НОВОСТИ ДНЯ: Жданов розповів, чому Україна не висуває Білорусі ультиматум через участь у війні  Прорахунки були фатальними. У США перевіряють невірні прогнози по війні в Україні, - ЗМІ  Мобілізований росіянин у середньому живе одну атаку – експерт  Народний синоптик розповів, чи довго в Україні протримаються морози та коли знову потепліє  "Вимагаємо виведення військ з території України та повернення всіх солдатів додому": у РФ почали бунтувати матері російських вояків  У Путіна і Лукашенка все погано: експерт про нові погрози на адресу України  "Не зраджує традицій": Путін завжди зникає з поля зору, коли потрібно відповідати за провали – експертвсе новости дня
Життя та Стиль
Суспільство
24.02.2022 1235

За законом. Надзвичайний стан в Україні: що це означає

Радбез України погодив введення надзвичайного стану по всій території України, крім Донецької та Луганської областей, де особливий режим діє з 2014 року. Обмеження в різних регіонах можуть відрізнятися, в залежності від ситуації.

3j0a8541_650x410_24.02.22

Що потрібно знати про режим НС і як це позначиться на житті звичайних українців - пояснює РБК-Україна.

Можливі обмеження при надзвичайному стані:

 • обмеження в'їзду-виїзду, вільного переміщення громадян територією, де введено надзвичайний стан;
 • обмеження руху транспорту;
 • заборона проведення масових заходів та страйків;
 • примусове вилучення майна у фізичних та юридичних осіб.

Можливі додаткові заходи:

 • комендантська година;
 • перевірка документів, огляд речей, транспорту та житла;
 • заборона військовозобов'язаним і резервістам змінювати місце проживання без повідомлення;
 • обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних і сильнодіючих хімічних речовин;
 • вилучення у громадян зброї, у підприємств - навчальної військової техніки, боєприпасів, отруйних, хімічних, радіоактивних тощо речовин;
 • регулювання роботи телерадіоцентрів, "особливі правила" передачі інформації через комп'ютерні мережі та користування зв'язком;
 • можлива заборона діяльності партій і громадських організацій, в судовому порядку.

Також в законі про надзвичайний стан вказані й інші заходи, на зразок особливого режиму розподілу продуктів харчування, евакуації, квартирної повинності (обов'язки розміщувати у себе евкакуйованих, рятувальників і т.д.) і т. д. - але вони можуть застосовуватися при виникненні стихійних лих, особливо великих пожеж, катастроф, пандемій і подібних лих природного і техногенного характеру.

Важливо: Не обов'язково будуть застосовуватися всі перераховані заходи, тим більше в повному обсязі. Вичерпний перелік таких часових обмежень та їх обґрунтування повинні міститися в указі президента про введення НС, затвердженому Верховною радою.

Порядок введення надзвичайного стану

Рада нацбезпеки і оборони (у разі пандемій, пожеж і т.д. - Кабмін) вносить на розгляд президента пропозицію ввести НС по всій території України або в окремих місцевостях.

Далі президент видає відповідний указ, який протягом двох діб має схвалити Верховна рада. НС вводиться на термін не більше 30 днів по всій Україні, не більше 60 днів - в окремих місцевостях і при необхідності продовжений не більше ніж на місяць.

Режим НС по суті дуже схожий з режимом воєнного стану, головна відмінність -воєнний стан може вводитися безстроково.

Наприкінці 2018 року в ряді регіонів України вже вводився воєнний стан на термін в один місяць, у зв'язку з російською агресією проти українських кораблів у Керченській протоці. При цьому на житті звичайних людей в цих областях режим воєнного стану фактично ніяк не позначився і пройшов майже непоміченим.

Оценка материала:

5.00 / 1
За законом. Надзвичайний стан в Україні: що це означає 5.00 5 1
Життя та Стиль / Суспільство
24.02.2022 1235
Еще материалы раздела «Суспільство»