НОВИНИ ДНЯ: У Трампа є механізми, щоб заохотити Путіна до миру — дипломат  Погода на Новий рік: синоптикиня розповіла чи очікувати українцям снігу та морозу  Укргідрометцентр дав прогноз на найхолодніший місяць року  Синоптики дали прогноз на 26 грудня в Україні. Де чекати дощі та сніг  В Укргідрометцентрі спрогнозували, де на Різдво буде до +10°C  На Різдво - подекуди дощ і невеликий мокрий сніг  Погода на Різдво: чи будуть в Україні сніг і мороз 25 груднявсі новини дня
Життя та Стиль
Суспільство
27.10.2021 3755

Історик вважає, що смерть агента НКВС Кузнєцова на Львівщині могла бути інсценуванням

На пагорбі Слави у Львові похований не Микола Кузнєцов, а неідентифікований німецький офіцер, смерть же агента НКВС могла бути інсценуванням.

Про це у Фейсбуці повідомив історик і журналіст Вахтанг Кіпіані, передає Укрінформ.

«Свого часу досліджував обставини його смерті, тримав у руках розсекречену за моїм зверненням у СБУ справу про його загибель. Обставини його смерті легендарні. На мій погляд, на пагорбі Слави у Львові лежить не він. А... викопаний у 1959 році - перший ліпший німецький офіцер», - написав Кіпіані.

Як зазначає історик, за канонічною версією Кузнєцов разом з двома товаришами Камінським і Бєловим загинув у селі Боратин Бродівського району. За версією глави СБ ОУН Миколи Лебедя, це сталося у селі Верба на Рівненщині.

«У могилі, яку "віднайшли" після війни зусиллями його біографа і сослуживця Струтинського, було одне тіло. Його ж і перепоховали у Львові. А де інші?» - ставить питання Кіпіані.

Журналіст розповідає, що у Лос-Анджелесі записав інтервʼю з колишнім вояком УПА Богданом Якимівим, який стверджував, що брав участь у інциденті у Боратині. Начебто саме він застрелив "німця", який поводив себе дивно і спробував дістати гранату. Водночас відомий музейник Борис Возницький розповідав Кіпіані, що вчився у Ленінграді з братом Кузнєцова, і той у 1950-х роках отримав листа чи посилку від брата з Америки.

«Є версія, що смерть Кузнєцова - це інсценування. І насправді повстанці його не вбили, а обміняли на дружину Лебедя Дарію Гнатківську, яка з 1941 року перебувала за ґратами у німців. У 1945-му Кузнєцов, якщо він справді перебував як цінний бранець у німців, міг потрапити до американців», - зазначив історик.

Як повідомляв Укрінформ, 15 вересня Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зобов’язав виконавчий комітет Львівської міської ради дозволити перепоховання останків Миколи Кузнєцова з Пагорбу Слави у Львові на Широкореченському військово-меморіальному комплексі у Єкатеринбурзі. Але виконком міськради відмовляється виконувати це рішення, проте Львів готовий обміняти останки Кузнєцова на українських політичних в’язнів у Росії.

Микола Кузнецов – радянський диверсант-розвідник, агент НКВС, якого вбили 8 березня 1944 року у селі Боратин Бродівського району на Львівщині. Посмертно йому присвоїли звання Героя Радянського Союзу. Ексгумацію останків спецагента НКВС провели в 1959 році. У 1960 році перепоховали на Пагорбі Слави у Львові.

Львівські праворадикали неодноразово розмальовували могилу Кузнєцова, а в березні 2019 року невідомі викрали бронзовий барельєф із його могили. Взимку 2021 року біля могили виявили підкоп.

Оценка материала:

5.00 / 1
Історик вважає, що смерть агента НКВС Кузнєцова на Львівщині могла бути інсценуванням 5.00 5 1
Життя та Стиль / Суспільство
27.10.2021 3755
Еще материалы раздела «Суспільство»