НОВОСТИ ДНЯ: Расмуссен: реформы в Украине - аргумент для продления санкций против РФ  Путин перешел к публичному шантажу Украины – Турчинов  Общий госдолг Украины достиг 67,1 миллиарда долларов  Большинство россиян хотели, чтобы Савченко сидела в России  Депутаты планируют взяться за изменения в Конституцию в части судей  Украина подала возражение в суд Англии по "долгу Януковича"  Гаагский трибунал рассмотрит доклад о преступлениях РФ на Донбассевсе новости дня
21.02.2016 6680

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Відомий правозахисник Євген Захаров впевнений, що постійно діюча коаліція депутатських фракцій – це звичайний політичний блеф, і Рада повинна працювати у штатному режимі.

Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом

Політичні пристрасті навколо можливої відставки уряду продовжують кипіти. Президента та Прем’єр-міністра обвинуватили у змові один з одним та олігархами, щоб зберегти існуючий олігархічний, як вважають їхні опоненти, характер держави. Фракції «Батьківщини» та «Самопомочі» вийшли з коаліції, проте фракції  БПП, «Народного фронту» та Радикальної партії Олега Ляшка утворюють нову коаліцію.

І ніхто навіть не помічає, що усі ці політичні баталії зовсім не відповідають Конституції.

Частина шоста статті 83 Конституції України стверджує, що «у Верховній Раді за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України». Згідно з частиною сьомою статті 83 Конституції «коаліція депутатських фракцій формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України».

Коаліція депутатських фракцій створюється Верховною Радою лише як засіб формування національного уряду – Кабінету Міністрів України. Про інші функції чи можливі застосування коаліції Конституція нічого не говорить. А за частиною другою статті 80 «народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування», тобто голосування депутатів є принципово індивідуальним, обумовлюється їх власним вибором, інтуїцією, а не тільки партійною чи фракційною дисципліною. Отже, говорити про «постійно діючу коаліцію депутатських фракцій» немає підстав.

Коаліція депутатських фракцій підлягає переформуванню внаслідок примусової (частина перша статті 87 Конституції), або добровільної (частина друга статті 115 Конституції) відставки Кабінету Міністрів України. Проте відставка не відбулася: добровільно Кабінет Міністрів йти не хоче, а резолюція недовіри уряду не набрала потрібної кількості голосів. Таким чином, усі теперішні переформатування коаліції, які мають на меті все ж таки домогтися відставки уряду за рахунок розвалу коаліції, чи, навпаки, збереження уряду шляхом укріплення коаліції,  не мають жодних конституційних підстав.

portnikov

Євген
Захаров
директор Харківської правозахисної групи

При цьому на основі частини четвертої статті 114 Конституції («інші члени Кабінету Міністрів України призначаються Верховною Радою України за поданням Прем’єр-міністра України») парламент може замінити окремих міністрів в уряді.

У підсумку, всі політичні ігрища навколо коаліції, яка, за Конституцією, потрібна тільки для обрання уряду, не тягнуть ніяких правових наслідків.

І як було б добре, якби народні обранці, замість ганятися за власним хвостом, зайнялися своїм прямим обов’язком – законотворчістю!

Автор: Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи

Оценка материала:

4.20 / 5
Коаліціада 2016: у гонитві за власним хвостом 4.20 5 5
21.02.2016 6680
comments powered by Disqus
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • От кого зависит успех в бизнесе с Китаем От кого зависит успех в бизнесе с Китаем

  Успех в бизнесе с Китаем напрямую зависит от качества работы переводчика. При этом невероятно сложно найти специалиста, который одинаково хорошо владеет китайским, русским и способен разобраться в технологиях, с которыми вы работаете. Где и как отыскать такого человека?

  Колонки / Блоги 25.04.2016 1111
 • Делай раз! Делай два! Делай раз! Делай два!

  За два года «срочной службы» на вершине украинской власти «команда» Яценюка до автоматизма освоила методы перемещения наших денег в свои карманы.

  Колонки / Блоги 13.04.2016 3730
 • Этот Гройсман надолго? Этот Гройсман надолго?

  Отставка Яценюка только запутала ситуацию в стране , в условиях углубляющегося социально экономического и политического кризиса, особенно, на фоне острой антикоррупционной критики фигуры президента Порошенко и падения его внутриполитической и внешнеполитической легитимности. Так что все только начинается, а не заканчивается с долгожданной отставкой Яценюка.

  Колонки / Блоги 11.04.2016 3164
 • Украина рискует проиграть в гибридных Викивойнах Украина рискует проиграть в гибридных Викивойнах

  Пока отечественный истеблишмент истерично запускает аккаунты в социальных сетях, государство инвестирует баснословные суммы в пропагандистские платформы под эгидой Миниформполитики, Украина медленно, но последовательно проигрывает информационные баталии на площадках одного из самых популярных ресурсов для думающих пользователей – Wikipedia. И если в украиноязычной Wiki мы еще умудряемся развиваться и удерживать разумный контроль над контентом -  силами всего 42-х администраторов и двумя с чем-то тысячами относительно активных пользователей, то в иноязычных версиях Украина откровенно «пасет задних».

  Колонки / Блоги 31.03.2016 1692
 • Борсання в багні пошуку “хороших хлопців” – іронія аналізу державної політики Борсання в багні пошуку “хороших хлопців” – іронія аналізу державної політики

  Постійний пошук досконало політичного, технократичного, інноваційного,  стратегічного… уряду має результатом ручний, тимчасовий, камікадзе… уряд. Чому ж ми декларативно хочемо найліпшого, а маємо “як завжди”? Чому ж ці хороші “хлопці скурвились”? (В.Ющенко, 2008 р.). І прошу вибачити за ґендерний диспаритет.

  Колонки / Блоги 28.03.2016 2372