НОВИНИ ДНЯ: Чому Зеленський бачить у Трампі шанс на завершення війни: The Telegraph дізнався деталі  "Довгі Нептуни" та 30 тисяч дальнобійних дронів: Зеленський розповів про українську зброю  Похолодання в Україні: синоптик розказав, де температура впаде до "мінусів"  У четвер Україні прогнозують погіршення погоди: дощ, сніг та ожеледицю  В Україні 20 листопада буде вітряно, на заході - похолодання та дощ із мокрим снігом  Потепління до +14, але ненадовго: синоптикиня озвучила прогноз погоди в Україні на 19 листопада  Зима близько: де в Україні чекати на сніг в понеділоквсі новини дня
Прес-релізи
Фінанси
11.08.2023 453

Фінансові піраміди: як вони влаштовані та як в них не попасти

Перша фінансова піраміда отримала назву Схема Понці на честь свого, так би мовити, засновника. Чарльз Понці першим вигадав шахрайську схему, яку реалізував в США на початку 20 сторіччя. Він був емігрантом з Італії, людиною, яка прибула в Америку — країну величезних можливостей. І справді він створив дещо величезне, хоча на жаль, дещо шахрайське.

den_08.08.23_0

В ті часи ще не було казино з криптовалютою, а великі гроші обертались тільки в певних колах. Для того, щоб їх заробити, потрібно було або відправлятись в золотоносні шахти, або включати мізки та створювати оборудки, яких ще не бачив світ. Чарльз Понці обрав другий шлях до збагачення.

Історія появи фінансових пірамід

Чарльз Понці не планував буди шахраєм. Він хотів підзаробити на співвідношення обмінних курсів, продаючи купони Світової пошти. Адже їх ціна в Італії та США була різною. Тому, коли один з  іспанських бізнесменів в 1919 році прислав йому міжнародний купон, Понці зумів вигідно продати його в Америці.

Але на одному купоні багато не заробиш. Тому Чарльз Понці заснував цілу компанію The Securities and Exchange Company (SXC) . Йому навіть вдалося залучити до свого підприємства кількох справжніх інвесторів, які також бажали отримати прибуток від трансатлантичної торгівлі. Поступово охочих ставало все більше. Адже Чарльз Понці обіцяв 50% прибутку, що значно перевищувало виплати в інших емітентів тогочасних цінних паперів. Прибуток інвестори мали отримати через півтора місяця.

Але насправді міжнародний купон можна було обмінювати лише на поштові марки. А найцікавіше, що ця інформація була доступна будь-кому, хто б нею зацікавився. Але схема Понці продовжувала працювати протягом кількох місяців, і кожен день Чарльз Понці отримував до чверті мільйона доларів.

Схему викрили журналісти, які підрахували, що існує лише 27 тисяч купонів Всесвітньої пошти, тоді як для погашення інвестицій в піраміді Чарльза Понці потрібно 160 млн купонів. Компанію було закрито, а федеральні агенти заарештували Понці. Вони з’ясували, що він взагалі нічого не інвестував, а по попереднім зобов’язанням платив лише з нових надходжень. Звісно, не забував і про власні витрати. Адже для приваблення нових інвесторів він мав показувати певний рівень свого достатку.

 den_08.08._1_1

Можна сказати, що інвесторам в піраміді Понці дуже пощастило. Першим вкладникам він сумлінно виплачував коштом нових, а коли його схему було викрито, він ще не встиг витратити всі гроші. Тож кожен вкладник отримав хоча б третину від своїх вкладень. Після того, як Чарльз Понці відсидів за ґратами 5 років, він продовжив займатись створенням фінансових пірамід.

Як працюють фінансові піраміди

Схема Понці стала класичною для вивчення поняття фінансових пірамід. Щоб розпізнати її, потрібно звернути увагу та такі деталі:

  • компанії, які гарантують надприбутки, вищі за середньоринкові ставки та роблять інші привабливі пропозиції, скоріш за все є просто шахраями;
  • час заснування компанії. Не намагайтесь встигнути вскочити в “молодий перспективний бізнес”. Адже багато пірамід існують лише кілька місяців або максимум рік-два. Вони виплачують дивіденди старим вкладникам коштом нових, але цей процес не може бути вічним. Якщо бачите ознаку піраміди — терміново виходьте зі схеми;
  • занадто агресивні методи реклами, нав’язливе пропонування залучити до схем “отримання прибутку” знайомих та родичів;
  • закрита звітність або її повна відсутність.

Першою пірамідою була далеко не МММ, але й досі існують люди, які залюбки несуть свої кошти в сумнівні підприємства, що один в один копіюють схему Понці та сумнозвісну компанію Мавроді.

Оценка материала:

5.00 / 1
Фінансові піраміди: як вони влаштовані та як в них не попасти 5.00 5 1
Прес-релізи / Фінанси
11.08.2023 453
Еще материалы раздела «Фінанси»
  • История небольшого офшора во Львовской области История небольшого офшора во Львовской области

    Фінанси 12.11.2024 370
  • Як купити основні монети крипторинка: біржі криптовалют, обмінники, P2P Як купити основні монети крипторинка: біржі криптовалют, обмінники, P2P

    У XRP ціна, як і вартість інших криптовалют, постійно коливається, що викликає інтерес у інвесторів, трейдерів та ентузіастів. Україна не стала винятком. Криптобіржі – одні з головних складових крипторинку, оскільки саме на цих платформах відбувається купівля, продаж та обмін криптовалют.

    Фінанси 11.11.2024 407
  • Як формується курс валют? Як формується курс валют?

    Курс валют — це відношення вартості однієї валюти до іншої, яке визначає, скільки однієї валюти можна обміняти на іншу. Курс валют відображає економічний стан країни і змінюється в залежності від багатьох чинників. Для приватних осіб і бізнесу знання курсів валют важливе для планування витрат і доходів, здійснення подорожей та розрахунків у міжнародній торгівлі.

    Фінанси 25.10.2024 456
  • Криптовалюта та відмивання коштів: як протидіяти ризикам? Криптовалюта та відмивання коштів: як протидіяти ризикам?

    Криптовалюти та інші форми цифрових активів стрімко змінюють фінансовий ландшафт у всьому світі, і Україна не є винятком. Використання криптоактивів зростає як серед індивідуальних користувачів, так і в бізнесі. Однак поряд із можливостями, які відкриває цей вид інвестування, існують також значні ризики. Серед найбільш серйозних — ризики відмивання грошей та фінансування тероризму.  Сьогодні детально поговоримо про заходи протидії відмиванню коштів і фінансуванню тероризму в площині криптоактивів в Україні. Додатково поділюся практичними порадами, як працювати з даним видом активів.

    Фінанси 11.10.2024 539
  • Где самые лучшие налоги? Где самые лучшие налоги?

    Зачастую выбор страны для ведения бизнеса основывается на лояльных налоговых условиях. Однако нужно учесть, что государства с хорошей ставкой налога одного вида не всегда идеальны для открытия компаний. Например, низкий корпоративный налог может компенсироваться высоким НДС или наоборот. Также могут быть высокими другие обязательные платежи. Хотите знать, где самые лучшие налоги именно для вашего бизнеса? Уже на первой консультации в Maira Consult вы получите ответы на все вопросы.

    Фінанси 01.10.2024 449