НОВИНИ ДНЯ: Церковний календар на грудень 2024 року: коли до дітлахів прийде святий Миколай і дата Різдва  На вихідних погода в Україні зміниться, - прогноз  Удари західними ракетами і системами по РФ змінять характер війни, - ISW  Рецепт сирної запіканки з манкою  Синоптики погіршили прогноз погоди на вихідні: які регіони постраждають найбільше  Байден хоче списати майже 5 мільярдів доларів боргу Україні  Розвідка Британії оцінила зміни в армії РФ за час повномасштабної війнивсі новини дня
Політика
Україна
20.02.2022 1146

Заснований на відмові України від ядерної зброї. У чому суть Будапештського меморандуму

Президент України Володимир Зеленський ініціював консультації щодо Будапештського меморандуму. Документ був підписаний у 1994 році між Україною, Росією, Великою Британією та США.

Докладніше про те, у чому суть Будапештського меморандуму - у матеріалі РБК-Україна нижче.

Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї було підписано у 1994 році. Підписи під документом поставили Леонід Кучма (Україна), Борис Єльцин (РФ), Джон Мейджор (Великобританія), Білл Клінтон (США). Тоді ж Україна зобов'язалася ліквідувати всю ядерну зброю, яка знаходиться на її території.

У підписаному меморандумі йдеться про те, що РФ, Великобританія та США підтверджують зобов'язання:

  • поважати незалежність та суверенітет та існуючі кордони України,
  • не використовувати силу проти України, і жодна їхня зброя ніколи не використовуватиметься проти України, крім самооборони.
  • утримуватись від економічного тиску на Україну для отримання переваги.
  • вимагати негайних дій з боку Ради безпеки ООН для допомоги Україні у разі, якщо вона стане жертвою акту агресії або об'єктом загрози агресією з використанням ядерної зброї.
  • не застосовувати ядерну зброю проти будь-якої держави-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, яка не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них самих.

Також у документі йдеться, що Україна, РФ, Британія та США будуть проводити консультації у разі виникнення питання щодо цих зобов'язань.

Нагадаємо, сьогодні під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки президент Володимир Зеленський заявив, що Україна скликає консультації держав-гарантів Будапештського меморандуму. За його словами, з такою ініціативою з 2014 року Україна виступала тричі та тричі безуспішно.

"Сьогодні Україна зробить це вчетверте. Я робитиму це востаннє. Я ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму", - оголосив він, додавши, що якщо консультації не відбудуться або не дадуть бажаного результату, то Україна вважатиме, що він не працює і всі рішення 1994 року були поставлені під сумнів.

Оценка материала:

5.00 / 2
Заснований на відмові України від ядерної зброї. У чому суть Будапештського меморандуму 5.00 5 2
Політика / Україна
20.02.2022 1146
Еще материалы раздела «Україна»