НОВИНИ ДНЯ: Когнітивна війна Кремля: як Путін готує ґрунт для небезпечних переговорів на своїх умовах  "Дирку від бублика отримаєте, а не Україну": Мельник в ООН різко відповів Росії  Вогняний Кінь не пробачить: в яких кольорах не можна зустрічати Новий 2026 рік  “Ми реалісти”: Зеленський зробив відверту заяву про повернення Криму та вступ до НАТО  Як зустріти 2026 рік Вогняного Коня: святковий стіл та подарунки  Зеленський попросив США допомогти провести вибори в Україні за "60–90 днів"  Голова Меджлісу відповів на заяву Трампа про "омиваний чотирма океанами" Кримвсі новини дня
Фото і Відео
Фоторепортажі
02.08.2025   Україна   OBOZ.UA, Контракти

Якою була Одеса два століття тому: старі фото

Історична Одеса постає зовсім інакшою на світлинах XIX–початку XX століття. Завдяки рідкісним фотографіям та літографіям можна простежити, яким було місто понад сто років тому. Пише OBOZ.UA. Про це повідомляють Контракти.UA.

У мережі з’явилася добірка архівних зображень, що дають змогу зазирнути у минуле. Серед них – кадри міських споруд, вулиць, ринків та парків, багато з яких уже не існує.

На одній із фотографій зафіксовано будівлю Міської публічної бібліотеки – нині це приміщення Археологічного музею.

Інше зображення демонструє лікарню на Куяльницькому лимані (відомому тоді як Андріївський), де в ті часи діяли оздоровчі програми, а на водах лиману здійснювали прогулянки на човнах.

Також на фото можна побачити парк на Хаджибейському лимані поблизу кінцевої зупинки очеретяного трамвая. Раніше там функціонувала велика грязелікарня, нині ж залишилися лише санаторій і очерети.

Серед житлових районів на світлинах представлена Слобідка-Романівка. Зокрема, вулиця Міська вважалася однією з наймальовничіших. У цьому районі також розташовувався храм Вознесіння Господнього, який не зберігся.

Окреме місце в добірці посідає рання літографія з видом на пам’ятник герцогу де Рішельє (Дюку), встановлений у першій половині XIX століття. Також можна побачити фотографію Оперного театру наприкінці XIX століття, який зберіг свій архітектурний вигляд донині.

Історичний інтерес становить і фото Товкучого ринку на Прохоровській площі – місця активної торгівлі одягом, взуттям та металевими виробами.

Ще одне рідкісне зображення – пам’ятник генерал-ад’ютанту Федору Радецькому, що раніше стояв на Першому міському кладовищі. Сьогодні на його місці розташовані Преображенський парк і зоопарк. Саме кладовище колись вважалося архітектурною пам’яткою з великою кількістю склепів і монументів, знищених у 1936–1937 роках.

Завершує добірку знімок місця, де нині облаштований Стамбульський парк.

Раніше OBOZ.UA розповідав, якими були відомі історичні пам’ятки Львова у 1930-х роках.

Фоторепортажі

всі Фоторепортажі
Популярные теги
Велика Британія, карантин, марш, Майдан, соревнования, искусство, культура, люди, Сергей Смоленцев, церковь, Россия, фотопроект, НАТО, ДСНС, зима, Шахтер, война, стихийные бедствия, ВСУ, дизайн, акции, мир, Путин, Александр Зубко, США, Війна, Париж, футбол, Порошенко, женщины, Дмитрий Дятлов, ЗСУ, уикенд, политика, юмор, учения, Польша, история, Донбасс, сборная Украины, Киев, фотоподборки, технологии, традиции, Динамо, Львів, пандемия, самолеты, фотография, спорт, живопись, передовая, Україна, архитектура, дети, автомобили, портрет, Карпаты, пожары, джаз, путешествия, #Євромайдан, праздники, животные, Верховная Рада, мода, солдат, военная техника, авиация, коронавирус, оккупация, ВМС, Київ, Киевщина, Нацгвардия, музыка, медицина, общество, природа, терроризм, Одесса, Новый Год, пляжи, корабли, полиция, обстрелы, пейзажи, выставки, фестивали, митинги, туризм, город, выборы, фотоконкурсы, Зеленский, Бахмут, протесты, столкновения, Китай, суд