НОВИНИ ДНЯ: Дехто в США хоче змусити Україну віддати свої території Росії, - Гарріс  Трамп остаточно показав, що не допомагатиме України відбитися від Росії – Politico  Як приготувати рослинне молоко з горіхів: рецепт від фудблогерки  Археологи під час будівництва виявили давні скарби вікінгів  Захоплення Вугледара навряд чи дасть росіянам особливу оперативну перевагу, - ISW  Загарбники не встигнуть добудувати захисні споруди для Керченського мосту цього року — Плетенчук  Як приготувати куряче філе в соєвому соусі на сковородівсі новини дня
Бізнес
Економіка
26.12.2022 505

Чого чекати від курсу долара в Україні

Незважаючи на повномасштабну війну, валютний ринок в Україні є відносно стабільним. Імовірно, що фіксований обмінний курс діятиме ще кілька місяців.

Про прогнози щодо курсу долара йдеться у матеріалі РБК-Україна.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні діє фіксований курс гривні щодо долара. З моменту останньої девальвації у липні 2022 року - на рівні 36,57 гривні за долар.

Станом на сьогодні готівковий долар в обмінниках у середньому купують за 40,22 та продають за 40,42 гривні. У банках американську валюту купують за 39,00 - 40,05, а продають за 39,99 - 40,75 гривні.

Фіксація офіційного курсу допомогла зберегти економіку та гаманці українців в умовах війни. А також поряд з низкою валютних обмежень - утримати золотовалютні резерви, не допустити відтоку коштів з банків та контролювати інфляцію. Останнє особливо важливо, оскільки на тлі війни, окупації територій та руйнування логістики ціни продовжують стрімко зростати.

За останній тиждень ситуація покращилася, а Національний банк скоротив продаж доларів майже вдвічі. Зокрема, з 19 по 23 грудня 2022 року НБУ купив на міжбанківському валютному ринку 8 млн і продав 449,12 млн доларів. З початку року було продано близько 25 млрд доларів.

Як розповів у коментарі РБК-Україна керівник служби продажів казначейських продуктів "Банку Авангард" Юрій Крохмаль, збільшення попиту на валютному ринку є типовим для цієї пори року. Воно пов'язане як з піком бюджетних видатків, частина гривні від яких спрямовується на валютний ринок, так і з сезонним підвищеним попитом на імпортні товари (споживчі товари, енергоносії тощо).

З ним погоджується дилер департаменту казначейства та фінансових інститутів "ОТП Банку" Антон Курінний.

"Ми вважаємо, що це стандартний попит воєнного часу, до того ж спостерігається зменшення заходу експортної виручки в Україну, також, можливо, впливає сезонний попит. Поки сказати, що це впливає на готівковий ринок, складно, тому що НБУ закриває весь попит через інтервенції. Підвищений попит на готівковому ринку може бути через збільшення гривні на руках, яка з'являється наприкінці року, і через виплати перед і під час переходу в новий рік", - підкреслив він.

У листопаді заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук говорив в інтерв'ю РБК-Україна, що фіксований курс міняти поки не будуть. Але якщо спостерігатиметься покращення ситуації на валютному ринку та з'явиться можливість його балансування без участі регулятора, то можна буде переходити на плаваючий курс.

Як вважає Юрій Крохмаль, рівень міжнародної фінансової підтримки, схоже, дозволить НБУ найближчими місяцями дотримуватися політики фіксованого курсу.

"Незважаючи на те, що темпи продажу по валютних резервах прискорилися і, швидше за все, у січні також будуть високими, НБУ може зберегти офіційний курс, а разом з ним і коридор торгів на міжбанку на нинішньому рівні. Зв'язок готівкового сегменту валютного ринку з міжбанком зараз суттєво обмежений, через що вищевказані фактори мають обмежений вплив на курс в обмінниках. Але не виключено, що від припливу гривні наприкінці року буде пожвавлення попиту в готівковому сегменті і певне подорожчання долара в обмінниках", - зазначив він.

У свою чергу Антон Курінний наголошує, що атаки на українську енергосистему сприяють зростанню попиту на іноземну валюту, оскільки виникає потреба у закупівлі запчастин та генераторів. А це тисне і на безготівковий, і на готівковий ринок.

Згідно з його прогнозом, протягом одного-двох місяців зміни курсу не буде, але потім можливе зростання до позначки 40,00 гривень за долар. Зазначимо, у бюджеті на 2023 рік передбачено середньозважений курс - 42,00 гривень за долар.

Інші експерти вважають, що міжнародна допомога дозволить тримати фіксований курс на рівні 36,6 гривні за долар ще протягом півроку. Потім можлива девальвація на 10-15%.

Оценка материала:

5.00 / 2
Чого чекати від курсу долара в Україні 5.00 5 2
Бізнес / Економіка
26.12.2022 505
Еще материалы раздела «Економіка»