НОВОСТИ ДНЯ: Бризолі з м'ясним фаршем, маринованими огірками та сиром: рецепт французької закуски  В Україні 28 травня подекуди дощі та грози, вдень прогріє до +26°  Пошкодження корабля РФ "Іван Хурс": пропагандистам примарився "британський і американський слід"  Захід розглядає сценарій приймання частини України до НАТО – NYT  Спека буде рекордною: народний синоптик дав детальний прогноз на літо  Як можуть покарати чоловіків, які не повертаються вчасно з-за кордону: пояснення  Закриють українське небо. Що відомо про ракети AIM-9 Sidewinderвсе новости дня
21.06.2022 593

Чи є сенс переконувати російських родичів: дивимось соціологію

Тимофій Брик, соціолог: Інфоприводи несуться та змінюють один одного. На початку вторгнення, десь перший місяць, було багато медійних сюжетів про "родичів в росії". Наші журналісти, блогери, CNN телефонували в рф і слухали, що українці себе бомблять. Кацурін навіть зробив цілий проект "Папа поверь". Ну і родзинкою цього всього було, що умовні "російські родичі" не вірили навіть власним російським полоненим.

Всі ці сюжети потроху забулись. Люди звикли з думкою, що там говорити немає з ким. Ми вже давно про це не думаємо, сприймаємо як базове припущення. Родичі не вірять. На основі цього припущення скоріш за все плануються ІПСО, медійні кампанії.

Але базові припущення треба завжди перевіряти.

В квітні ми з Аароном Ерліком та Джорданом Ганс-Морзе (двоє давніх друзів та дослідників України) провели дослідження з Gradus. Вибірка 1800 українців з великих міст (це онлайн панель).

З цієї вибірки майже половина мали хоча б одного родича в РФ . Скільки з них продовжили говорити з родичами під час вторгнення? Майже 60 відсотків. Перші два тижні розмови перервались, але десь на 5-7 тижні знову почали спілкуватись .

Про що говорили наші респонденти з родичами? 74 відсотки говорили про бомбардування української території, 67 відсотків про вбивства цивільних. Про військові злочини чи гвалтування говорили менше (27 та 38 відсотків).

Коли мова йшла про причини війни, то наші респонденти мали послухати чи дійсно українці нацисти (52 відсотки), про "звільнення Донбасу" (36 відсотків), про те що українці чинять "геноцид росіян" 30 відсотків. А ось про те що Україна готувала якусь ядерну зброю тільки 20 відсотків (пам'ятаєте була і така пропаганда?).

Практично всі респонденти сказали, що їх родичі вірять рос пропаганді. Коли попросили респондентів оцінити наскільки їхні родичі вірили рос пропаганді на шкалі від 1 до 10, то медіана була 8.

Різниці не було, хоч молоді родичі, хоч старі. Хоч з "культурної столиці", хоч з маленьких міст. Всі вірили і пропаганду.

В цілому 54 відсотки сказали , що їх розмови НЕ впливають на родичів. 22 відсотки сказали, що розмови вплинули на родичів трошечки. 16 відсотків сказали, що їхні російський родичі стали менше вірити в пропаганду. На перший погляд ціна питання 16 відсотків. Не дуже багато.

Але є цікавий нюанс. У цій групі були такі люди , які продовжували спілкуватися з родичами постійно. Саме в цій групі ефект був сильніший. Вже не 54, а 37 відсотків НЕ мали впливу. І вже не 38, а 59 відсотків сказали, що їх родичі менше вірили в пропаганду. Тут звісно питання "курка чи яйце". Може бути навпаки. Не обов'язково, що ваші розмови впливають на родичів. Навпаки. Якщо ваші родичі не упоролись, то ви будете з ними говорити далі.

Посилання на публікацію. В публікації буде посилання на дані.

Автор: Тимофій Брік, доктор філософії, асоційований професор KSE та керівник Центру соціологічних досліджень KSE Institute

Оценка материала:

5.00 / 1
Чи є сенс переконувати російських родичів: дивимось соціологію 5.00 5 1
Колонки / Колонки / Блоги
21.06.2022 593
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • Свій серед своїх: суспільство і військо після Перемоги Свій серед своїх: суспільство і військо після Перемоги

  Сергій Собко: Майже півтора року широкомасштабної війни яскраво ілюструють очевидне – регулярного війська недостатньо для боротьби із чисельнішим ворогом впродовж тривалого часу. Тому держава вимушена проводити мобілізацію цивільного населення. Як зазначив Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний «Війну починають кадрові військові, а завершують вчителі, інженери, бухгалтери». Саме тому кінцевий результат війни залежить від того, наскільки вчорашні цивільні зможуть адаптуватися до військової служби та до умов бойових дій. Від того, яким сержантом буде вчорашній вчитель, яким сапером – вчорашній інженер і яким стрільцем – звичайний бухгалтер.

 • Білгородський ляпас: який нам з того резон? Білгородський ляпас: який нам з того резон?

  Юрій Богданов: Чому невідомі патріоти Росії роблять те що роблять в Білгородській області? А до цього щось таке було в Курській і Брянській.  Поясню кілька базових положень.

 • Зведення з фронту. Дещо про Бахмут та "Сіверський контекст" Зведення з фронту. Дещо про Бахмут та "Сіверський контекст"

  Костянтин Машовець: На Лиманському напрямку командування військ противника продовжує спроби покращення своїх позицій на тактичному рівні за рахунок вводу у бій частково поповнених підрозділів 2-го армійського корпусу (АК) Південного воєнного округу (ПівдВО) та 20-ї загальновійськової армії (ЗВА) Західного ВО. Зокрема, протягом останніх двох тижнів у бій були введені підрозділи 123-ї та 127-ї окремих мотострілецьких бригад (омсбр) 2-го АК та 254-го мотострілецького полку (мсп) 144-ї мотострілецької дивізії (мсд) 20-ї ЗВА по наступним напрямкам:

 • Мы наблюдаем начало путинского переселения народов: России нужны солдаты и рабочая сила Мы наблюдаем начало путинского переселения народов: России нужны солдаты и рабочая сила

  Владимир Фесенко: 10 мая появился указ Президента РФ о призыве граждан Российской Федерации, пребывающих в запасе, на военные сборы в 2023 г. Вот вам россияне и новая волна мобилизации, правда, пока, в скрытом виде – под прикрытием призыва на военные сборы. Это, наверное, запоздалое поздравление Путина россиянам с 9 мая. При этом два пункта этого указа российского президента носят секретный характер. К чему бы это? А может сборы будут проводиться на оккупированных территориях Украины?

 • Андрей Волянский: Пандемия завершилась! Ждем следующую! Успешная афера подталкивает к поиску подобных вариантов Андрей Волянский: Пандемия завершилась! Ждем следующую! Успешная афера подталкивает к поиску подобных вариантов

  Андрей Волянский, доктор медицинских наук: Объявление ВООЗ о завершении пандемии 5 мая выглядело, как для меня, несколько запоздалым. Год назад, когда летальность клинических вариантов линейки Омикрон резко упала до 0,5% и ниже а переболела за короткий срок значительная часть населения Земли - основные критерии пандемии – тяжесть и всеобщая восприимчивость потеряли место быть.