НОВИНИ ДНЯ: Чому Зеленський бачить у Трампі шанс на завершення війни: The Telegraph дізнався деталі  Перші дослідження ґрунту з темного боку Місяця розкрили нові факти  Удари ЗСУ вглиб Росії: експерт назвав цілі ракет ATACMS  Бойові дії в Україні можуть припинитися 2025-го: деталі від The Economist  Як приготувати найніжніші та найсоковитіші відбивні: допоможе цей секретний інгредієнт  Коли Андрія Первозванного 2024 року: святкуємо за новим календарем, історія, традиції  Буде "особливість": синоптикиня розповіла, на яку погоду чекати в п'ятницю в Українівсі новини дня
Прес-релізи
Інше
21.05.2010 15:30 12872

Екологи розробили «Громадський екологічний кодекс»

Кодекс повинен змінити ставлення українців до охорони природи.

 

19 травня 2010 р. в Інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» було презентовано «Громадський екологічний кодекс» - документ, розроблений Всеукраїнською екологічною лігою за ініціативи компанії «Тетра Пак Україна».
Кодекс є збіркою рекомендацій для всіх, хто хоче зробити свій внесок у збереження природи. Він містить 6 розділів, що складаються з практичних порад на тему економії води, електроенергії, тепла, природних ресурсів, дотримання екологічних правил в офісі. У окремому розділі «Стань еко-споживачем!» містяться поради щодо сортування сміття, відмови від одноразових речей, використання екологічної картонної упаковки.
- Якщо всі мешканці Землі будуть використовувати природні ресурси так, як українці, людству знадобиться 1,3 планети. – зазначив Сергій Размєтаєв, заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги. - Серед головних екологічних проблем України: надмірне водоспоживання (в Україні аналогічні показники розвинених країн перевищують у 1,5-2 рази), енергоспоживання (в Україні ЖКГ споживає у 6-7 разів більше енергоресурсів, ніж в країнах ЄС) та, через мінімальну переробку сміття, відведення величезних територій під звалища та полігони відходів, що дуже небезпечні для здоров’я людей та довкілля. Якщо бодай частина населення країни дотримуватиметься рекомендацій еко-кодексу, усі ці проблеми будуть не настільки критичними.
Для того щоб, значно скоротити кількість сміття, що вивозиться на смітники, у першу чергу, необхідно створити умови для його роздільного збору. Без цього ефективність переробки відходів зводиться до мінімуму. Якщо розглянути відро для відходів середньостатистичного українця, 80% його вмісту підлягає вторинній переробці. Саме упаковка є основною частиною побутового сміття. Деякі види матеріалів, з яких вона зроблена, розкладаються сотні років. Екологи наполягають, що при виборі товарів, споживачам необхідно звертати увагу на екологічність упаковки. Наприклад, картонна упаковка компанії "Тетра Пак" виробляється з відновлювального ресурсу - деревини, і переробляється на 100%.
За словами Анни Таранцовой, менеджера по захисту навколишнього середовища компанії «Тетра Пак Україна», «тільки торік ми змогли зібрати й переробити 1800 т. використаної споживачами картонної упаковки з під соків та молока. Однак ця цифра може бути набагато більшою, якщо в країні буде запроваджено культуру роздільного збору відходів».
Фахівці зазначають, що невиправдані витрати енергоресурсів лежать важким тягарем як на економіці країни, так і дуже шкодять екології України. Відключення електроприладів, що працюють у холостому режимі, економічне використання води, встановлення лічильників і регуляторів споживання ресурсів різних видів - усе це зможе набагато знизити споживання й оплату за ресурси, а також звести до мінімуму збиток, що завдається природі. «Одним з найважливіших енергоефективних рішень можна вважати встановлення терморегуляторів на радіатори й автоматичних балансувальних клапанів на стояки системи опалення. Це дозволить досягти 25% економії теплової енергії. Утеплення вікон, стін і даху дасть ще 30-40% економії ресурсів, що в свою чергу призведе до суттєвого зменшення шкідливих викидів в атмосферу від джерел теплової енергії», - вважає Віктор Пирков, к.т.н., доцент, заступник генерального директора з наукової роботи «Данфосс ТОВ», який є одним з розробників нормативів з термомодернізації будівель в Україні.
- Я вважаю, що в українців більше шансів поліпшити власне життя, діючи самостійно, ніж чекаючи ініціативи від уряду, чиновників, - переконана Каша Сальцова, лідер музичного гурту «Крихітка», учасник прес-конференції. – Кодекс містить прості правила поведінки, дуже зрозумілі, нескладні, але вони безпосередньо вплинуть на якість нашого життя.
- Я з року в рік бачу  під час гастролей, як Україна все більше перетворюється на величезний смітник. Коли екологи кажуть, що за площею офіційні звалища майже дорівнюють площі національних парків, а це 5 % площі країни, стає моторошно, бо насправді їх набагато більше. Якщо бодай півкраїни сортуватиме сміття, здаватиме його до пунктів прийому вторинної сировини, наші онуки будуть здоровіші. Саме тому я виступаю за кардинальні заходи: за інквізицію для всіх забруднювачів довкілля! - сказав учасник прес-конференції Кузьма Скрябін.
Подібні екологічні документи існують у багатьох країнах світу, але для українців такі рекомендації розроблено вперше. Їхній основний принцип - це може зробити кожен.

Оценка материала:

4.50 / 8
Екологи розробили «Громадський екологічний кодекс» 4.50 5 8
Прес-релізи / Інше
21.05.2010 15:30 12872
Еще материалы раздела «Інше»