НОВИНИ ДНЯ: Обмеження для служби в армії: юрист пояснив, що робити охочим вступити до лав ЗСУ  Сніг та ожеледиця: до якої погоди слід готуватись в перші вихідні зими  У російської армії виникла проблема на фронті: про що йдеться  У демократів немає запасного плану, якщо Байден відмовиться йти на другий термін, - Reuters  Україна у 2024 році збільшить виробництво ракет і техніки у кілька разів, - Міноборони  Погода в Україні 2 грудня: де в суботу будуть дощі, снігопади й мороз  Снайпери та розвідники: ким хоче бути більшість рекрутів "Азова"всі новини дня
26.01.2017 1048

Так Польща нам потрібна чи ні?

Богдан Яременко, дипломат, голова ГО «Майдан закордонних справ»: А я в Ряшеві. В Польщі. На форумі Україна-Європа. По дорозі (приїхав з родиною на приватному авто) отримав перший досвід перетину кордону на автомобілі без дипломатичних номерів і дипломатичного паспорту. Про це - якось згодом розповів. Зараз про інше, і головне.

Навіть новини останніх двох- трьох днів свідчать, що українсько-польські відносини розвиваються шляхом протистояння та наростання непорозумінь.
Причина очевидна.
Загалом протистояння закладене у тому простому факті, що в обох країнах з різних причин, різними темпами і на різному рівні, але відбувається ріст патріотизму та націоналізму - в Україні через війну з Росією, в Польщі, як мені видається, частково в контексті загальноєвропейських тенденцій росту популярності крайніх політичних течій, а частково - як реакція на ріст патріотизму в Україні.
Я не бачу нічого раціонального в підході до України, що нині сповідується багатьма в Польщі.
З українського боку я взагалі не бачу ніякої політики (цілеспрямованих дій та намірів). Польща нам потрібна чи ні? Якщо ні - можна реагувати ще жорсткіше, якщо так - то потрібно думати над наслідками своїх слів, а тим більше дій, навіть якщо комусь в якийсь момент вони видаються геніальними.
Я розумію, що обидві країни можуть прожити одна без одної (для України щоправда "втрата Польщі" матиме значно більше негативних практичних наслідків і втрачених можливостей). Негативні наслідки сварки з Україною для поляків на першому етапі не настільки очевидні.
Свої висновки я маю. Перш за все, Польща нам дуже потрібна. Можливо вже в ближчому часі це і буде та Європа, що нас розуміє, може і прагне з нами говорити. І навіть в чомусь здатна допомогти.
Інтерес України до Польщі предметний і великий. Він охоплює масу сфер - від оборони до гуманітарної. Ми можемо пересваритися з Росією, Білоруссю, Казахстаном і ще Бог зна з ким. Сваритися сьогодні з Польщею - помилка і злочин.
Це не повинно означати для нас відмову від українськості, свого історичного міфу, своєї пам"яті. Але це означає, якщо ми мудрі та дбаємо за власне майбутнє, то перші деескалаційні кроки у відносинах з поляками мусимо цього разу зробити першими.
Так, ми сьогодні в ролі меншого. А ми і є сьогодні слабшими. Зате на відміну від росіян з поляками можна домовлятися. І впродовж останніх десятиліть польський політикум не демонстрував і не демонструє бажання наступити нам ногою на горло.
Поступитися. Не інтересами, а пихою.
Автор: Богдан Яременко

Оценка материала:

5.00 / 1
Так Польща нам потрібна чи ні? 5.00 5 1
26.01.2017 1048
comments powered by Disqus
Еще колонки: Колонки / Блоги