая финансировать убийство наших солдат

  Колонки / Блоги 11.06.2016 1546
 • Справа от министра Справа от министра

  Новый министр финансов Александр Данилюк встретился с блогерами.

  Колонки / Блоги 30.05.2016 1360
 • От кого зависит успех в бизнесе с Китаем От кого зависит успех в бизнесе с Китаем

  Успех в бизнесе с Китаем напрямую зависит от качества работы переводчика. При этом невероятно сложно найти специалиста, который одинаково хорошо владеет китайским, русским и способен разобраться в технологиях, с которыми вы работаете. Где и как отыскать такого человека?

  Колонки / Блоги 25.04.2016 1197