НОВОСТИ ДНЯ: У Туреччині зсув ґрунту «відкрив» захоронення періоду Римської імперії  Україна отримає американські гелікоптери, що призначалися для Афганістану – ЗМІ  Науковці знайшли рештки найдавнішої гібридної тварини  З березня зміняться правила проїзду для столичних школярів  Багато снігу та люті морози до -21: якою буде погода в Україні до середини лютого  «Живий ланцюг», виставки: у Києві анонсували заходи до Дня Соборності  Наче бластери із «Зоряних війн»: українські полярники записали «спів» тюленіввсе новости дня
15.11.2021 620

Пережити гострий ковід: прості рекомендації

Євген Дубровський, лікар-інфекціоніст: Лікуючи зараз велику кількість пацієнтів, все більше впевнююсь, що правильна комунікація – це один з найефективніших засобів попередження важких ускладнень. Пацієнти всі різні, у кожного свій базовий стан, свої супутні хвороби та імунологічна реактивність. До кожного є свій підхід та свій алгоритм ведення. Коли мене питають сторонні люди, як ВЗАГАЛІ лікувати ковід, я не надаю готової відповіді.

Досвід, який нам «подарувала» ця епідемія, навчив, наскільки небезпечними можуть бути подібні рекомендації. Люди миттєво перетворюються на експертів в лікуванні, й починають лікувати всіх навкруги так, як лікували їх.

Важкий в минулому пацієнт нав’язує свою персональну схему лікування неважким пацієнтам, заганяючи їх в медикаментозне перенавантаження, із витікаючими після цього наслідками. Інший, навпаки, легко одужавши, нічого не радить та не звертає уваги на симптоми сусіда, який швидко погіршується та потім опиняється в стаціонарі…

Однак, певні рекомендації все ж таки є.

1. Припиніть панікувати. В мене вже достатньо не тільки власних доказів та спостережень, а й численних наукових матеріалів, які доводять: залякані пацієнти будуть хворіти важче та довше.

Так, ковід складне, небезпечне та важке захворювання. Але не для всіх. Більша частина населення планети переносить коронавірусну хворобу нормально, вже в світі сотні мільйонів одужавших, мізерна кількість повторних випадків. Не треба настроювати себе на негативний перебіг. Розуміння цього рятує тисячі життів.

Адже стрес не тільки пригнічує імунну систему, він ще й підштовхує на хибні дії та неправильне лікування.

2. Не можна вживати антибіотики та гормони з перших днів.

Про це наголошують спеціалісти з перших днів епідемії. Але я навіть зараз постійно бачу таких пацієнтів, які нехтують цим правилом. Ковід – вірусне захворювання. Не треба пригнічувати імунітет з перших днів чи намагатись антибіотиками вбити вірус. Нічого не вийде.

3. Лихоманка – це нормальна захисна реакція на вірусне проникнення до нашого організму. Лихоманка – це НЕ ПОГАНО, це не причина панікувати чи рвати на собі волосся. ЛИХОМАНКА – захисний механізм, який допомагає пригніченню реплікації віруса та сприяє швидшому одужанню.

Так, є нюанси. Надмірно висока лихоманка потребує медикаментозного втручання. Все вірно. Не треба терпіти височенну температуру. Також необхідно звертати увагу на ТРИВАЛУ лихоманку, яка продовжується більше 6-7 днів, адже це може свідчити про розвиток ускладнень або важкий перебіг. Але протягом перших днів температурна реакція це норма.

4. Противірусні. Не імунологічні препарати, не імуностимулятори сумнівної дії, а саме противірусні. Нажаль, поки що це неспецифічні препарати, прямих ліків від ковіду, які б були включені в наш протокол, ще немає. Тому користуємось тим, що є. Вони показані при важкому перебігу ковіду на РАННІХ стадіях або у пацієнтів, які в групі ризику та потенційно можуть різко ускладнитись. Такі ліки призначає лише лікар. Самолікування недоцільне.

