НОВОСТИ ДНЯ: Гречаники: рецепт традиційної страви української кухні  Стовпчики термометрів досягнуть 30 градусів: синоптики дали прогноз до кінця тижня й розповіли, де чекати на грози  Російська влада, включаючи Путіна, все частіше використовує термін "війна", - Reuters  Володимир Зеленський вперше зізнався, де перебувають його діти під час війни  Де у п'ятницю пройдуть дощі та грози: прогноз погоди в Україні на 9 червня  Обмінники отримають попередження за відмову приймати "зношені" доларові купюри  Росіяни більше не хочуть приїжджати до Криму: бронювання готелів практично припинилосьвсе новости дня
14.04.2020 996

Іконостаси за десятки тисяч баксів, коли за храмом туалет – дірка в дошках. Навіщо цей кіч?

Віктор Мартиненко, священик: Попередній мій допис спровокував широку дискусію. Чесно сказати, я цьому радий. Я не про особистості чи гасла на кшталт "геть попів", я про речі серйозніші. Як ви замітили, я не говорю про маєтки чи машини, а про речі суто церковні – різи, хрести.


Зрозуміло, що справа не лише у владиці Павлі – проблема набагато ширша. Просто він має доступ до великих ресурсів, хто має менші ресурси – шиють трошки скромніші ризи – але мріють про такі як у Павла))
Впевнений, нам треба в корені поміняти свій погляд на такі речі. У 21 столітті дивно виглядає уся ця естетика циганських баронів або халата улюбленої жінки хана.
Мені заперечать, мовляв це – наша православна традиція. – Не традиція, а застарілі форми і вони віджили своє, їм місце у музеї. Ми ж не оздоблюємо автомобілі чи смартфони у стилі бароко? Тож і церковна богослужбова естетика повинна бути сучасною, простішою, бо ця середньовічна азіатчина вже не сприймається суспільством.
Хіба не можна з простої, не вичурно-коштовної тканини пошити ризу, і в простій панагії, без смішних шапок ціною в джип, служити Слову? Невже слава Божа від того применьшиться?
Для мене прикладом у цьому є Західна Церква у останні роки, і, зокрема, папа Франциск. Нажаль, ми в цьому безнадійно відстали.
Я, чесно, не розумію тієї кічової естетики. Я не розумію, навіщо в кожному селі ці безобразні "золоті" куполи. Хоча і справжніх золотих не розумію. Навіщо оклад Євангелія ціною з кількадесятрічну пенсію старушки-парафіянки? Вам не здається, що Євангелісти перевертаються у мощовиках?

До речі, про мощовики. Балдахін над мощами блаженної Матрони коштує міліон доларів, при тому, що сама блаженна, будучі інвалідом півжиття провела на брудному рядні. І зараз тисячі людей живуть на таких ряднах.
Іконостаси за десятки тисяч баксів, коли за храмом туалет – дірка в дошках. Ой, зараз, скажуть що я бездуховний, а але я щиро переконаний, що не можна ставити золоті куполи та іконостаси, коли немає теплого, зручного і чистого туалету для парафіян.
Завжди кажу колегам: часи змінилися, нашу субкультуру не розуміють! Наша "цветовая дифиффренциация штанов", чи то нагород, смішна для сучасної людини. Які цяцьки не були б на попові, якщо він не зв'яже двох слів – його не сприймають.
Нарядами нікого не здивуєш, але гірше – відвернеш від Христа.
От такі думки...
І ще – загадав собі таке великоднє бажання. – Щоб ієрархи усіх юрисдикцій, за кілька днів, збираючись на великодню службу, подумали, що багато сімей, які будуть дивитися їхні трансляції, витратили на страви у кошик чи не останні свої заощадження, і подумавши про це, сховали свої пасхальні обновки у шафу. До кращих часів)

93695730_2992421754157681_7796072245964570624_n

Автор: Віктор Мартиненко

Оценка материала:

5.00 / 1
Іконостаси за десятки тисяч баксів, коли за храмом туалет – дірка в дошках. Навіщо цей кіч? 5.00 5 1
Колонки / Колонки / Блоги
14.04.2020 996
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • Том Купер. Війна в Україні, 6 липня 2023. Екоцид: теракт катастрофічного масштабу Том Купер. Війна в Україні, 6 липня 2023. Екоцид: теракт катастрофічного масштабу

  У дописі про підрив дамби в Новій Каховці Купер не стримує емоцій і відкрито називає росію державою-терористом. Порівнює Новокаховську катастрофу з Чорнобильською, висміює реакції путін-пабліків на вчинок росіян. Дістається від нього і Заходу, який 20 років заплющував очі на дії путіна, а то й підтримував їх...

 • Вагнер против армии РФ? Или логика пленения комбрига Вагнер против армии РФ? Или логика пленения комбрига

  Игорь Тышкевич: Вечер перестал быть скучным после сообщений о боях ЧВК «Вагнер» с 72 бригадой… Министерства обороны России на подступах к Бахмуту. Бой, который, вероятнее всего, сопровождался потерями с обоих сторон завершился пленением командира бригады и записью его «покаянного видео». В этой новости всё было прекрасно. Часть наблюдателей уже поспешили сделать вывод о начале, чуть ли не войны между российскими силовиками. Ещё более блистательными были выводы о попытке покушения на Пригожина. Но, давайте попробуем разобрать данный кейс.

 • Том Купер, війна в Україні. Гра кутів, напрямків та відстаней Том Купер, війна в Україні. Гра кутів, напрямків та відстаней

  У дописі від 30 травня Том Купер пише, що «тиха фаза» наземної війни добігає кінця, проте, тим часом, точиться запекла війна в повітрі. Ми не перекладали першу частину його звіту, оскільки там, головним чином, перераховано численні удари російських ракет по українських містах, що ми й так усі знаємо й переживаємо зараз.

 • Том Купер: війна в Україні. 27 травня 2023. Застереження Том Купер: війна в Україні. 27 травня 2023. Застереження

  «Політичні» міркування Тома Купера завжди пройняті сарказмом. Такий собі знущальний монолог про недосконалість світу – найбільше дістається, звісно, росії, де проблисків розуму він, схоже, вже взагалі не бачить. Наприкінці – критика вилазки в бєлгородську область, сенс якої Куперу не зрозумілий. Обіцяє, що за кілька днів буде новий огляд про стан справ на фронті.

 • Про загальні тенденції масованих ударів РФ по Україні, і наскільки ресурсозатратним є питання ППО Про загальні тенденції масованих ударів РФ по Україні, і наскільки ресурсозатратним є питання ППО

  Іван Киричевський: Навряд чи рашистські обстріли ракетами та «Шахедами» досягають очікуваного пропагандистського результату. Бо тепер і зі сторони ЗСУ активізувались удари в нічний час по ворожим тилам, невідомим ворогу далекобійним озброєнням. І це все викликає у російських «воєнкорів» стан «тривожно», а не стан захоплення влучанням їх «високоточних» ракет по нашій території.