НОВИНИ ДНЯ: Минулий рік став найпосушливішим за 30 років: кліматологи ООН  У Міноборони знайшли ефективний інструмент мобілізації добровольців: про що мова  Відкотився на десятки років. Експерт розповів про можливості ХАМАСу після боїв у Секторі Газа  Наближення України до НАТО ціною втрати територій: український дипломат різко висловився про таку ідею  В Україну йде різке похолодання: синоптик назвала дату  До ТЦК за 7 днів, повістки поштою та бронь. Як змінили правила мобілізації в Україні  В Україну повернулися нелегальні покер-клубивсі новини дня
Фото і Відео
Фоторепортажі
08.09.2024   Україна   MiraStudia Модерна Україна, Контракти

8 вересня виповнюється 126 років від дня народження Наталі Ужвій - видатної української актриси театру і кіно (1898-1986)

Життя Наталії Ужвій було складним і тернистим, сповненим успіхів та особистих трагедій.

Народилася вона в Любомлі на Волині. Була найстаршою в багатодітній родині. Закінчила училище залізничників і курси кравчинь. Пише MiraStudia Модерна Україна. Про це повідомляють Контракти.UA.

У 1916 р. родина, тікаючи від страхіть Першої світової війни, переїхала до Золотоноші, де Наталя потрапила на виставу аматорського драмгуртка.

"Одним із перших вдалих виступів актриси стала роль Наталії у виставі "Бондарівна". Всього в аматорському театрі Наталія Ужвій зіграла близько 70 ролей, нерідко втілюючи одночасно декілька образів в одній виставі. Незважаючи на протести батьків та за порадою письменника Івана Ле, в січні 1921 р. вона переїхала до Києва та вступила у театральну студію при Українському драматичному театрі ім. Т. Шевченка. Саме там відбулася зустріч Ужвій з відомим актором та педагогом Іваном Мар’яненком і розпочався творчий шлях молодої актриси.", - Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України.

У 1926 р. в Харкові Наталія вийшла заміж за поета, лідера українських футуристів Михайля Семенка. В 1927 р. у них народився син Михайло. Але шлюб актриси не склався.

Десять років Наталія Ужвій була примадонною в легендарному театрі "Березіль" під керівництвом видатного українського режисера Леся Курбаса.

В 1936 р. Наталя Ужвій переїхала до Києва і стала актрисою Київського державного академічного українського драматичного театру імені івана Франка, якому віддала 50 років життя. Стільки ж років вона прожила в шлюбі з актором Євгеном Пономаренком.

Під час Другої світової війни Ужвій зіграла у фільмі "Райдуга" за однойменною повістю Ванди Василевської. Стрічка стала першим радянським фільмом, удостоєним "Оскара", а Ужвій нагородили званням народної артистки.

Багато друзів і рідних актриси були репресовані – хтось розстріляний, хтось відбував покарання у сибірських таборах.

У 1951 р. Наталія Ужвій пережила ще одну страшну трагедію - смерть сина Михайла.

Тяжкі випробування, що випали на долю цієї видатної актриси, не зламали її.

"Я вся в театрі, коли в мене немає вистави, я одразу никну, в’яну й сама собі стаю непотрібною…", - говорила Наталія Ужвій.

Протягом майже 20 років (1954-1973 рр.) вона очолювала Українське відділення Театрального товариства. Створений актрисою Будинок ветеранів сцени Спілки театральних діячів України в Пущі-Водиці було названо ім’ям Наталії Ужвій.

У творчому доробку Наталі Ужвій - понад 200 ролей у театрі і 20 в кіно.

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Фоторепортажі

всі Фоторепортажі
Популярные теги
фотоподборки, фестивали, терроризм, музыка, Бахмут, учения, Динамо, война, общество, столкновения, Россия, футбол, сборная Украины, Майдан, дизайн, пандемия, Львів, экология, портрет, Порошенко, Новый Год, Дмитрий Дятлов, США, самолеты, передовая, животные, авиация, фотоконкурсы, фотопроект, искусство, Путин, фотография, Киев, Карпаты, медицина, карантин, Китай, Киевщина, пейзажи, пляжи, технологии, протесты, зима, Україна, #Євромайдан, обстрелы, архитектура, военная техника, солдат, путешествия, природа, НАТО, марш, уикенд, дети, оккупация, Александр Зубко, история, Нацгвардия, Одесса, Зеленский, традиции, Київ, женщины, Донбасс, люди, Верховная Рада, ВСУ, церковь, политика, полиция, туризм, Сергей Смоленцев, мир, Війна, стихийные бедствия, соревнования, город, Париж, Шахтер, культура, акции, мода, автомобили, юмор, коронавирус, ДСНС, ВМС, выборы, митинги, праздники, Польша, пожары, суд, выставки, живопись, Крым, корабли, ЗСУ, спорт