Прес-релізи
Інше
Ігор Білоус: податкова амністія - це перший крок до ведення бізнесу в умовах прозорості
7 липня 2014 компанія «ЛІГА: ЗАКОН» в рамках ініціативи «ЗАКОН для ВСІХ» провела дебати на тему: «Податковий компроміс: як українському бізнесу жити по-новому?» за участю Ігоря Білоуса, голови Державної фіскальної служби України.
Дебати були присвячені прийнятому у першому читанні урядового законопроекту № 4930 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу". Дана тема викликала великий інтерес серед представників бізнесу і бурхливу дискусію серед учасників.
В дебатах взяли участь близько шістдесяти делегатів, серед яких керівники великих компаній і юридичних департаментів, головні бухгалтери та аудитори. Спікерами дебатів виступили: Ігор Білоус, голова Державної фіскальної служби України; Оксана Продан, перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики; Леоінд Рубаненко, президент Спілки податкових консультантів України; Юлія Дроговоз, голова комісії УСПП з питань економічної політики; Жанна Китаєва, фінансовий директор компанії «ВОЛЯ»; Дмитро Сушко, керуючий партнер аудиторської компанії PSP Audit, куратор групи «Податки та аудит» ініціативи ЗАКОН для ВСІХ.
Модератором дебатів виступив Юрій Циганок, керівник бухгалтерського напрямку компанії "ЛІГА:ЗАКОН", сертифікований фахівець IAS IPFM, CAP.
У ході дебатів було обговорено низку актуальних нині правових та економічних питань, зокрема, що стосуються своєчасності проведення податкового компромісу в нинішніх умовах. Також дискутували про те, чи справедливо вимагати доплати податків від бізнесу, який не мав вибору - підкорятися чи "правилами гри", заданих колишньої державною владою. Одним з важливих було питання, чи стане податкова амністія в запропонованому вигляді панацеєю від пресингу податкових органів на бізнес?
Умовно спікери були поділені на тих, хто підтримує даний законопроект, і тих, хто виступив проти. Представники органів влади звернулися до учасників дебатів з ініціативою розглянути законопроект № 4930 як основний механізм допомоги бізнесу, але не як амністію капіталу або ж податкову амністію. Чиновники стверджують, що пропонують бізнесу компроміс, такий собі режим спрощення ведення бізнесу. Більше того, готові врахувати побажання бізнесу. Для цього вони звільняють платників податків від фінансової, кримінальної та адміністративної відповідальності, пропонуючи добровільно сплатити в розмірі 10% заниженого ними податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість (у початковій редакції пропонувалося 15%). Для того, щоб задекларувати ці зобов'язання, буде дано 90 днів з дня набрання чинності законом. При цьому дії, що призвели до заниження податкових зобов'язань, у разі їх уточнення не рахуються умисним ухиленням від сплати податків.
Представники бізнесу, в свою чергу, підняли питання доцільності даного закону в нинішній час, так як не кожна компанія зможе собі дозволити таку суму, а якщо і сплатить, то залишиться без коштів для подальшого існування. Як зазначила Жанна Китаєва, фінансовий директор компанії «ВОЛЯ», бізнес готовий працювати чесно і прозоро, але для цього має існувати взаємна повага і довіра, а на сьогоднішній день довіра бізнесу до держави не відновлена. І що найголовніше, за її словами, законопроект абсолютно не скасовує ймовірність порушення кримінальної справи навіть після добровільного уточнення податкових зобов'язань у порядку податкового компромісу.
Ігор Білоус зазначив, що податковий компроміс - це перший крок до ведення бізнесу в умовах прозорості, вільного від корупції ринку. На його думку, потрібно починати з вирішення питань адміністрування ПДВ, ЄСВ, ПДФО, а саме визначити діапазон навантаження на бізнес. Також потрібно здійснити реформу щодо скорочення податків, а надалі впровадити антикорупційні стандарти в Україні.
Як відзначають експерти, даний законопроект є дискримінаційним по відношенню до чесних підприємствам, які всі ці роки платили податки. Адже є підприємства, які на постійній основі ухилялися від сплати і тепер вони отримують механізм, завдяки якому вони за добровільну плату - 10% від суми податкового боргу зможуть уникнути порушення кримінальних справ.
У ході дискусії представники влади та бізнесу відзначили, що дебати виступили прекрасним майданчиком для поліпшення взаєморозуміння та всі запропоновані коригування до законопроекту № 4930 будуть взяті до уваги.
Заключним етапом дебатів була секція «питання-відповідь», в ході якого учасники мали можливість задавати питання доповідачам, а також ділитися своїм досвідом і думками по темі. Учасники дебатів подякували представникам влади за відкритий діалог, адже дуже складно уявити, щоб роки два тому така дискусія могла взагалі відбутися.
Оценка материала:
Ігор Білоус: податкова амністія - це перший крок до ведення бізнесу в умовах прозорості09.07.2014