НОВИНИ ДНЯ: Революція у дієтології та нові настанови на 2025–2030 роки — цукор, білок і пірамідальне представлення їжі  У Польщі готують зміни для українців: кого торкнуться нові правила  Санкції дотискають Росію: нафтовий видобуток впав до мінімуму за півтора року  Захоплення Гренландії американцями означало б кінець НАТО, - єврокомісар  "Зеленський проходить шлях внутрішньої трансформації": Кулеба розповів про зміни у президенті  Свята минули, ціни пішли вгору: що відбувається з продуктами в Україні  В Україні планують збільшити оплачувану відпустку до 28 днів: подробицівсі новини дня
Фото і Відео
Фоторепортажі
23.10.2018   Литва   istpravda.com.ua

Литовські партизани з околиць міста Паневежис. 1945–1953

Антикомуністичний опір у Литві тривав більше 10 років. У патизанській війні взяло участь не менше 50 тисяч осіб. Більше, ніж 20 тисяч партизанів загинуло в запеклих боях із радянськими військами.
Фотонегативи із зображенням партизанів, які діяли в околицях м. Паневежис, на півночі країни, довгі роки були невідомі. Уперше ці негативи надрукував фотограф Станіславос Багданавічюс у 1988 році, а історик Роман Каунітіс згодом ідентифікував більшість людей, зображених на знімках, а також фотографів.
Один із них, Антанас Жигас, псевдо "Аптікоріус" ("Аптекар"), мав німецьку фотокамеру середнього формату. "Аптікоріус" потрапив у радянський полон, де його засудили до смертної кари. Зроблені ним негативи зберігалися в бідоні в підземному бункері багато років, аж поки інший уцілілий партизан не знайшов колишнє місце свого схову. Так ці унікальні фото стали відомі широкому загалу.
Іншим фотографом був Кажус Юкневічюс – командир бойового підрозділу партизанів, який діяв у лісах в околицях міста Купишкіс. Він робив знімки за допомогою фотоапарата "Москва-5". Юкневічюса держбезпека захопила завдяки зраді. Багато років він провів у радянських таборах. Увесь цей час фотонегативи зберігалися в одному з перил на другому поверсі місцевої торф’яної фабрики. У 1964 році фабрика згоріла вщент, і місцевим жителям дозволили зібрати вцілілу деревину для особистих потреб. Плівка, загорнута в газету, дивом уціліла в пожежі. Її знайшли в купі попелу.
30 фотографій Жигаса і Юкневічюса стали основою фотовиставки "Партизани з околиць міста Паневежис: 1945-1953 (Литва)", яка вперше відкрилася в 1991 році. Майже 30 років потому виставку привіз в Україну її куратор Станіславос Богданавічюс. Виставка експонувалася в Національному військово-історичному музеї України протягом серпня-вересня 2018 року. З люб'язного дозволу її організаторів "Історична правда" публікує 10 фотографій литовських антикомуністичних партизанів.

Два брати Юргіс Блаціконіс та Вітаутас Бласконіс – Gražutis (Красунчик) у пункті спостереження на розвідці

Фоторепортажі

всі Фоторепортажі
Популярные теги
общество, животные, пандемия, Майдан, суд, Крым, дети, Динамо, США, архитектура, Париж, футбол, женщины, Бахмут, война, Зеленский, Россия, Китай, выборы, уикенд, церковь, митинги, соревнования, столкновения, ЗСУ, полиция, ВМС, корабли, авиация, юмор, Україна, Донбасс, Одесса, пляжи, коронавирус, НАТО, мир, солдат, выставки, Путин, зима, оккупация, Сергей Смоленцев, карантин, военная техника, культура, дизайн, люди, Александр Зубко, Порошенко, протесты, музыка, фотография, природа, Дмитрий Дятлов, мода, ДСНС, праздники, Львів, акции, традиции, живопись, Киевщина, портрет, Новый Год, Польша, учения, фестивали, сборная Украины, обстрелы, ВСУ, город, терроризм, фотоконкурсы, спорт, Київ, туризм, политика, Верховная Рада, технологии, искусство, фотопроект, Киев, экология, марш, Шахтер, джаз, автомобили, фотоподборки, самолеты, путешествия, пейзажи, история, передовая, медицина, Війна, стихийные бедствия, Нацгвардия, пожары, #Євромайдан