Життя та Стиль
Суспільство
Ліцеї замість старших класів: яка головна проблема освітньої реформи в селах
У Верховній раді дозволили відкривати ліцеї у містечках і селах. Чому директори шкіл налаштовані скептично, дізнавались новини «Сьогодні» на каналі «Україна».
9 годин математики та 6 годин біології на тиждень – у Немішаївській школі зробили наголос на природничих науках кілька років тому.
"Всі кабінети оснащені панелями, інтерактивними дошками, 3D-принтерами, ноутбуками, програмним забезпеченням", – розповідає директорка школи Аліна Федоренко.
Випускники отримують високі бали на ЗНО. А діти приїжджають сюди на навчання з усіх довколишніх сіл, каже директорка. Утім, взимку їх шокували. Згідно з законом про освіту – старшої школи в закладі більше не буде.
Найближчий ліцей був би в Бородянці, мабуть. Та чи помістилися б усі діти, що бажають навчатися, в одну школу, яка б мала прийняти їх. Шоковані були не лише в Немішаєві, але також батьки та освітяни по всіх селах та селищах країни. Масово почали штурмувати зверненнями Міносвіти. Бо ж реформа передбачала – у населених пунктах з населенням 50 тисяч + старша школа стає ліцеєм. У менших – зникає взагалі. Де вчитися дітям, і як діставатися на навчання – незрозуміло.
Над законом почали доопрацювання, і минулого тижня таки дозволили меншим громадам створювати ліцеї. А ще – зменшили кількість старших класів. Такі зміни мають покращити якість освіти, зокрема у селах – кажуть в Міносвіти.
Які зміни відбудуться
Новостворені ліцеї будуть двох типів – академічні та професійні. В останніх учні паралельно зі шкільною програмою зможуть здобути просту професію. Та перед директорами постала нова проблема.
"Педагоги на сьогодні – це дуже дефіцитно. Розмовляючи з представниками кафедри математики інституту, університету Драгоманова, то там ну три студенти на математичному відділі", – каже директорка школи Аліна Федоренко.
Брак професійних кадрів підтверджують освітні експерти. Ще й заманити молодого вчителя у село – непросто. Тому побоюються, аби чимало шкіл не просто змінили вивіски, а дійсно провели реформу.
Тому новостворені ліцеї контролюватиме Державна служба з якості освіти. На обладнання кабінетів та лабораторій громади отримуватимуть державну субвенцію. А на новий формат навчання заклади мають перейти до 2027 року.
Оценка материала:
Ліцеї замість старших класів: яка головна проблема освітньої реформи в селах28.07.2021