НОВИНИ ДНЯ: Трамп – про мир в Україні: "Путін повинен думати, що настав час укласти мир, тому що він програв"  Наявна в України кількість F-16 може "закрити" лише 50% території – ексофіцер ПС  В Україні 10 грудня дощ і мокрий сніг, на півдні вдень до 11° тепла  Яких "сюрпризів" очікувати від погоди 10 грудня: прогноз синоптикині  Мокрий сніг з дощем. Синоптик розповіла, яку погоду чекати 10 грудня  Мокрий сніг, дощ чи взагалі без опадів: якою буде погода в Україні 9 грудня  Мокро і хмарно: якою буде погода в Україні у неділю 8 груднявсі новини дня
17.11.2024 12320

Заміна копійок на шаги: експертна комісія оприлюднила висновок

Експертна комісія Українського інституту національної памʼяті одностайно підтримала ініціативу Національного банку про зміну назви розмінної монети з копійки на шаг.

115_9_id60233_1300x867_2f7b5f5d08ff58a4213237f988eaf2ca_650x410_17.11.24

Про це пише РБК-Україна з посилання на рішення комісії. Про це повідомляють Контракти.UA.

Як зазначив голова НБУ Андрій Пишний, фаховий висновок опубліковано на сайті УІНП, який говорить про неприпустимість використання копійки в незалежній Україні.

"Маємо однозначне експертне "так" від восьми членів експертної комісії Українського інституту національної пам'яті про те, наскільки згубною для України за своєю суттю є копійка та її використання як інструменту в ідеологічній колонізації, окупації та русифікації грошового обігу України, а отже, і держави загалом", - написав голова НБУ.

Обґрунтування заміни

Як розповів секретар Експертної комісії УІНП Богдан Короленко, під час обговорення звернення від Нацбанку члени комісії зауважили, що назва "копійка" належить до російської монетної традиції та поступово утвердилася на території сучасної України внаслідок її поглинання Російською імперією.

Голова Експертної комісії УІНП Віктор Брехуненко у коментарі зазначив: "Підтримавши ініціативу Нацбанку, комісія керувалася тим, що копійка не є питомо українською грошовою одиницею. Вона була навʼязана Московією. Перехід на шаг означає, що ми позбуваємося ще одного аспекту колоніальної спадщини. Шаг - це грошова одиниця, яка побутувала в Україні у 16-18 століттях".

Згідно з відомостями, наданими НБУ Інститутом мовознавства імені Потебні, найменування "шаг" на позначення дрібної монети в українській мові відоме з 16 століття. Згідно з експертним висновком Інституту історії України, у 17-18 століттях шагом називали польсько-литовський трояк вартістю у три гроші, викарбуваний у 1618-1624 роках.

Назва продовжила побутувати й під час перебування частини території сучасної України у складі Російської імперії: так називали двокопієчну мідну монету, а згодом - шагом називали гріш (російську дєньгу), що становив пів копійки.

В Українській Народній Республіці у процесі запровадження власних грошей для найменування розмінної монети звернулися саме до назви "шаг".

"Це була данина традиції, - зауважив Віктор Брехуненко. - Вона перервалася через поразку національно-визвольного руху. Повертаючи шаг сьогодні, ми отримуємо назву розмінної монети, яка відображає минуле та не позначена московською зверхністю. Тож Експертна комісія підтримала клопотання Національного банку, який зважився на крок, що його вартувало зробити ще в 1992 році разом із переходом на гривню".


Нагадаємо, Національний банк України ініціював зміну назви розмінних монет з "копійка" на "шаг".

У жовтні НБУ подав подав пакет законопроєктів про зміну назви розмінної монети з копійки на шаг.

НБУ зможе ввести в обіг нові монети номіналом 50 шагів замість 50 копійок вже наступного року.

Оценка материала:

4.33 / 6
Заміна копійок на шаги: експертна комісія оприлюднила висновок 4.33 5 6
Бізнес / Фінанси та банки
17.11.2024 12320
Еще материалы раздела «Фінанси та банки»