Політика
Україна
Хто з чоловіків втратив право на відстрочку за новими правилами: повний список
З ухваленням нового закону про мобілізацію 18 травня 2024 року розширилися категорії чоловіків, які мають право на відстрочку. Водночас деякі категорії отримати її вже не зможуть.
Адвокат юридичної компанії "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко розповідає в коментарі РБК-Україна, хто вже не матиме права на відстрочку з прийняттям нових норм, а хто зможе її отримати. Про це повідомляють Контракти.UA.
Хто втратив право на відстрочку: всі категорії
З набранням чинності новим законом одночасно і розширилося, і звузилося коло осіб, які можуть претендувати на відстрочку від служби в ЗСУ, каже Катерина Аніщенко.
Наприклад, зможуть мобілізувати деяких студентів. Наразі відстрочку можуть надати тільки тим студентам, які вчаться на денній або дуальній формі, а також отримувачам вищого за попередній рівня освіти. Це означає, що друга або третя вища освіта а також заочна форма навчання більше не зможе надати право на отримання відстрочки.
Окрім того, через зниження призовного віку позбудуться права на відстрочку чоловіки віком 25 і 26 років.
"Також багатодітні батьки втратять відстрочку, якщо мають заборгованість по аліментах: ТЦК отримають доступ до реєстру боржників. Втратять право на відстрочку ті, хто здійснює догляд за батьками дружини з 1 або 2 групами інвалідності. Залишили право на відстрочку, якщо чоловік доглядає за своїми рідними батьками з інвалідністю", – зауважує фахівець.
Також у новому законі зазнали змін правила відстрочки для родичів тих, хто загинув під час оборони України у війні. Зокрема, прибрали пункт про те, що відстрочку отримає неповнорідний брат загиблого, додає адвокат. Водночас право на відстрочку зберігається, якщо це рідний брат.
Хто з чоловіків має право на відстрочку
Водночас право на відстрочку мають такі категорії:
- особи з інвалідністю всіх груп, якщо є підтвердження від військово-лікарської комісії (із зобов'язанням повторно пройти ВЛК через 6-12 місяців);
- особи, які були у полоні (вони можуть служити добровільно);
- батьки трьох та більше дітей віком до 18 років, якщо немає заборгованості з аліментів;
- батьки, прийомні батьки та опікуни дитини з інвалідністю;
- батьки, які утримують повнолітню дитину з інвалідністю I або II групи;
- батьки неповнолітньої дитини, якщо другий з батьків проходить військову службу;
- матері та батьки-одиначки;
- вчені та педагоги, які працюють мінімум на 0,75 ставки;
- опікуни осіб, визнаних недієздатними рішенням суду;
- особи, які утримують батьків з інвалідністю I або II і не мають працездатної дружини (чоловіка);
- онуки бабусі чи дідуся з I або II групою інвалідності, якщо всі ближчі родичі відсутні, потребують догляду або мобілізовані (відстрочку отримає лише один онук);
- військовозобов'язані, у яких близькі родичі зникли безвісти, загинули під час військової служби або посмертно нагороджені званням Героя України.
Також відстрочка надається деяким силовиками і держслужбовцям. Підлягати мобілізації не будуть: судді, народні депутати, голова та інші члени Рахункової палати, дипломатичні службовці, уповноважений Верховної Ради України з прав людини працівники органів військового управління, військових частин Міноборони, ЗСУ, ДССТ, СБУ, СЗРУ, НГУ, Держприкордонслужби, апарату МВС та експерти установ експертної служби МВС.
Нагадаємо, в Міноборони розповіли, коли будуть завантаженні дані про бронювання у Резерв+.
Оценка материала:
Хто з чоловіків втратив право на відстрочку за новими правилами: повний список25.06.2024