НОВОСТИ ДНЯ: Укргідрометцентр оприлюднив прогноз на жовтень: що буде з погодою  Коли в Україні будуть святкувати День захисників та захисниць 2023 року: нова дата, історія свята  Соус ткемалі із слив: класичний рецепт  В Україну мчать дощі та похолодання: синоптик розказала, де та коли погіршиться погода  Військовий облік жінок. Кому і коли потрібно прийти в ТЦК  Наказ Путіна зупинити контрнаступ ЗСУ до жовтня збільшує втрати армії РФ  Коли холоди і заморозки: якою буде погода у жовтні в Українівсе новости дня
Фото и Видео
Фоторепортажи
27.06.2022   Україна   birdinflight.com
13533 Метки:  символика, ЗСУ, шеврон.

Злюки бобри, борсуки та єдинороги: шеврони українських військових

Нашивки на рукавах військових можуть розповісти про них набагато більше, ніж просто вказати на приналежність до певного полку чи батальйону. Зібрали нетривіальні шеврони української армії та пояснюємо, звідки на них взялися і що означають галки, морські коники та дракони.
Нашивки на формі військових — шеврони й нарукавні знаки — часто плутають. ЗСУ розробляє і затверджує нарукавний знак у формі щита: він головний та офіційний. Шеврон — це вже додаток, тобто також нашивка (з двох смужок V-подібної форми), яка містить уточнюючу інформацію про певні категорії військовослужбовців. Так, у ЗС України шеврони є лише в сержантського складу, і носять їх на погонах. За їхньою кількістю розпізнають звання — молодший сержант, сержант та старший сержант. Але назва «шеврон» більше прижилася, тож її часто використовують для позначення будь-якої нашивки.
Військові нарукавні знаки з’явилися лише у XIX столітті. До цього військову частину впізнавали за кольором форми, яка була досить яскравою — червоною, синьою, зеленою. Але озброєння розвивалося, і згодом поцілити у солдата можна було вже з більшої відстані, тому форму почали робити захисного кольору (хакі).
Тож одна з основних функцій нашивок — відрізнити своїх від чужих на відстані. Через це в нарукавному знаку використовують не більше чотирьох кольорів та не більше чотирьох знаків чи символів — щоб не складно було роздивитися нашивку неозброєним оком. Інформація на такому знаку вказує на приналежність до певного формування (підрозділу, військової частини, з’єднання) і розповідає про його призначення та особливості діяльності (сухопутні війська, повітряні сили, морська піхота).
Плутанина з термінами «шеврон» та «нарукавний знак» почалася після революції 1917 року. Біла гвардія для ідентифікації різних угруповань своєї армії використовувала саме шеврони у класичному розумінні — косі нашивки різних кольорів, і це були її єдині розпізнавальні знаки. Згодом, коли армія почала застосовувати для розрізнення вже нарукавні знаки, їх теж за звичкою продовжили називати шевронами.
Після проголошення незалежності українська армія відмовилася від радянських нарукавних знаків і стала створювати власні. Нові емблеми мали бути ближчими до європейських зразків, але чітких вказівок, що та як зображати, не існувало аж до 2018-го. І лише останні роки при розробці емблем українські військові керуються офіційними «Методичними рекомендаціями щодо окремих питань розвитку і впровадження військової символіки у ЗСУ».
Методичка забороняє зображати на військових нашивках ікони або інші релігійні символи. Не дозволяється також поєднувати в одній композиції зразки озброєння і військової техніки різних історичних періодів — як «джавелін» із шаблею, наприклад. Не затвердять портрет відомого діяча і не дозволять написати його ім’я, навіть якщо на честь нього названо підрозділ. На нарукавних знаках у принципі не рекомендують розміщувати написи — краще окремою нашивкою. Емблеми розробляють у двох варіантах: у захисних кольорах до польового однострою та повноколірний для всіх інших випадків.
Але крім офіційних нарукавних знаків існують неофіційні, які за звичкою теж називають шевронами, або moral patches. Ці неформальні нашивки свідчать у першу чергу про почуття гумору їхніх власників. Військові можуть носити такі патчі лише в польових умовах, а в місцях постійної дислокації, тобто на території військових частин, вони заборонені.
Розповідаємо детальніше про деякі як офіційні нарукавні знаки, так і патчі для своїх.

Дика качка. Це нашивка зведеного загону повітряних сил «Дика качка». Загін добровольців був сформований у 2014 році, брав участь у боях за Донецький аеропорт. Полковник Богдан Бондар про появу назви та нарукавного знаку загону: «У 2014 році, коли мій загін намагався зайти на позицію «Зеніт», ми декілька днів стояли в селі Тоненькому, і там нас накрило «градами». Згоріла майже вся техніка та особисті речі. Тож ми одягли польську форму, яку підкинули волонтери. А через добу сепари почали писати, що на нашій позиції «з останніх сил тримається польський спецназ». У всьому світі найманців неофіційно називають «дикі гуси», а оскільки ми з авіації, то стали сміятися, що ми дикі качки — летимо та «бомбимо». А потім пішло-поїхало — волонтери придумали шеврон, прапор».

Фоторепортажи

все фоторепортажи
Популярные теги
Нацгвардия, животные, Крым, мир, ВМС, ВСУ, обстрелы, Бахмут, авиация, стихийные бедствия, Александр Зубко, марш, показы, пожары, музыка, Дмитрий Дятлов, Львів, митинги, Польша, ДСНС, история, оккупация, политика, портрет, визиты, дизайн, корабли, женщины, Новый Год, спорт, карантин, Китай, город, архитектура, фотоподборки, ЗСУ, Зеленский, протесты, туризм, учения, акции, полиция, праздники, пейзажи, соревнования, юмор, фестивали, тест-драйв, США, терроризм, дети, Сергей Смоленцев, #Євромайдан, Киев, природа, путешествия, технологии, Верховная Рада, традиции, Порошенко, Шахтер, Майдан, зима, Одесса, мода, Путин, фотоконкурсы, сборная Украины, футбол, выборы, Киевщина, фотопроект, медицина, живопись, коронавирус, пляжи, люди, столкновения, передовая, общество, Донбасс, пандемия, уикенд, искусство, выставки, парады, фотография, автомобили, солдат, Россия, война, суд, экология, церковь, культура, Карпаты, Динамо, НАТО, самолеты, военная техника