Бізнес
Економіка
Гривня зміцнюється: чи буде долар по 35 — прогнози експертів
У деяких банках долар уже купують за курсом, нижчим, ніж встановлена Нацбанком фіксована позначка 36,6 грн/$.
Уже тривалий час в Україні спостерігається тенденція до зміцнення національної валюти. Цими днями Універсал Банк, який емітує картки monobank, встановив курс готівкового долара у купівлі на 36,4 грн/$, що на 20 копійок нижче за офіційний курс НБУ. Пише ТСН.
Про це пише UBR.ua.
Старший економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Юрій Гайдай зауважив, що різниця між офіційним і готівковим курсами становить вже менш, ніж 2%, тоді як в липні 2022 року вона досягала 28%, а у вересні - 16%.
Причинами цього фахівець називає:
- зменшення попиту на готівкову валюту в населення;
- відсутність емісії гривні з кінця минулого року;
- збільшення пропозиції через сезонний продаж валюти аграріями;
- зростання індексу очікувань ділової активності від бізнесу;
- роботу НБУ із керівникам комерційних банків з питання фінмоніторингу при транзакціях.
Аналітик компанії "Центр біржових технологій" (ЦБТ) Максим Орищак до цього переліку причин зміцнення гривні додає також фінансову підтримку країн-партнерів, яка дозволяє не переживати про дефолт, планувати золото-валютні резерви країни і справлятися із бюджетними витратами під час війни.
Окрім того, надана банкам можливість самостійно встановлювати курс валют знижує спекулятивні настрої.
Експерти вважають, що курс долара може впасти нижче рівня 37 грн/$, але українцям навряд чи вдасться скористатися цим трендом.
“Курс долара по 35 грн/$ – це оптимістичні оцінки, які теж мають право на існування. Але для населення це не стане можливістю купити долар по 35 грн, і товари в країні не подешевшають”, - вважає Орищак.
На думку аналітиків, основним "гальмом" для зниження вартості готівкової валюти є офіційний курс НБУ, який стримує будь-які тенденції на зміцнення гривні нижче встановленого порогу. Подальше зниження курсу теоретично можливе тільки при зміні офіційного курсу НБУ в меншу сторону.
Нагадаємо, міністр фінансів України Сергій Марченко наголошує, що наразі підстав для того, аби відмовитись від фіксованого курсу гривні до долара. До слова, це передбачає Меморандум з МВФ.