НОВИНИ ДНЯ: Чотири знаки Зодіаку незабаром зірвуть фінансовий куш і купатимуться в грошах  Посилення безпеки громадян на Великдень: у поліції розкрили деталі  Трамп: сьогодні вночі в Ірані загине ціла цивілізація  До 90 років на роботі: експертка шокувала прогнозом щодо пенсійного віку в Україні  Не у Росії. Індія знайшла заміну нафті з Близького Сходу та готує масштабний імпорт  Названо чотири знаки зодіаку, яким доля завжди дарує другий шанс: хто ці щасливці  Росія більше не має переваги на полі бою — ексочільник ЦРУвсі новини дня
Фото і Відео
Фоторепортажі
17.09.2021   Гренладія   Reuters, Вікіпедія
32852 Метки:  туризм, Гренландия.

Країна тундри та льодовиків: Гренландія

Гренландія — автономна країна в складі Королівства Данія і найбільший острів планети, що розташований між Північно-Льодовитим та Атлантичним океаном. Близько 80 % площі Гренландії вкрито другим на планеті за розміром і єдиним поза межами Антарктиди постійним льодовиковим щитом. Географічно є частиною Північної Америки, проте понад тисячоліття Гренландія підтримує тісні політичні, культурні та економічні зв'язки з Європою.
Гренландія — найменш густонаселена країна світу з приблизно 56 тисячами мешканців. Під час референдуму 2008 року на підтримку розширення автономії висловилися 75 % мешканців, що взяли участь у голосуванні. Згідно з результатами референдуму, Гренландія набула більшої незалежності у внутрішній політиці, залишивши Данії сферу зовнішньої політики та оборони.
Заселення Гренландії розпочалось чотири з половиною тисячі років тому арктичними народами, що мігрували сюди з території сучасної Канади. З 10 століття нормани почали заселяти безлюдну південну частину острова, а інуїти прийшли сюди в 13 столітті. Норманські колонії зникли наприкінці 15 століття. На початку 18 століття контакти між скандинавами та Гренландією відновилися, і Данія встановила свій суверенітет над островом.
Назву Гренландія дали цій країні ранні скандинавські поселенці. В ісландських сагах говориться, що ісландець норвезького походження Ерік Рудий був вигнаний з Ісландії за вбивство. Разом зі своєю великою сім'єю та треллами (рабами) він відправився на човнах дослідити крижану землю, яка, як відомо, лежала на північному заході. Після того, як Ерік знайшов землю, придатну для життя на півночі, він назвав її Grœnland (від grœn («зелений») + land («земля»), в надії, що така приємна назва привабить поселенців. Проте географи стверджують, що нову землю назвали Гренландією через те, що відкритий південний низинний берег острова був вкритий пишною зеленою травою та мохом.
Більша частина території острова складається з льодовикового покриву, на якому неможливо жити. Майже всі гренландці (понад 90%) проживають уздовж фйордів на південно-західному узбережжі головного острова, адже саме ця територія характеризується відносно м'яким кліматом. Там і розташовані найбільші населені пункти, зокрема міста Нуук, Какорток, Сісіміут, Манітсок. Економічне життя також зосереджене на вузькій, вільній від материкового льоду прибережній смузі, що займає близько 15 % загальної площі Гренландії, головним чином на південному заході острова. Основними статтями експорту є морепродукти — 85 %, перш за все перероблені креветки, за виробництвом яких Гренландія займає провідне місце у світі. Експорт цинкової та свинцевої руд становив до 12 % від загального обсягу, однак на початку XXI століття видобуток рудних і нерудних корисних копалин практично зупинили.
Дорожня мережа в Гренландії практично відсутня, через що рух на автомобілі можливий тільки в межах одного населеного пункту і його околиць. Відсутність мережі автодоріг пов'язана з особливостями рельєфу та клімату, а також віддаленістю населених пунктів один від одного. Між сусідніми населеними пунктами можливе пересування на собачих упряжках і снігоходах. Залізниць на острові немає.
Розвинені повітряні перевезення, завдяки яким забезпечується сполучення між основними поселеннями та зв'язок острова зі столицею Данії — Копенгагеном. Існує регулярне авіасполучення з Ісландією , також є плани з організації перельотів між Гренландією та Канадою. В країні розвинене морське судноплавство.
88 % гренландців є інуїтами (самоназва — калаалліт), зокрема й змішаного інуїтсько-данського походження. Решта 12 % належать до європейського походження, здебільшого до гренландських данців. У Гренландії з 2009 року єдиною офіційною мовою є гренландська (одна з ескімоських мов). Раніше другою офіційною мовою була данська. Багато мешканців Гренландії володіють англійською мовою як третьою. На практиці данська мова, як і раніше, широко використовується в адміністрації та вищій освіті, а також залишається першою чи єдиною мовою для деяких данських іммігрантів у Нууці та інших великих містах. Дискусія про роль гренландської та данської мов в майбутньому країни триває. Країна має 100 % рівень грамотності. Основна релігія — християнство (лютеранство).

Фоторепортажі

всі Фоторепортажі
Популярные теги
соревнования, Сергей Смоленцев, акции, Одесса, Крым, туризм, дети, протесты, выборы, Киев, Польша, фотоконкурсы, самолеты, пожары, Карпаты, технологии, портрет, Донбасс, Зеленский, медицина, люди, уикенд, передовая, Динамо, обстрелы, животные, оккупация, корабли, мир, ЗСУ, США, архитектура, общество, фотопроект, дизайн, карантин, митинги, учения, джаз, Шахтер, пляжи, город, Путин, война, Александр Зубко, солдат, природа, столкновения, Париж, спорт, футбол, Нацгвардия, НАТО, Україна, Россия, стихийные бедствия, полиция, суд, Київ, пандемия, Війна, Верховная Рада, мода, фотография, Новый Год, сборная Украины, женщины, пейзажи, Киевщина, Дмитрий Дятлов, традиции, ВСУ, фотоподборки, фестивали, искусство, церковь, политика, музыка, терроризм, история, выставки, путешествия, живопись, Львів, Китай, коронавирус, ДСНС, юмор, праздники, Порошенко, культура, автомобили, авиация, Майдан, #Євромайдан, зима, Бахмут, марш, военная техника, ВМС