НОВОСТИ ДНЯ: Резніков — у День ЗСУ: Сильна армія є одним із найпотужніших дипломатичних аргументів  Сьогодні – День Збройних сил України  Впервые реакция термоядерного синтеза генерирует больше энергии, чем поглощает  Солнце могло быть источником необъяснимой воды на Земле  Укрепляем иммунитет: квашеная капуста с клюквой  Появился график выходных на Новый год и Рождество: сколько отдохнем и придется ли отрабатывать  Найдена самая близкая пару сверхмассивных черных дыр из обнаруженныхвсе новости дня
Жизнь и Стиль
Общество
20.10.2021 428

Вийшла дев’ята серія проєкту «10 Днів незалежності України», присвячена Помаранчевій революції

Вийшла дев’ята серія історичного проєкту «10 Днів незалежності України», у якій розповідається про витоки і причини Помаранчевої революції.

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Центр досліджень визвольного руху.

Як зазначається, Помаранчева революція стала великою несподіванкою для західного світу. На той момент Захід ледве навчився відрізняти українців від росіян, і тут раптом безкровна революція. Тоді українці повстали на захист прав людини та демократії — так само, як це зробили в країнах Східної Європи наприкінці 1980-х - початку 1990-х.

«Я завжди пам’ятатиму ніч з 21 на 22 листопада 2004 року. Весь день перед тим ми, активісти громадянської кампанії «Пора!», намагалися захистити вибір українців на виборчих дільницях. Це був день голосування, другий тур виборів президента України. Я бачив, як бандити нападали на дільниці, як викрадали бюлетені, як підвозили цілі автобуси підкуплених виборців... Ми робили все, що могли. Але влада все одно оголосила переможцем Януковича. Ми всі були дуже втомлені, але ніхто не збирався спати. Всі розуміли, що це вирішальний момент для країни. Або народ повстане і захистить свій вибір, або демократії на цьому прийде кінець. Тому замість сну ми роз'їхалися по київських гуртожитках — піднімати студентів на протести», — розповідає історик і автор фільму Володимир В’ятрович.

Він зазначив, що насправді для тих, хто стежив за українською історією, Помаранчева революція не стала чимось випадковим — першу цеглину у фундамент українських майданів заклала Революція на граніті, яка відбулася у 1990-му.

Тоді головними вимогами студентів була відмова від підписання нового союзного договору і перевибори Верховної Ради за новими демократичними правилами.

Наступною цеглиною у розбудову української демократії стала акція «Україна без Кучми», яку Леонідові Кучмі вдалося придушити. Проте протести обвалили рейтинги тодішнього президента.

Водночас зростала популярність прем’єр-міністра Віктора Ющенка, який мав репутацію прозахідного реформатора і проукраїнського лідера — за його прем’єрства нарешті почала зростати економіка.

Натомість олігархічні клани не хотіли просто так здаватися. Вони зробили ставку на проросійського кандидата — вихідця з Донбасу з кримінальним минулим Віктора Януковича.

Масові фальсифікації, розгул бандитизму, отруєння, продажна міліція — зрештою всі ці безчинства вивели тисячі людей на головну площу країни, де вони засвідчили свою позицію.

Що стало причиною помаранчевого Майдану і яку роль у цій історичній події зіграла Революція на граніті 1990 року — можна дізнатися з дев’ятої серії проєкту «10 Днів незалежності України».

Переглянути попередні серії проєкту можна тут.

Як повідомлялося, проєкт «10 Днів незалежності України» реалізовано Центром досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.

Оценка материала:

5.00 / 1
Вийшла дев’ята серія проєкту «10 Днів незалежності України», присвячена Помаранчевій революції 5.00 5 1
Жизнь и Стиль / Общество
20.10.2021 428
Еще материалы раздела «Общество»