Політика
Світ
В Алмати стріляли на ураження російські «миротворці ОДКБ» - очевидець
Демонстрантів на центральній площі Алмати увечері 6 січня могли розстрілювати російські військові, які прибули до країни як нібито "миротворці ОДКБ".
Як передає Укрінформ, про це повідомив в інтерв'ю "Сибирь.Реалии" очевидець та учасник мітингів в Алмати, один із негласних лідерів протестувальників, правозахисник Мейрхан Абдуманапов.
"З дев'ятої ранку до пів на сьому вечора все було спокійно. Вдень у табір почали приходити повідомлення: "Виходьте. До міста прибуло підкріплення: російські війська та частини ОДКБ, білоруські, вірменські та ще якісь, вони розганятимуть силою” – повідомив політичний активіст.
За словами Абдуманапова, тільки йому особисто зателефонувало з такою порадою п'ять осіб, і щоразу співрозмовник стверджував, що інформація "з достовірних джерел": "Сьогодні ввечері або вночі стрілятимуть на ураження".
Протестувальники на площі Республіки "прийняли інформацію до відома, але не повірили". Хоча деякі активісти, втім, у результаті все ж таки пішли і відвели людей, які прийшли з ними, зазначив він.
"Як стемніло, о 18:30 або о 18:40, на площі дійсно з'явилися бронетранспортери з кулеметами. Спочатку зі східного, потім із західного боку. Стріляти вони почали на ураження без попередження. Люди кинулися врозсип, я побачив, що деякі впали", - повідомив один із негласних лідерів протестувальників.
За його словами, він бачив на власні очі семеро людей, у яких влучили кулі: "Когось поранило в руку, когось у голову. З них двох ми змогли вивезти, поранених, а решти немає. Двоє дівчат зовсім молодих і один хлопець , вони вже не подавали ознак життя. Ще один літній, важкий, живий, я спробував його підняти, але не міг.
Абдуманапов зазначив, що всі військові були без розпізнавальних знаків, у чорній з ніг до голови формі. Водночас вони говорили тільки російською, хоча вранці з ними говорили інші військові, казахи, які зверталися тільки казахською.
"Цього разу до нас солдати зверталися тільки російською. І загрозливим тоном: "Звільніть площу, розстрілюватимемо". Ані слова казахською. З чого ми зробили висновок, що це були російські війська. Як нас і попереджали вдень", – повідомив активіст.
Як повідомляв Укрінформ, масові антиурядові мітинги в Казахстані розпочалися 2 січня у місті Жанаозен на заході країни, після чого вони поширилися на інші регіони. Найбільший протест був в Алмати, де в ніч проти 6 січня військові застосували силу і розстріляли мітингувальників.
Перед цим у ніч на 5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв після розмови з президентом РФ Володимиром Путіним заявив, що він звернувся до країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) за допомогою для "подолання терористичної загрози" в країні. Після чого до країни відразу почали прибувати перші підрозділи російських військових.
Військовий контингент країн-учасниць ОДКБ, направлений до Казахстану, очолив російський генерал Андрій Сердюков, який у 2014 році організовував військову операцію із захоплення АРК Крим.
Створена міноборони РФ повітряна група з більш ніж 70 літаків Іл-76 та 5 літаків Ан-124 цілодобово перекидає російських військових у країну з аеродрому "Северный".