Бізнес
Ринки та компанії
Земельна реформа: хто за, а хто проти? Та чому дехто – утримався би
Олексій Мушак, екс-нардеп: Хочу поділитися інсайдом. Останнім часом багато непублічно спілкувався з малими, середніми та великими аграріями щодо підтримки земельної реформи.
Якщо коротко, то позиції наступні: ті, у кого грошей немає – категорично проти ринку. Ті, у кого гроші є – за відсутність конкуренції та закриту модель ринку. При цьому публічно підтримувати земельну реформу ніхто не хоче.
З малими історія наступна. Великих грошей в них нема. А 4.4 млрд. грн, які закладені на здешевлення кредитів і допомогу саме таким як вони, їм не цікаві. Бо ці аграрії працюють здебільше в тіньову, без сплати податків та легальних доходів. Тому довести банку, що їх реально прибутковий бізнес є успішним, вони не можуть.
У середніх з грошима все ок. А от бажання конкурувати з кимось відсутнє. Показовим було блокування доріг тижневої давнини. Тоді перекривати дороги вийшли фермера на Lexus та тракторах John Deere 8300, по ціні $250 тис. кожен. Тому публічно вони проти, бо якби нема грошей. А всередині за ринок землі, але щоб землю могли викупити лише вони. Жодних нових гравців з свіжим, дешевим ресурсом!!!
Найцікавіша історія – з великими агрохолдингами.
Вони обробляють 15% всієї с/г землі, порівняно із середніми, які обробляють 60%. Незважаючи на це, існує міф, що саме вони повинні скупити всю землю.
Насправді, все не зовсім так. Точніше – зовсім не так. Банальна причина у тому, що вони є перекредитованими. Наприклад, UkrLandFarming та МХП мають борги на суму більше $1 млрд, «Кернел» – більше $700 млн. Співвідношення боргу до операційного прибутку, або Debt/EBITDA, у всіх більше критичної позначки 2.5. Нові кошти залучити можна буде, але не так просто як здається. Необхідно буде провести реструктуризацію існуючих кредитних договорів. І очевидно, що прийдеться пожертвувати іншими інвестиційними проектами. Тому їхня позиція ні за, ні проти – буде як буде. І чим пізніше буде ринок землі, тим краще для фінансового балансу.
Однак, позитивна тенденція таки простежується. Як вдало підкреслив один із власників середнього агрохолдингу: ми зараз дискутуємо, чи допускати українські підприємства з іноземним бенефіціаром на ринок, чи не допускати – і з цього можна офігіти! Ще рік тому таку дискусію неможливо було уявити!
Тому працюємо далі. Перелом в свідомості вже відбувся. А вільному прозорому ринку землі бути.
Головне знайти правильний баланс між інтересами всіх учасників. І, найважливіше, щоб 7 мільйонів українських землевласників опинилися у максимально виграшній позиції. А Україна та її громадяни отримали збільшення суспільного добробуту.
Автор: Олексій Мушак, депутат Верховної Ради України VIII скликання, радник прем'єр-міністра Гончарука з економічних питань