<
НОВИНИ ДНЯ: Годжес назвав можливі цілі військ НАТО в Україні  Як приготувати пухкі булочки на сковороді: найкращий рецепт за 5 хвилин без духовки  Саміт миру у Швейцарії: Зеленський назвав три важливі пункти, які мають узгодити країни  Росіяни зібрали на одній авіабазі третину боєздатних стратегічних бомбардувальників  Коли почнуть розсилати повістки поштою: відповідь Кабміну  Пиріг з сиром і зеленню: простий рецепт несолодкої закуски  Церковний календар на червень 2024 року: коли будемо святкувати Трійцю та Вознесіння Господнєвсі новини дня
02.02.2024 244

Як буде змінюватися курс гривні до долара – прогноз НБУ

Після переходу НБУ з жовтня минулого року до режиму "керованої гнучкості" курс гривні до долара почав змінюватися в залежності від ситуації на ринку. У 2024 році коливання можуть бути більш значними.

Про це йдеться у Інфляційному звіті Національного банку України (січень 2024 року).

"У міру формування належних передумов НБУ поступово дозволятиме все більші курсові коливання відповідно до зміни ринкової кон’юнктури", - йдеться у звіті.

Як зазначили в НБУ, збільшення гнучкості курсу є необхідним кроком для відновлення його ролі як засобу адаптації економіки до зовнішніх та внутрішніх шоків.

За даними центробанку, після переходу до режиму керованої гнучкості суттєво збільшилися обсяги операцій банків без участі НБУ. Це свідчить про збільшення глибини міжбанківського валютного ринку, а, відповідно, й посилення його стійкості до ситуативних чинників.

"Посилився й зв’язок між готівковим і безготівковим сегментами валютного ринку. За винятком останніх днів року, різниця між готівковим та офіційним курсами зменшувалася, зокрема завдяки скасуванню в грудні обмежень для банків та небанківських фінансових установ на продаж готівкової іноземної валюти населенню", - йдеться в документі.

Водночас попри перехід до режиму керованої гнучкості, забезпечення курсової стійкості залишається основним засобом НБУ для досягнення інфляційних цілей та підтримки макрофінансової стабільності.

"НБУ зберігає присутність на валютному ринку та компенсує структурний дефіцит на ньому, даючи змогу курсу коливатися в обидва боки під впливом ситуативних змін у попиті та пропозиції валюти", - йдеться у документі.

Як зазначається у звіті, у жовтні - першій половині листопада 2023 року співвідношення попиту та пропозиції на валютному ринку поліпшилося. Значною мірою це зумовлювалося ефектом блокади окремих пунктів пропуску на західному кордоні України, яка мала більший вплив на імпорт, ніж на експорт. Натомість експортні надходження навіть незначно збільшилися внаслідок нарощування пропускної спроможності нового морського маршруту та дунайських портів. У результаті інтервенції НБУ з продажу валюти зменшилися, а курс гривні зміцнився.

Водночас з другої половини листопада чистий попит на іноземну валюту знову збільшився. Це зумовлювалося як сезонними чинниками, так і об'єктивними наслідками війни. Так, підвищився попит на імпортовані продовольчі товари, товари проміжного споживання для аграріїв, пальне та окрему продукцію машинобудування й фармацевтичної промисловості. Крім того, посилення невизначеності щодо надходження офіційного фінансування та рекордні бюджетні видатки призвели до підвищеного попиту на валюту.

За таких умов НБУ в грудні суттєво наростив інтервенції з продажу іноземної валюти (до 3,6 млрд дол.), а обмінний курс гривні в середньому послабився на 2,6% порівняно з листопадом. Від’ємне сальдо інтервенцій НБУ загалом за квартал збільшилося до 9,3 млрд доларів (порівняно з 7 млрд доларів у ІII кварталі).

"Достатні обсяги інтервенцій та заходи НБУ з підтримання привабливості гривневих інструментів забезпечили контрольованість валютного ринку. У результаті в IV кварталі обмінний курс гривні в середньому майже не змінився порівняно з попереднім кварталом", - йдеться у звіті.

Оценка материала:

5.00 / 1
Як буде змінюватися курс гривні до долара – прогноз НБУ 5.00 5 1
Бізнес / Фінанси та банки
02.02.2024 244
Еще материалы раздела «Фінанси та банки»