НОВИНИ ДНЯ: Байден і Зеленський анонсували ще одну зустріч за кілька тижнів  Загарбники не встигнуть добудувати захисні споруди для Керченського мосту цього року — Плетенчук  Синоптики дали прогноз на п'ятницю і попередили про небезпеку  В Україні 25 вересня без опадів, вдень до +28°  На заході дощі з грозами: прогноз погоди на 25 вересня в Україні  В Україні з середи посилиться вітер, це може погіршити ситуацію з пожежами - синоптики  На заході туман, а в Криму - невеликий дощ: прогноз погоди на 24 вереснявсі новини дня
16.11.2023 367

Eксперти попередили про подорожчання популярних продуктів

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні суттєво подорожчали продукти харчування. У листопаді зросли ціни на молоко та молочні продукти.

Як повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі, на початку місяця молочна сировина в Україні в середньому подорожчала на 68 коп. Закупівельні ціни йдуть вгору під впливом дефіциту сировини на внутрішньому ринку, збільшення собівартості виробництва та активного попиту на молочну продукцію з боку населення.

Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку на початку листопаду склала 13,78 грн/кг без ПДВ, що на 84 коп. більше ніж на початку жовтня. Вищий ґатунок в середньому коштує 13,78 грн/кг без ПДВ. За останній місяць ціна на цей ґатунок виросла на 84 коп. Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 12,75 грн/кг без ПДВ і збільшилась на 36 коп.

Експерт вважає припускає, що підвищення закупівельних цін відбувається на фоні сировини на внутрішньому ринку. Тому переробні підприємства вимушені конкурувати за сировину і купувати її у фермерів за вищою ціною. На ціни також впливає:

  • дорожчання логістичних послуг в Україні;
  • зростання витрат на корми через збільшення собівартості їх виробництва;
  • дорожчання преміксів та інших закупівельних інгредієнтів.

Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну, обширні території аграрного призначення знаходяться під окупацією загарбників або забруднені мінами і непридатні до вирощування кормових культур.

Збільшення виробництва молока стримує скорочення поголів’я корів, оскільки частина тварин залишилася на окупованих територіях або загинула внаслідок обстрілів чи була вибракувана після отриманих поранень. Обмежує виробничі можливості на молочно-товарних фермах нестача кваліфікованої робочої сили внаслідок масової міграції населення, нестача оборотних та кредитних коштів.

Разом з тим, в Україні суттєво збільшилося споживання молочних продуктів в 2023 році через повернення частини громадян з-за кордону, збільшення доходів у сімей військових і низьких цін на сезонні овочі, що дозволило українцям не економити на молочних продуктах.

За словами аналітика в другій половині грудня не варто виключати певне зниження цін на молоко екстра ґатунку через очікуване зменшення потреби переробних підприємств в сировині, які до того моменту виконають передноворічні контракти. В період новорічних свят для молочного ринку характерний період затишшя.

Крім того, в короткостроковій перспективі стримувати закупівельні ціни може страйк польських перевізників, які планують блокувати прикордонні переходи до початку січня. В результаті, в Україні збільшиться кількість біржових товарів, які вірогідно вплинуть на ціну молока-сировини. Однак, різке падіння закупівельних цін малоймовірно через активний попит на молочні продукти з боку населення. Скоріш за все, може бути переглянута в сторону зменшення лише верхня межа цінового діапазону на екстра ґатунок.

Оценка материала:

5.00 / 1
Eксперти попередили про подорожчання популярних продуктів 5.00 5 1
Бізнес / Ринки та компанії
16.11.2023 367
Еще материалы раздела «Ринки та компанії»