Колонки
Колонки / Блоги
«Нам доведеться звикати жити у чужій системі координат». Пробудження Глобального Півдня
Євген Якунов: Скоріш за все, епоха, що на нас насувається, неминуче піддасть ревізії двійкову (двоічну) Аристотелеву логіку. Це – коли з двох суджень, які суперечать одне одному, обов’язково правильним є тільки одне, а інше – обов'язково помилкове. Тобто, якщо щось визнано правдою, то це – абсолютна правда. А все інше – брехня. Абсолютна брехня. Або 1, або 0. І третього не дано
А за нею буде піддано сумніву і християнську етику, де є або добро, або зло, і нічого між ними, і все що не є абсолютним добром – то є абсолютне зло.
І абсолютне зло, як і абсолютна брехня мають бути знищені.
Саме за такою філософією ми сьогодні й живемо.
Але далеко не весь світ керується двійковою системою. Логіка східних релігійних і філософських течій (знавці називають серед них і індуїзм, і буддизм) допускає аж п’ять варіантів істинного судження.
1. Щось є правдою.
2. Щось є брехнею.
3. Щось є і правдою, і брехнею одночасно.
4. Щось не є ані правдою, ані брехнею.
5. Це «щось» не можна описати в рамках запропонованої системи пізнання істини.
Таку саму логіку можна застосувати і до категорій добра і зла.
1. Щось є добром.
2. Щось є злом.
3. Щось є і добром, і злом одночасно.
4. Щось не є ані добром, ані злом.
5. Щось є таким, що не можна описати в даній системі моральних цінностей.
Ми можемо підставити на місце цього «щось» будь-яке поняття, явище, дію – війну, вплив російської культури, корупцію в Україні, відставку Залужного, обрання Трампа – все, що нас сьогодні хвилює, і перевірити, як воно виглядає.
І пересвідчитись, що для нас воно виглядає абсурдом, проявом нещирості і нерішучості, моральним релятивізмом.
Але, схоже, за такою, притаманною принаймні двом світовим релігіям і двом великим культурам, логікою сьогодні мислить десь близько 3 мільярдів людей на планеті. І серед них – еліта таких потужних держав Сходу, як Індія і Китай.
І по мірі того, як так званий Глобальний Південь повертатиме собі контроль над світом, втрачений після технологічної революції і географічної експансії Заходу в ХV cт., (а він його таки повертає!) така філософія, логіка і мораль набуватимуть популярності.
Чи є логіка «п'яти правд» більш придатною для розуміння світу? Можливо.
Чи стане у світі менше протистоянь, взаємної ненависті, якщо ця логіка завоює людські уми? Чи буде у ньому більше миру, як передрікав філософ Григорій Померанц?
Не знаю. Знаю, що нам буде дуже важко звикати жити у чужій системі координат, де нема звичного нам, чіткого водорозділу між добром і злом, друзями й ворогами, правдою і кривдою.
Але, боюся, доведеться.
Автор: Євген Якунов, журналіст
Оценка материала:
«Нам доведеться звикати жити у чужій системі координат». Пробудження Глобального Півдня12.03.2024