Бізнес
Економіка
Росія порушила умови СОТ - Т. Чорновіл
Колишній народний депутат України Тарас Чорновіл вважає, що у діях щодо України Росія порушила статут СОТ.
На його думку, наразі перші особи України мають на офіційному рівні заявити, що блокування експорту товарів з боку Російської Федерації є торгівельною війною.
"Треба спочатку, щоб перші особи держави закцентували й оголосили фразу, що вони розцінюють ці події як торгівельну війну. Заяви президента, прем'єр-міністра або першого віце-прем'єра, міністра закордонних справ є заявами, які носять статус міжнародного документу. І пряма відповідальність за погіршення торгівельно-економічних та політичних відносин між Україною і Росією в даному випадку повністю лягає на російську сторону. В іншому випадку, доки керівники уряду чи Президент України не зроблять відповідної заяви, це означатиме, що ми, в принципі, миримося з цим", - зазначив політик.
Т.Чорновіл наголосив, що краще, коли подібні заяви робляться від імені прем'єр-міністра чи когось з віце-прем'єрів, оскільки вони носять особливо знаковий юридичний характер.
"Це є правовий документ, а не просто висловлювання своєї якоїсь політичної позиції. Це перше, що має бути здійснено", - сказав він.
Також, за словами політика, Росія вступила до СОТ і взяла на себе певні зобов'язання, які передбачають безперешкодний рух товарів і послуг. І одним з пунктів прописано недопустимість використання санітарних, фітосанітарних, ветеринарних інших норм для умисного утруднення пересування товарів і послуг.
"В даному випадку є пряме і дуже грубе порушення статуту СОТ. Вже тоді, коли відбулися подібні події, треба було інформувати Україні російську сторону, що ми будемо подавати звернення до керівництва СОТ з вимогою стати арбітром у даній справі. І у випадку невиправлення ситуації застосовувати санкції щодо російської сторони", - сказав він.
Експерт вважає, що Україна мала б звернутися також і до СНД, адже країна підписала угоду про зону вільної торгівлі в межах СНД.
"І вже потрібно було негайно подавати подання в арбітражний суд СНД. Звичайно, з цього мало було б толку, бо суд розміщений у Санкт-Петербурзі і діє відповідно до міжнародних норм за законодавством цієї країни, де він базується, як Стокгольмський арбітраж діє на основі шведського законодавства", - уточнив експерт.
Він нагадав, що Росія має звичку застосовувати не оголошені санкції до країн, але якщо починається будь-який відпір на юридичному рівні автоматично санкції згортаються.
За повідомленням УНН.