Бізнес
Фінанси та банки
У НБУ пояснили зростання курсу долара останнім часом
Відновлення міжнародної допомоги Україні у березні призвело до збільшення бюджетних видатків, що викликало зростання курсу долара.
Про це йдеться в підсумках засідання Комітету з монетарної політики (КМП) НБУ 24 квітня, під час якого було підтримано рішення знизити облікову ставку 13,5%.
"Помірне послаблення курсу гривні впродовж останнього місяця відображало передусім ефекти від надолуження бюджетних видатків, що були стриманими на початку року через затримки зовнішньої фінансової допомоги", - йдеться в повідомленні.
Водночас ситуація на валютному ринку залишалася контрольованою. "Режим керованої гнучкості забезпечує помірні двосторонні коливання обмінного курсу. Від’ємне сальдо інтервенцій НБУ в I кварталі суттєво знизилося, зокрема завдяки заходам з посилення валютного нагляду та припливу експортної виручки на тлі розширення поставок морським коридором", - додали в НБУ.
Учасники засідання також вказали на "збереження ризиків для валютного ринку, цінової та фінансової стабільності на прогнозному горизонті".
Яка зазначили в НБУ, з середини березня відбулися значні зрушення в питаннях надходження зовнішнього фінансування. Зокрема, в березні Україна отримала більше 9 млрд доларів від міжнародних партнерів, а у квітні - другий транш від ЄС обсягом 1,5 млрд євро за програмою Ukraine Facility.
До того ж у США схвалили довгоочікуваний пакет військової та фінансової допомоги на поточний рік. "Як результат, ризик недоотримання зовнішнього фінансування у 2024 році суттєво знизився, і Україна може розраховувати на близько 38 млрд доларів від міжнародних партнерів. Це сприяє зниженню тиску на державні фінанси та посилює спроможність НБУ надалі підтримувати керовану ситуацію на валютному ринку", - йдеться в повідомленні.