Прес-релізи
Фінанси
Виведення коштів з рахунку ФОП: що варто знати?
Відкриття та ведення ФОП значно простіше за утримання підприємства. Хоча з організаційного погляду в цих двох процесів є багато спільного. Для фінансової діяльності ФОПу потрібно відкрити поточний рахунок у банку, з якого можна та потрібно здійснювати всі основні розрахунки з контрагентами та виводити кошти.
Поточний рахунок ФОП може відкрити в банку UnexBank онлайн за посиланням https://unexbank.ua/raxunok-dlia-fop або фізично у відділенні. Такий рахунок може бути гривневим, валютним або мультивалютним, тобто обліковувати кошти від операцій в національній та іноземних валютах одночасно. До поточного рахунку доцільно прив’язати картку, якою можна розраховуватися, переказувати та знімати кошти.
При відкритті рахунку ФОП не зобов’язаний повідомляти про це податкову службу, оскільки банк автоматично передає інформацію, а рахунок потрапляє на облік на загальних підставах. Поточний рахунок необхідний ФОПу для прозорої звітності, оскільки розрахунки з підприємницької діяльності за допомогою особистого рахунку заборонені. А дохід на такому рахунку може бути прирівняний до доходу фізичної особи, з якого потрібно сплатити податок у розмірі 18% та військовий збір у розмірі 1,5%. Навіть вивівши ці кошти на підприємницький рахунок, ФОП ризикує отримати необґрунтовані податкові витрати чи штраф від регулюючого органу.
З підприємницького рахунку ФОПи мають право здійснювати витрати щодо професійної діяльності та витрачати як дохід підприємця. Розраховуючись у магазинах чи з іншими юридичними особами за придбані товари та надані послуги з ФОП-рахунку, важливо підкріпити платіж квитанцією, договором, які обґрунтують витрати на користь підприємницької діяльності.
На власні потреби гроші можуть бути використані лише після їх переказу на особистий рахунок фізичної особи та сплати відповідних податків на доходи. При цьому, переказуючи кошти на рахунок фізичної особи, ФОП розцінюється як податковий агент. Сплата податку залежить від форми оподаткування, яку використовує підприємець.
Особливо важливо враховувати звітність при переказуванні коштів з підприємницького рахунку рідним. Податкова може розцінити такі перекази як оплату праці без належного працевлаштування з метою уникнення податкових зобов’язань.
При взаєморозрахунках між рахунками ФОПів, кожен з них має внести операцію до звітної форми 4ДФ, а отримувач доходу — сплатити податок в обсязі, відповідно до своєї групи оподаткування.
Вивести кошти з рахунку ФОП можна двома способами:
- зняти готівку в касі чи терміналі банку з комісією. Операції з сумами до 400 тис. грн здійснюються вільно, перевищення ліміту призводить до обліку операції фінмоніторингом;
- вивести кошти з підприємницького на особистий рахунок.
Для виведення коштів з валютного рахунку банки використовують конвертацію, оскільки напряму переказувати валюту з підприємницького рахунку на фізичний заборонено. При цьому варто зважати на підвищену комісію. ФОП також не може зняти валюту в банкоматі або у касі банку. Для цього все одно потрібно переказати кошти на особисту картку.
До виведення коштів з господарського рахунку ФОП варто ставитися виважено та уважно, щоб уникнути неочікуваних комісій, податкових порушень та інших фінансових ускладнень.