31.03.2021 211

Глухий кут: чому ніякого миру Мінськом і Нормандією не досягнути

Віктор Андрусів, політолог: Днями в ДТ вийшла розгорнута стаття члена делегації ТКГ Сергія Гармаша про те, чим є і чим не є Мінськ. Стаття, чесно, настільки сумбурна, що в мене викликала коротке замикання, оскільки абсолютно правильна оцінка ситуації – веде до абсолютно хибних висновків.

Коротко, Сергій пише, що Мінськ – це не мир. Що для РФ це інструмент легалізації ОРДЛО, і, що цікаво – ОБСЄ як ніхто цьому сприяє. Але пізніше впадає в хибну логіку, що Мінськ можна використати якось проти РФ, ніби-то правильно його трактуючи, і за допомогою Західних партнерів можна змусити РФ бути стороною конфлікту. На завершення він сам же пише, що є “вищий Мінськ” – Нормандська четвірка, і от там типу все на своїх місцях, РФ – ворог і тп.

Сум від цієї статті в мене значно більший з інших причин. Влітку 2019 році я намагався вплинути на логіку політики щодо війни на Донбасі. І в тому ж самому ДТ я опублікував статтю про нову стратегію, де прямо написав, що Мінськ є глухим кутом. Радий, що і члени ТКГ дійшли цього висновку через півтора року, але бачу, що мужності прийняти прості очевидні речі – досі не має. Ось базові пункти, чому ніякого миру Мінськом і Нормандією не досягнути:

1.РФ в переговорному процесі не перебуває в правовому полі. Вони не змушені брати в цьому участь на відміну від нас. Тому розказувати їм про якісь міжнародні документи, положення Мінська і так далі – безглуздо. Вони анексували Крим. Які можуть існувати важливі документи для них? Ніякі.

2.Дотримання договорів в міжнародних відносинах залежить виключно від сили, яка може змусити їх дотримуватись. І тут ми підходимо до самого великого міфа – санкції. Пропаганда Порошенка пояснювала, що санкції єдине, що стримує РФ. Дивно, але команда Зеленського дуже добре користується підходами Порошенка, і в цьому питанні теж.

А тепер правда. Нижче я додаю експорт РФ, як бачите, після проблемних 2015-2016 – все навіть дуже пішло ок і потрохи доганяє до кризові роки. Покажіть мені на цьому графіку санкції?

166581647_10159173949154146_6303718406316948253_n

Єдине, що має значення для спроможності РФ – це ціна на нафту. Гляньте ціну і порівняйте з графіком експорту.

167126289_10159173949324146_2679614963495950313_n

Так де ж ці страшні санкції? Сьогодні в них з цим куди краще, ніж вони самі очікували – 60-65 дол. барель. Розрахунки УІМ показують, що для непоправної шкоди російській економіці ціни на нафту мають бути менші 30 дол щонайменше 2-3 роки. Тому ефективність санкцій – це фейк.

3.Україна є всього лише пішаком, в значно складнішій геополітичній грі. І думати, що ми на щось впливаємо – наївно. Захід, РФ і Китай чубляться, а в нас як то кажуть “чуби тріщать”. Тому Мінськ і Нормандія, самі по собі нічого не вирішують, оскільки є багато інших полів, де триває ця гра. Саме тому Байден називає Путіна вбивцею, але запрошує на саміт по зміні клімату. А Зеленського – ні.

Тепер чому Мінськ для нас важливий. Єдина цінність Мінська, Нормандії і іншої мішури – в часі. Це дає нам час, який неминуче закінчиться новими бойовими діями, або іншими діями по примушуванню нас до “автономії ОРДЛО”. Тому цей час, який ми вигравали, ми мали пускати на максимальне підсилення обороноздатності. Ні, ми не зможемо, мати військові сили порівняні з російськими. Але ми зможемо показати їм дорогу ціну за вторгнення. За цей час ми могли створити серйозну тероборону, організувати серйозні захисні споруди, вирішити питання швидких поставок зброї вразі нападу на нас і тому подібне. А ми просто грались в слова і меморандуми, які чомусь мають досягнути миру на наших умовах. Прямо кажучи Мінськ ми прос...ли.

Суть написаного вище в тому, що з цим не треба погоджуватись чи не погоджуватись нашій владі. Це факти, які доведеться прийняти незалежно від фантазій, складу ума, наявності чи відсутності аналітики в ОП.

Автор: Віктор Андрусів, кандидат політичних наук, аналітик і публіцист, виконавчий директор Українського інституту майбутнього (UIF)

 

Оценка материала:

5.00 / 1
Глухий кут: чому ніякого миру Мінськом і Нормандією не досягнути 5.00 5 1
Колонки / Колонки / Блоги
31.03.2021 211
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • 100 шекелів та "шухер на хатє": чому всі мовчать? 100 шекелів та "шухер на хатє": чому всі мовчать?

  Михайло Жернаков: Третій день іде з моменту затримання брата Павла Вовка Юрія Зонтова при отриманні неправомірної вигоди розміром $100 000, другий – як викрили їхню схованку з грошима сумою в ~$5 млн. Третій день мовчать ВРП, Верховний Суд, Рада суддів. Ніхто нічого не засуджує. Не висловлює занепокоєння чи навіть здивування. Бо ж серед суддів центнер готівки на хаті в центрі Києва – це норм, а шо тут такого.

 • «Распятые мальчики»: что сейчас происходит в инфополе относительно Донбасса и чего ожидать «Распятые мальчики»: что сейчас происходит в инфополе относительно Донбасса и чего ожидать

  Алексей Копытько: В Украине ежедневно умирают от сердечно-сосудистых заболеваний десятки людей. Но мы этого не видим и не чувствуем, потому что СМИ на этом не фокусируются. Если же кому-то понадобится вызвать массовую истерию по этому поводу и начать спекуляции, технология очень простая.

 • Чому обзивати нині своїх громадян "малоросами" – це зло Чому обзивати нині своїх громадян "малоросами" – це зло

  Олесь Доній: Я – історик за фахом. Тож не писатиму зараз трактат, як виник і поширився термін "Малоросія" і , відповідно, "малороси". Бо це була б довга і ґрунтовна розвідка. Відзначу лише, що на першому етапі свого існування ці терміни не мали жодних негативних конотацій.

 • Covid-19, Україна, квітень. Що робити? Covid-19, Україна, квітень. Що робити?

  Андрій Волянський, доктор медичних наук: Почався самий тяжкий місяць. Влада не розуміє, як мінімізувати людські втрати, тому звертаюся до громадян. Державною мовою. Дуже хочу, щоб мене почули. Треба дотягнути до травневих свят. 10 святкових днів виконають функцію локдауну, з 11 травня почнеться зниження епідемічної активності..

 • Covid-19. 3 миллиона летальных исходов – верхушка айсберга Covid-19. 3 миллиона летальных исходов – верхушка айсберга

  Андрей Волянский, доктор медицинских наук: Какая цифра может соответствовать созданию естественного коллективного иммунитета? Если раньше я предполагал 2000 смертей/миллион жителей, затем 2500, то уже понятно, что это не предел, 2500-3000 – сегодняшний ориентир.