5. Судинні препарати. Мабуть, одні із ключових препаратів в лікуванні ковіду. Їх роль важко переоцінити, особливо в групах ризику. Не забуваймо про це.

На останок хочеться наголосити: ми подолаємо цю епідемію. Все буде добре, але треба цей час пройти з мінімальними втратами, не з’їхавши з глузду та не перетворившись на ворогів один одному.

Вже багато людей перехворіло. Їм вже спокійніше. Але ще багато кому доведеться зустрітись із цією хворобою. Не панікуйте.

Спокійний тверезий підхід, вчасне адекватне лікування, довіра своєму лікарю та оптимізм роблять чудеса. Ці чудеса продовжують жити та радіти. І ці чудеса – це ми з вами.

Поважаймо один одного та бережемо своє здоров’я!

Автор: Євген Дубровський

Оценка материала:

5.00 / 1
Пережити гострий ковід: прості рекомендації 5.00 5 1
Колонки / Колонки / Блоги
15.11.2021 620
Еще колонки: Колонки / Блоги
 • Мученик за веру Петр Бескорыстный Мученик за веру Петр Бескорыстный

  Александр Кочетков: Мне регулярно бывало стыдно за президента Порошенко, за его лицемерие и цинизм, за бессмысленную гибель наших воинов, за неоправданные надежды украинцев. И когда ПАПа триумфально не переизбрали, я постарался про него забыть и сосредоточиться на критическом анализе действий новой власти. Тем более, что у Порошенко и Зеленского чисто по Р.Шекли приключился «обмен разумов»: теперь ВАЗ цинично не выполняет предвыборных обещаний, а ПАП из каждого чиха пытается сделать шоу.

 • Окупація: що ми робитимемо, якщо апокаліптичний сценарій стане реальністю? Окупація: що ми робитимемо, якщо апокаліптичний сценарій стане реальністю?

  Євген Якунов: За горизонт подій зазирати страшно. Чорна діра може поглинути все. І все ж іноді варто замислитися: що буде і як ти діятимеш за найгіршого сценарію розвитку подій? Наприклад, якщо раптом Росія таки нападе і окупує Україну так, як вона мріє – по Дніпру, але з Києвом включно? Про це не хочеться думати й у це не хочеться вірити. Але треба погодитися, що ймовірність такого сценарію існує.

 • Финал казахской постановки: останутся ли русские войска и получила ли РФ своё? Финал казахской постановки: останутся ли русские войска и получила ли РФ своё?

  Игорь Тышкевич: И да, и нет. Войска ОДКБ начали выходить из Казахстана. Несмотря на то, что ещё несколько дней назад такая вероятность отметалась. Россия была уверена, что «пришла надолго». ВС РФ несомненно усилит своё присутствие на Байконуре, который она арендует. Больше войск, активное использование. О прекращении аренды (такие тезисы звучали в 2021) речи уже не идёт.

 • 3 миллиона инфицированных за сутки! И это не предел! 3 миллиона инфицированных за сутки! И это не предел!

   Андрей Волянский, д.м.н.: На самом деле, никто не знает, сколько инфицируется людей ежедневно, т.к. значительная часть случаев не диагностируется. Впору запричитать: "Ужас, мы все умрем...", ввести 4-ю или хотя-бы третью дозу КАКОЙ-НИБУДЬ вакцины, купить 10 килограмм гречки и одну тысячную часть биткойна и искать ближайшее бомбоубежище. И не забывать смотреть телевизор. По крайней мере, нам такой алгоритм действий настойчиво предлагают правительства и медиа.

 • "Принуждение к миру". Ультиматум Кремля – сейчас или никогда "Принуждение к миру". Ультиматум Кремля – сейчас или никогда

  Вадим Фульмахт, блогер: Попробую максимально коротко описать свое понимание "ультиматума Кремля Западному миру". Я не эксперт и даже не претендую. Но, возможно, кому-то интересно мое мнение.