Бізнес
Фінанси та банки
Офіційний ринок обміну валют може бути ліквідовано
Асоціація «Український Кредитно-Банківський Союз» занепокоєна зволіканням влади зі скасуванням деструктивної норми щодо застосування РРО при операціях обміну валют та переказу готівки населенням, та затримкою з прийняттям законопроекту реєстр. № 2386 для уникнення з 01.07.2015 колапсу на ринку легальних валютообмінних операцій, повідомляють Контракти.
УКБС зазначає, що Закон про податкову реформу № 71-VIII від 28.12.2014 зобов’язав усі банки та інші фінустанови вже з 1 січня п.р. застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) у всіх касах, банкоматах та терміналах самообслуговування, де проводяться валютно-обмінні операції або приймається готівка для переказу.
Але, при прийнятті Закону № 71 не було враховано наявність достатнього ефективного механізму контролю валютообмінних операцій регулятором – Нацбанком, а також неможливість практичної реалізації вимоги через низку технічних та технологічних перепон. Зокрема, через відсутність в Державному реєстрі РРО будь-якої моделі/програмного забезпечення РРО, які б могли бути використані фінустановами для проведення валютно-обмінних операцій відповідно до вимог вказаного Закону.
УКБС зазначає, що хибне нововведення тримає поза законом операції цілої галузі фінансових ринків України, ускладнює оформлення проведення валютно-обмінних операцій, призводить до виникнення подвійного контролю (перевірок) однієї функції одночасно обома державними органами та створює ризики виникнення позаштатних ситуацій.
Затягування зі скасуванням деструктивної норми Закону № 71 вже з 01.07.2015 призведе до таких негативних наслідків, як:
- припинення банками та ін. фінустановами своєї діяльності зі здійснення валютно-обмінних операцій;
- ліквідації офіційного ринку обміну валют та поширення чорного ринку;
- зростання обмінного курсу валют та посилення соціальної напруги;
- скорочення робочих місць задіяних в легальному бізнесі обміну валют;
- ускладнення для позичальників для погашення зобов’язань в іноземній валюті;
- втрати державою надходжень до бюджетів різних рівнів від сплати податків легальним бізнесом - податок на прибуток, ПДФО, ЄСВ, військовий збір.
Викладена проблема потребує невідкладного розгляду Верховною Радою дієвих шляхів уникнення негативних наслідків, одним з яких є проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (щодо застосування реєстраторів при наданні банківських послуг)» реєстр. № 2386.
«Нацбанк і Мінфін ще в середині квітня п.р. надали висновки щодо необхідності термінового прийняття Парламентом законопроекту реєстр. № 2386, н.д. О.Довбенка. Вже сьогодні бізнес відчуває тиск з боку органів державної фіскальної служби із зазначеного питання, – зазначає Генеральний директор Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз» Галина Оліфер. – Але цей законопроект й досі не включений до порядку денного ВРУ, хоча його прийняття є важливим не тільки для держави і бізнесу, а й для населення, оскільки мільярдні витрати на встановлення РРО будуть витягнуті з кишені громадян для отримання надприбутків торговців РРО».