Життя та Стиль
Суспільство
Більшість українців вважає себе бідними, хоча такими не є
За даними Національної академії наук України, більш як 60% українців вважають себе бідними. Разом з тим, за всіма оцінними критеріями бідності вони такими не є.
Про це у понеділок під час час відеомоста Москва-Київ-Кишинів «Життя за межею... Феномен бідності» заявила завідувач відділу досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Людмила Черенько.
«Найцікавіший феномен української бідності - це суб'єктивна бідність. У нас бідність за самооцінкою перевищує істотно всі можливі оцінки об'єктивної бідності. Суб'єктивна бідність сьогодні становить 60 відсотків. Тобто, більшість населення країни називає себе бідними, хоча об'єктивно, який б ми критерій не використали, вони такими не є», - сказала вона.
Із сучасної точки зору, підкреслила Черенько, доцільно використати поняття відносної бідності, коли людина не в змозі забезпечити собі «середній стандарт життя, властивий українському суспільству».
«За цим критерієм бідними в Україні є 24% населення. Тобто, кожна четверта людина не в змозі собі забезпечити середній стандарт життя, властивий нашому суспільству», - повідомила вона.
Фахівець роз'яснила, що рівень бідності сьогодні оцінюється за кількома критеріями. Зокрема, якщо говорити про рівень бідності за прожитковим мінімумом, то він в Україні становить близько 14-16% від усього населення. До таких відносяться ті, у кого споживання нижче прожиткового мінімуму на одну персону. За структурним критерієм, коли сім'я витрачає понад 60% свого бюджету на харчування, в Україні досить високий відсоток бідних - 42%.
«Коли ми намагаємося визначити бідність за критеріями споживання (коли питома вага витрат на харчування перевищує 60% у бюджеті сім'ї), то тут ситуація продовжує гіршати. Це свідчить про продовження впливу кризи на рівень життя населення. Криза з життя простих людей ще не пішла. І справді їх купівельна спроможність і можливості забезпечити елементарні потреби продовжують бажати кращого», - сказала Черенько, яку цитує Укрінформ.